Anakartta kırmızı ışık yanıyor, bilgisayar tepki vermiyor

yuemti

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, elime ikinci el ASUS H97m-Plus anakart geçti. Donanımları taktım ancak başlatma tuşuna basınca tepki vermiyor. Ekli fotoğraftaki yerde kırmızı LED yanıyor. Sorun ne olabilir?

Dosya Ekleri

• A1D88008-0FA5-4134-A70F-65650480CA7E.jpeg
    A1D88008-0FA5-4134-A70F-65650480CA7E.jpeg
    199 KB · Görüntüleme: 143
Ekran kartı olmadan bile bilgisayarın açılması lazım. GPU yazan yere yakın ışık yanması beni de kıllandırdı ama hiç tepki yok. Anakarta güç geliyor, sarı ışık yanıyor.

Tam okuyamadım ama GPU_LED yazıyor, anlaşılan Ekran kartında sorun var. Anakart tarafında belki entegre ekran kartı devre dışı olabilir. BIOS pilini çıkarıp resetle, öyle tak eğer yapmamışsan. Benim bir müşterimin sayesinde 45 DK uğraşmıştım sende de aynı sorun olabilir.

Ekrana görüntü gelmiyor biliyorum. Ama eğer BIOS'a girebiliyorsan Onboard ekran kartını devreye almak için;
  1. Enter BIOS Setup.
  2. Go to Advanced Menu
  3. Go to Chipset Configuration Menu
  4. Go to Internal Graphics Menu
  5. Set the Internal Graphics Mode to Enable
yapabilirsin.

Birde; Led'in yanında bir anahtar var o ne işe yarıyor bakabildinmi? Acaba Ekran kartı ile alakalı olabilirmi

Not; İnternetten baktığımda o anahtar GPU boost olarak gördüm acaba kapatıp deneyebilirmisin?

Tam okuyamadım ama gpu_led yazıyor, anlaşılan ekran kartında sorun var. Anakart tarafında belki entegre ekran kartı devre dışı olabilir. BIOS pilini çıkarıp resetle, öyle tak eğer yapmamışsan. Benim bir müşterimin sayesinde 45 DK uğraşmıştım sende de aynı sorun olabilir.

Ekrana görüntü gelmiyor biliyorum. Ama eğer BIOS'a girebiliyorsan onboard ekran kartını devreye almak için;
  1. Enter BIOS setup.
  2. GO to Advanced menu.
  3. GO to chipset Configuration menu.
  4. GO to ınternal Graphics menu
  5. Set the ınternal Graphics mode to enable
Yapabilirsin.

Bir de; LED'in yanında bir anahtar var o ne işe yarıyor bakabildin mi? Acaba ekran kartı ile alakalı olabilir mi?

Not; internetten baktığımda o anahtar GPU Boost olarak gördüm acaba kapatıp deneyebilir misin?

Hocam merhaba. O anahtarı kapatınca ışık sönüyor. Açılmama sorunuyla o LED ilgili değil belki de. Fan falan hiçbir şey çalışmıyor. Şimdi açma tuşunun bağlı olduğu Power SW bölümünü kurcalıyorum, belki orada iletimsizlik vardır. Pili de çıkardım taktım değişen bir şey yok. Anakart bozuk muhtemelen.

Geri
Yukarı