Andımız geri dönüyor

@bitwise hocam fakat bu kisla olmasiyla degil milli benlik ile alakali. Zaten milletimiz cogu seyde bana dokunmayan yilan bin yasasin mantiginda. Bir de bu tarz seylerin kaldirilmasi milli benligimizi iyice kaybetmemize neden olacaktir. O yuzden dogru bulmuyoruz.

Dedigim gibi burada sorun Andimiz'in icerigi degil.
Okullarda kucuk cocuklara bu tarz seylerin empoze edilmesi.
Henuz akli olgunlasmamis bireye din ya da milliyetcilik asilanmasina karsiyim. Ingilizce, matematik, Turkce vs ogretsin okullar, ideoloji degil.

İdeoloji ayrı bir şey, milli bilinç ayrı bir şey.
Bilinc tekildir. Milli bilinc, toplumsal ruya, kamusal fikir gibi seyler sacmaliktan ibaret.
Andimizin icerigiyle problemim yok, cocuklara empoze edilmesiyle problemim var. Okullarin,ogretmenlerin ya da devletin vazifesi degil kimin ilkesinin ne olacagina karar vermek.

Bilinç tekildir.

Toplum bilinci hocam, tabi dediğinize de hak veriyorum. Birey bilinci oluşmamış (muhtemelen çoğunun pek oluşmayacak) çocuklara böyle uygulamalar uygulanması kulağa garip geliyor. Ancak yaşadığı toplumun kimliğinden bir nebze de olsa bir şeyler taşıması gerektiğini düşünüyorum.

Toplum bilinci hocam, tabi dediğinize de hak veriyorum. Birey bilinci oluşmamış (muhtemelen çoğunun pek oluşmayacak) çocuklara böyle uygulamalar uygulanması kulağa garip geliyor. Ancak yaşadığı toplumun kimliğinden bir nebze de olsa bir şeyler taşıması gerektiğini düşünüyorum.
Ben de katiliyorum buna. Ama okulun gorevi degil.
Tarih ogretirsin, sosyal bilimler egitimi verirsin; cocuk bu muhakemeyi ileride kendisi yapar.
6 yasindaki cocugun "Varligim Turk varligina armagan olsun" demesi ne kadar korkunc degil mi?

Ağaç yaş iken eğilir. Zaten birçok çocuk -hatta hepsi- okuduğunda bir şey anlamayacak ama biraz büyüdüğünde ne anlama geldiğini anlayacak ve belki de "iyi ki de okumuşuz diyecekler."

Ben okulda kürsüde okutmuştum koca okula, bu zamana kadar da olumsuz yanını görmedim/görmedik. Geri gelse keşke.

İlkokulda andımızı okurken, mikrofondan gururla bağıra bağıra, andımızı okuduğum günleri çok özlüyorum. Bir öğretmen beni çok seviyordu, hep bana mikrofondan okuttururdu. İnanıyorum ki bir gün, Atatürk'ün yolunda ilerleyen biri, bizi tekrar yönetecek.

Değil. Sonra her yanda keşke Yunan kazansaydı diyenlerin düşüncesine kapılan gençler olmasını önlememiz lazım.

O dusunceyi ezberlettigin antlarla kiramazsin.
Gercegi ogreterek, tarih ogreterek kirarsin.
Keske Yunan kazansaydi diyen ampul muhtemelen andimiz okumustur zamaninda bolca.

Yeni konular

Geri
Yukarı