Anayasa Mahkemesi, din dersinin insan hakları ihlali olduğuna karar verdi

Oncelikle su kafadan bir cikin artik. Yok ulkenin su kadari muslumanmis din dersi olmaliymis falan. Din dersi gerekli bir ders degildir, amacina hizmet etmez, bos yere vakit kaybidir, mufredattan kaldirilmasi lazimdir. Bu bir cok ders icin gecerli bu arada. Ustte birisi sivama yapiyordu yok "devletin dini olmaz toplumun olur" diye bir cumle kurulmus. Mesela Turkler bir toplum ama tum Turkler musluman degil demek ki neymis? Toplumlarinda dini olmazmis. Din bireysel bir seydir ve bir baskasinin eylemi digerini baglayamaz. Bu durumda zorunlu din dersi ozgurlugu kisitlayan bir durum oluyor. Ya secmeli olacak secmeyen girmeyecek ya da hic mufredatta olmayacak. Dini arastirmayi isteyene, inanmak isteyene gunumuzde bir cok imkan var fakat ogrenme yeri okul degildir. Gelismis toplumlarda bu boyledir sen istedigine kadar agla "ehe ben muslumanim cogunluk musluman din dersinin zorunlu olmasi normal" normal falan degil veya belge Ile girmemek normal diyenler de ayni. Zorunda mi o adam bir suru surecle seyle ugrasmaya sen mecbur birakiyorsun, ozgurlugu kisitliyorsun. Kisaca evet insan haklarini ihlal eden bir durumdur. Inanmayan insan seni bir seye zorlamazken sen onu zorla bu dersi al diye zorluyorsun. Kendi dininizi savunacaksiniz diye gercekleri de goremez olmussunuz.

Son düzenleme:
Anlatamıyorum hocam Müslümüman bir birey neden kendi dininin anlatılmasını istemesin uzlaşılacak bir konu değil iki tarafta fikirleri kabul etmeyecek saygılar.
Çünkü empati yeteneğine sahip bir insan oldukları için. Hayvan değiliz biz, birlikte yaşayacaksak fedakarlıklar yapmamız gerekiyor.

Laiklik dinin ve devlet işlerinin ayrılmasıdır, devletin herhangi bir dini kayırmamasıdır. Okullarda İslam anlatımı devletin tarafsızlığını bozar. Din öğreteceksen ya tüm dinleri öğreteceksin ya da hiç öğretmeyeceksin.
Sizin dersinize kim girdi bilmiyorum fakat biz orta okuldayken Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde İslam dışı dinleri de işlemiştik. Yanlış hatırlamıyorsam 7. Sınıfın 2. Dönemiydi.

Almanya'da yaşıyorsun diyelim. Hristiyan sınıf arkadaşların var diye sana zorla hristiyanlığı anlatsalar hoşuna gider mi?

Hocam bakın demeye çalıştığım şey ben kendimden bahsetmiyorum bir Müslüman dininin ona anlatılmasını ister zorunlu olsun demiyorum ben isteyen camiye gitsin yorumları olduğu için söylüyorum.

Hocam bakın demeye çalıştığım şey ben kendimden bahsetmiyorum bir Müslüman dininin ona anlatılmasını ister zorunlu olsun demiyorum ben isteyen camiye gitsin yorumları olduğu için söylüyorum.

Tamam biz de diyoruz o Kadar anlatilmasini istiyorsa bir Müslüman camilerde dahil bir suru yer var. Bunu soyluyoruz kotu bir şey soylemiyoruz. Dini egitimin yeri okul degildir.

Dünyanın en gereksiz dersi. Dersin adı Din kültürü ve ahlak bilgisi ama Tek din işleniyor. Kişiye ne genel kültür katıyor ne de başka bir şey yapıyor. İşe yaramaz bir ders. Hele ortaokulda zorla dua ezberletmeleri yok mu... Bir de sınavda ezbere yazdırıyorlar. 19 yaşındayım, 19 yıldır ne camiye girdim ne de zoraki ezberletmeleri dışında dua okudum. Buna rağmen çoğu müslümanım diye geçinen tipten yüksek aldım her zaman. Bana her inançtan bir şeyler katıp her kültürü öğretselerdi, inandıkları dinin zoraki olmadığını iddia edip zorla bir şeyler yaptırmaya çalışmasalardı en sevdiğim dersler arasına girerdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı