Anakartın önemi nedir?

Hocam edit için alıyorsanız zaten HDD'yi çok göz önünde bulundurmayın. Bu SSD'yi alın 1TB olduğu için size uzun bir süre yetecektir. HDD için kasanızin desteklediği kadar HDD takabilirsiniz genelde 3 tane desteklerler ama M.2 SSD'nizin sınırını kasanız değil anakartınız belirler. ATX alırsanız 2 slotunuz olur Micro ATX alırsanız 1 slotunuz olur. O yüzden o slotları kalite ve boyut olarak büyük bir M.2 ile doldurun çünkü bu SSD B450 anakart tarafından sınırlanırken bile size 3500 mb/s hız verecek. HDD'den 100 SATA 3 bir SSD'den maksimum 500 hız alabileceksiniz. O yüzden kesinlikle bu SSD'yi alın. İleride 1TB HDD eklersiniz yetmezse gider 1 tane daha 1TB daha alırsınız.

Tamamdır hocam o zaman B450 ile bu SSD'yi alıyorum teşekkürler

Ben sadece oyun için düşünmüştüm. Kurgu yapacaksanız NVMe 4.0 SSD almanız, büyük boyutlu dosyalarla çalışırken yararınıza olur. AMD StroMI özelliği ile 1TB NVMe SSD'nin belirli bir alanını, HDD için ön bellek olarak da kullanabilirsiniz. İşin içine kurgu girdiği için NVMe almanız, zaman açısından yararınıza olur.

Oyun ön planda fakat hobi olarak küçük çaplı editler yapıyorum ve bu çok yoruyor beni 4K video yapmam bütün gecemi alıyor ve bu sinir bozucu bir hâle geliyor
Hocam tam bu SSD'den bahsediyordum bu PCI-e 4.0 bir SSD. B450 alırsanız hızı 3500'e sınırlanacak. B550 alırsanız 1 adet slotunuz bunun hızını destekleyecek kalan slotlarınız gene 3500 ile sınırlanacak.

Hocam gerçekten çok yordum hakkınızı helal edin, peki ben bu anakartı alırsam parçalarım ile uyumlu olur mu İşlemci ve RAM özellikle, SSD ile uyumlu benim anladığım kadarıyla PCI-e 4.0 bir anakart özelliklerinde öyle görünüyor.

Msı H510M-A Pro Soket 1200 Ddr4

Son düzenleme:
Tamamdır hocam o zaman B450 ile bu SSD'yi alıyorum teşekkürler

Oyun ön planda fakat hobi olarak küçük çaplı editler yapıyorum ve bu çok yoruyor beni 4K video yapmam bütün gecemi alıyor ve bu sinir bozucu bir hâle geliyor

Hocam gerçekten çok yordum hakkınızı helal edin, peki ben bu anakartı alırsam parçalarım ile uyumlu olur mu İşlemci ve RAM özellikle, SSD ile uyumlu benim anladığım kadarıyla PCI-e 4.0 bir anakart özelliklerinde öyle görünüyor.

Msı H510M-A Pro Soket 1200 Ddr4

Hocam h510m anakartlar intelin 11 ve 12. Nesil işlemcileri için bu anakartı alırsanız intele yönelmeniz gerekecek bu durumda size tavsiyem işlemci olarak i5 11400f'e yönelmeniz olur. Onda hem pcie 4.0 desteği de var. Ssd 5000 hızına çıkar, ekran kartınız pcie 4.0 olarak çalışır ( bu kısımda fark görmezsiniz muht ).
Hocam anakartın pcie 4.0 ssd desteklediğine emin misiniz bu arada ?

Hocam H510M anakartlar Intel'in 11 ve 12. Nesil işlemcileri için bu anakartı alırsanız Intel'e yönelmeniz gerekecek bu durumda size tavsiyem işlemci olarak i5 11400F'e yönelmeniz olur. Onda hem PCI-e 4.0 desteği de var. SSD 5000 hızına çıkar, ekran kartınız PCI-e 4.0 olarak çalışır ( bu kısımda fark görmezsiniz muht ).

Peki hocam çok yardımcı oldunuz bana teşekkürler iyi akşamlar.

Hocam B550M ile SSD alıyorum fakat sıvı soğutmayı çıkarttım o şekilde alıcam mecbur teşekkürler bilgilendirdiğin için sıvı soğutma çok lazım olmaz sanırım ssd daha önemli
Hocam yerinizde olsam 5600 + b450m + sıvı soğutma yapardım. B450m ile ksybedeceğiniz tek şey ssd'nin hızının 5000'den 4000'e düşmesi olacak. Bu farkı hissedeceğinizi sanmıyorum. Sadece edit yaparken hissedersiniz ki bence o kadar önemli değil zaten 100mb/s hızlı hdd ile yapıyormuşsunuz. 5600 11400f'den iyi. Sıvı soğutma ile de tam performansında kullanırsınız daha iyi olur. Ekran kartınız x16 olmasa kesinlikle b550 veya 11400f gidin derdim ama zaten x16 olduğu için pcie 3.0 kullanmanız bir sorun teşkil etmiyor. Karar sizin tabi ama daha güçlü işlemci + serin ve stabil çalışması bence ssd'nin 4000 değil 5000 çalışmasından daha önemli.

Hocam yerinizde olsam 5600 + b450m + sıvı soğutma yapardım. B450m ile ksybedeceğiniz tek şey ssd'nin hızının 5000'den 4000'e düşmesi olacak. Bu farkı hissedeceğinizi sanmıyorum. Sadece edit yaparken hissedersiniz ki bence o kadar önemli değil zaten 100mb/s hızlı hdd ile yapıyormuşsunuz. 5600 11400f'den iyi. Sıvı soğutma ile de tam performansında kullanırsınız daha iyi olur. Ekran kartınız x16 olmasa kesinlikle b550 veya 11400f gidin derdim ama zaten x16 olduğu için pcie 3.0 kullanmanız bir sorun teşkil etmiyor. Karar sizin tabi ama daha güçlü işlemci + serin ve stabil çalışması bence ssd'nin 4000 değil 5000 çalışmasından daha önemli.
Dediğiniz gibi olduğunda sistemim şu şekilde oluyor hocam;
MSI MAG CoreLiquid 240R 240 mm Sıvı İşlemci Soğutucusu
MSI B450M-A PRO MAX AM4 DDR4 3466(OC) DVI HDMI M.2 USB3.2 mATX Anakart
High Power 750W 80+ Gold Performance GD Aktif PFC Güç Kaynağı (HP1-J750GD-F12S)
Corsair Vengeance Rgb Pro Sl 16GB (2x8) 3200MHZ CL16 CMH16GX4M2E3200C16 Ddr4 Ram Bellek Siyah
MSI MAG Forge 100M Temperli Cam 2x RGB Fan 120mm Fan ATX Oyuncu Bilgisayar Kasası
Silicon Power US70 1TB 5000MB/S-4000MB/S Nvme Pcıe M.2 SSD (SP01KGBP44US7005)
Amd Ryzen R5 5600 4.4ghz 35MB 65W Am4 Işlemci
Asus GeForce RTX 3060 OC 12GB 192Bit GDDR6 PCI-Express 4.0 Ekran Kartı (ROG-STRIX-RTX3060-O12G-V2-GAMING)
Sizce değiştirmem gereken parçalar veya aldığımda birbir ile uyumlu çalışmayacak parçalar var mıdır yani darboğaz filan yapmaz sanırım ama ekran kartı

Hocam o sıvı soğutma sorunlu diye biliyorum.https://www.akakce.com/islemci-sogutucu/en-ucuz-silverstone-pf240-argb-sivi-sogutma-fiyati,600024715.html?gclid=CjwKCAjwtIaVBhBkEiwAsr7-c3rPD-JKjmaXB-KKILoD79dMr05VHkZUClEt8EThqLmGOO_20MDzYBoCw3kQAvD_BwE bu olabilir, ama 240mm aio alınması taraftarı değilim.

Hocam o sıvı soğutma sorunlu diye biliyorum.https://www.akakce.com/islemci-sogutucu/en-ucuz-silverstone-pf240-argb-sivi-sogutma-fiyati,600024715.html?gclid=CjwKCAjwtIaVBhBkEiwAsr7-c3rPD-JKjmaXB-KKILoD79dMr05VHkZUClEt8EThqLmGOO_20MDzYBoCw3kQAvD_BwE bu olabilir, ama 240mm AiO alınması taraftarı değilim.

Sıvı soğutma konusunda pek bir marka bilgim olmadığı için yıllardır kullandığım (Sıvı soğutma değil Monitör, Mouse, vb.) Ürünlerde her noktada beni üzmeyen performans gösterdiği için MSI tercih etmiştim sorun olduğunu bilmeden, Sanırım araştırıp önermişsiniz teşekkürler bunun için. Bu fiyat aralığındaki en iyi sıvı soğutma attığınız anladığım kadarı ile küçük bi' araştırdım videolarını filan izledim kararımı değiştirdim teşekkürler ama hocam ses sorunu var demişler fakat bu doğru mudur bilginiz var mı, RGB konusunda da Anakartıma bağlayabilir miyim ana kartta 3 pinli RGB çıkış var mı bilmiyorum sayfada da bulamadım yani hem RGB'leri hem de dönme hızlarını anakarttan kontrol edebilir miyim ona göre ana kartımı değiştirmem gerekir

Son düzenleme:
Sıvı soğutma konusunda pek bir marka bilgim olmadığı için yıllardır kullandığım (Sıvı soğutma değil Monitör, Mouse, vb.) Ürünlerde her noktada beni üzmeyen performans gösterdiği için MSI tercih etmiştim sorun olduğunu bilmeden, Sanırım araştırıp önermişsiniz teşekkürler bunun için. Bu fiyat aralığındaki en iyi sıvı soğutma attığınız anladığım kadarı ile küçük bi' araştırdım videolarını filan izledim kararımı değiştirdim teşekkürler ama hocam ses sorunu var demişler fakat bu doğru mudur bilginiz var mı, RGB konusunda da Anakartıma bağlayabilir miyim ana kartta 3 pinli RGB çıkış var mı bilmiyorum sayfada da bulamadım yani hem RGB'leri hem de dönme hızlarını anakarttan kontrol edebilir miyim ona göre ana kartımı değiştirmem gerekir
Aslında ben bunu almanızı tavsiye ederim. 240mm ile garanti aynı, muhtemelen de daha iyi performans verecektir.

Geri
Yukarı