Anal Fissür Lazer Ameliyatı Sonrası

ZvS

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Beşikten mezara talebe
Selam dostlar ,

Dün sabah 10 gibi lazerli anal fissür ameliyatı geçirdim. Birçok arkadaş burada konu açmış ameliyat olacağım gibisinden fakat devamını getirmemiş. Hep de soru soruyordum nasıl oldun, nasıl oluyor diye fakat dediğim gibi dönüş alamadım hiçbirisinden. Bana çekinmeden sorabilirsiniz.
(Lazerle fissür ameliyatı aynı tedavi yöntemi olduğu türler: Lazerle Fissür = Lazerle Hemoroid = Lazerle Fistül tedavileri. 3'ü de aynı fakat farklı bölgelere operasyonlar)

Öncelikle genel anestezi istedim. Normalde spinal anestezi (bel altı uyuşturma yani ameliyatta uyanıksınız) yaptıranlarda varmış fakat ameliyatta şimdi canlı canlı yani garip olur gibisinden düşündüm genel anestezi istedim. Saat 10 gibi ameliyata girdim. Ameliyatım 15 dakika sürmüş fakat 45 dakika da önlem alınması nedeniyle yoğun bakımda bekletilmişim. 11 gibi anestezi etkisinden kurtarılmak için hava verilmiş. Tabii buradan sonrasını hatırlıyorum narkoz etkisinde tek söylediğimse bu arada "Acayip küfür edesim var ama ben küfrü ve küfür edenleri sevmem." diyerek iki üç kez tekrarlamışım. :D Bu yüzden narkoz da var diyerek genel anesteziden korkmayın, hala nasıl olur da küfür etmedim şaşkınım.

Her neyse saat 11 gibi tamamen ayılmış bir şekilde odama yerleştirildim. İkindin 16:30'a kadar özel odada istirahate çekildim. Tabii ki ağrım vardı sebebi ise makatta takılan tampondan dolayıydı. Yani bir pamuk yumağı gibi düşünün. Kan aktığında kanı emen özel bir kumaş parçası tabii baya sıkıyor makatınızı acıtıyor. Ayrıca belirtmemde fayda var makata sokulan tamponun takılma nedeni ileride makat deliğinizin küçülmesi yani makat darlığı olması endişesiyle yapılan bir öncü güvenlik değil. Tamamen kan akışını durdurmak adına. Lazer ameliyatında zaten bu gibi yan etkiler mevcut değil. Neden lazeri seçmelisiniz onu da aktaracağım. Saat 15 civarı ameliyattan 4 saat sonrası yemek verildi. Bana ise ameliyat öncesi 8 saat aç olmam gerektiğini belirttiler. Yani bayağı açtım. Verilen yemek ise öncelik hastane yemeğini yemek. O da tabii ki yoğurt. Sıcak veya soğuk yoğurt bunları yemek zorundasınız. Ardından istediğiniz yemeklere geçebiliyorsunuz. Ben de 4 buçuk gibi yoğurdu yiyip bir an önce çıkmak istedim. Daha sonra 1 saat sonra doktorum kontrole geldi. Ameliyat raporunu getirip bölgemi son kez kontrol etti. Tamponu ise yavaş yavaş çıkardı. Bir an o kadar büyük bir şeyi görünce haliyle sandım ki çocuk falan doğurdum şaşırdım. Abicim tıkayabildikleri kadar tıkamışlar. Her neyse en sonunda kurtuldum. Taburcu oldum anestezi nedeniyle baş dönmesi yaşadım. Koluma girildi ameliyat arabası ile taşındım. En sonunda eve varma zamanım geldi ve 30 dakika sonra 18:00 gibi ilaçlarımı alıp eve bu saatte geldim. İlaçlarımı içip bir güzel uyudum 2 saat sonra ise ne ağrı ne başka bir şey vardı.

İşte dün akşam 8'den bu yana saat şu an 10:30 yani yaklaşık 14:30 dan beri hafif kanama ara sıra yani 3 saatte bir kanama dışında herhangi bir şeyim yok. Sadece makatta o tamponun bastırılması nedeniyle çukurluk var gibi fakat geçeceğini belirttiler. Ayrıca anal fissürüm kronikti ve teşhis konulmasa da 4 adet iç hemoroid apsesi keşfedilmiş. Hemoroid ile birlikte anal fissür bölgem eksize edilerek ameliyatım tamamlanmış.

Lazeri seçme nedenim ise arkadaşlar lazer bir ameliyat değil. Ameliyat dediğimiz şey cerrahilerin dikiş-nakış parça çıkarma ve değiştirmesiyle yapılır. Lazer ise bir tedavi yöntemi. Yani dikiş nakış vs. vs. yok bundan dolayı da ağrı sızı kalmıyor. Hatta kroniklerde cerrahi operasyon önerilmeyip lazere yönlendiriliyor. Zaten fissür ameliyatına girecek insanında fissürü artık kronikleşmiştir. Her kabızlık sonrası fissür oluşuyor kremlerle geçip tekrar kabızlık sonrası fissür oluşuyorsa tekrarlıysa geçmiş olsun tek kurtuluşunuz lazer tedavisi. Bunlar dışında aklıma gelip eklemek istediklerimi aktarırım.

Gün gün aktarım yapmaya devam edeceğim.
2. Günümdeyim kabızlık vardı haliyle fissür böyle oluştu zaten. Fakat makatımda ki tampon konulup 5 saat boyunca kalıp çıkartıldıktan sonra makatımda ki birşey varmış hissi yavaş yavaş kaybolurken. Kabızlığım ise yoktu. Tuvalette rahattım sanırsam ıkınma kaslarının alınması. Tuvalet sonrası şuan makatımda yanma hissi var. İlaçlarla geçeceğini umuyorum.

Son düzenleme:
@ZvS son durumun nasıl reis, banada makat çatlağı teşhisi koydular, özellikle makatın saat 3 ile 6 arasın'da bir yerinde pis bir yara var. Doktor krem + şurup verdi. Şurup kabızlığı engelleyecek, anectre krem galiba, onuda mercimek tanesi kadar sıkıyorum, baş ağrısı yapma yan etkisi var ama, daha bir etkisi dokunmadı bana.

@ZvS son durumun nasıl reis, banada makat çatlağı teşhisi koydular, özellikle makatın saat 3 ile 6 arasın'da bir yerinde pis bir yara var. Doktor krem + şurup verdi. Şurup kabızlığı engelleyecek, anectre krem galiba, onuda mercimek tanesi kadar sıkıyorum, baş ağrısı yapma yan etkisi var ama, daha bir etkisi dokunmadı bana.
Ameliyattan 1.5 ay sonra iyilestim. Enfeksiyon riskine karsi beni yurtdisina cikarmadilar. Zaten gidemedim projelerim aksadi diye uzulurken iyilesmisim. Etrafimda birjac kisi 2 haftada ayaga kalkti. Oyle bende 10 gunde ayaklanmistim. Ama enfeksiyon riski bende fazla oldugu icin kaldim.

Ameliyattan 1.5 ay sonra iyilestim. Enfeksiyon riskine karsi beni yurtdisina cikarmadilar. Zaten gidemedim projelerim aksadi diye uzulurken iyilesmisim. Etrafimda birjac kisi 2 haftada ayaga kalkti. Oyle bende 10 gunde ayaklanmistim. Ama enfeksiyon riski bende fazla oldugu icin kaldim.
Valla bende, saat 3 ile 6 yönünde var. Yüzük gibi et parçası kaplamış durumunda. Doktor 2 ilaç verip geçti. Dışkı kolayda çıkmıyor, 3 gündür şurup'da içiyorum. Krem sürünce yakıyor o bölgeyi, baş ağrısı yapması gerekirken yapmıyor'da. Bu gidişle ameliyata dönücek.

Yeni konular

Geri
Yukarı