Anakartın üstüne telefon düştü hasar almış mıdır?

Arkadaşlar ana kartın üstüne tuşlu telefon düştü üzerinden 1 yıl geçti yani düşmeden ve düştükten sonra oynadığım oyunlarda bir performans bir FPS farkı göremedim, yani büyük bir hasar yoktu. Anladığım kadarıyla sıcaklık değerlerinde de bir fark yoktu. Hala da yok. Sizce ufak da olsa gözle görülmeyecek bir hasar kesin olmuş mudur yani? Size tabii ki de biraz saçma soru sormuş oldum da yani bir sizin görüşlerinizi almak istiyorum.

Arkadaşlar ana kartın üstüne tuşlu telefon düştü üzerinden 1 yıl geçti yani düşmeden ve düştükten sonra oynadığım oyunlarda bir performans bir FPS farkı göremedim, yani büyük bir hasar yoktu. Anladığım kadarıyla sıcaklık değerlerinde de bir fark yoktu. Hala da yok. Sizce ufak da olsa gözle görülmeyecek bir hasar kesin olmuş mudur yani? Size tabii ki de biraz saçma soru sormuş oldum da yani bir sizin görüşlerinizi almak istiyorum.

Telefon ağırlığı ve düşme yüksekliği buna etki eder. Anakart'lar sağlam üretiliyor çalışıyorsa sorun yoktur.

Telefonun ağırlığı, malzemesi, düşme hızı, aldığı ivme, oluşturduğu açı vb. birçok durumu hesaplamamız gerekiyor :D
Ama görünürde bir sorun yoksa şüphe duymaya gerek olduğunu düşünmüyorum.
Fakat satış/hediye yapacaksanız/edecekseniz belirtmenizde fayda var...

Bu tamamen çarpma esnasında anakarta uygulanan kuvvete en önemlisi de anakartın tam olarak neresine çarptığı ile alakalı. Bir pasif soğutma bloğu veya PCB'nin boş bir bölgesine denk geldiyse kolay kolay birşey olmaz. Ses, BIOS, SATA veya USB kontrolcü çiplerine denk gelmesi doğrudan kendilerine zarar vermese bile lehim attırabilir. Bunun dışında anakart üzerinde yüzlerce direnç, kapasitör, diyot ve transistör var. Bunlar hassas parçalar cep telefonu gibi ağır bir nesnenin serbest düşmesi kolayca hasar verebilir. Hasara bağlı olarak hiç çalışmama, gelgitli çalışması, bir özelliğin devre dışı kalması gibi çok çeşitli durumlar söz konusudur. Çünkü kompleks bir PCB ve üzerine yerleşmiş çok sayıda elemandan bahsediyoruz.

Bu olaydan sonra çalışması ve anladığım kadarıyla bir aksaklık çıkarmaması hasar almadığına işaret ediyor.

Telefon 3310 ise atomlara bölünmüştür.

Hiçbir şey olmamışdır 1 senedir kullanıyosunuz zaten.
Belki kullanamadığınız bir slot port bozulmuş olabilir. Onu da gerek olduğunda fark edeceksiniz. Anakart ve işlemci bunlar dayanaklı şeyler. Genelde darbe ve düşme ile RAM, SSD, HDD bozulur. Ekran kartı fanları kırılır bozulur kolayca.

Hocam, bir yıl sorun için az bir zaman değil. Olsa mutlaka belli olurdu. Kullanmaya devam.

Yeni konular

Geri
Yukarı