Android'de Java ile mi kodlama yapılmalı?

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bir program yazmak için illa Java mı kullanmalıyım? Diyelim ki Java sevmiyorum, kaynakları kötü ve optimizasyonlarla dahi istediğim sonucu alamıyorum. Daha düşük seviye programlama dilleriyle kodlama yapamaz mıyım?

Java'yi sevme, aferin. Kotlin kullan.
Performans olarak çok bir fark olmamalı, JVM sonuçta. Flutter veya React Native de var tabii. Performans demişsin React Native öldü. Flutter'ın Kotlin'den performanslı olduğunu sanmıyorum.

Ne yapıyorsunuz da Kotlin (ya da Java) yavaş kalıyor? Bence asıl soru bu.

Java'yi sevme, aferin. Kotlin kullan.
Performans olarak çok bir fark olmamalı, JVM sonuçta. Flutter veya React Native de var tabii. Performans demişsin React Native öldü. Flutter'ın Kotlin'den performanslı olduğunu sanmıyorum.

Ne yapıyorsunuz da Kotlin (ya da Java) yavaş kalıyor? Bence asıl soru bu.
Yok ben meraktan sordum, aklımda da bir proje fikri yok. Android için Java veya Java'dan türetilen Kotlin gibileri mi gerekli? Android görsem her yerde Java, başka dilin lafı yok. Ben C ile kodlama yapamaz mıyım mesela? Veya Rust kullanmak istesem?

C++ bir şekilde yapılıyor. Çok hakim değilim. Android Native Development Kit denen bir zimbirti ile oluyor. Hız olarak ne alemde, bilmiyorum.
Rust da bir şekilde oluyormuş. Android'in sitesinde var.

Kotlin'de bile Android sitesinden pek bir sey anlamayan ben diğerleri için hic anlamiyorum. Örnek sayısı bence gayet az.
Mesela treeview diye artınca bulacağınız şekli birkac yıl önce aradım ve bulamadım. Oturup kendiniz özel şeyler tasarlayabiliyorsunuz ama nispeten temel bir şey. Kendisinde olmasa bile yapıp paylaşan birinin olmasını beklerdim. Şimdi yazınca birkac tane var. İllaki birisi zamanında lazım olan şekli sunuyordur. Ama 2017'de Google Java değil bunu kullanın dediyse 2020/2021 yılında bir zahmet yeterince yaygin olup öyle birbseye sahip olsun. O kısmı Java yapayım dedim. Onda bile güncel ve düzgün bir şey gorememistim.

Iyice girilecekse Jetpack öğrenip Kotlin ile yapılmalı bence.

C++ bir şekilde yapılıyor. Çok hakim değilim. Android Native Development Kit denen bir zimbirti ile oluyor. Hız olarak ne alemde, bilmiyorum.
Rust da bir şekilde oluyormuş. Android'in sitesinde var.

Kotlin'de bile Android sitesinden pek bir sey anlamayan ben diğerleri için hic anlamiyorum. Örnek sayısı bence gayet az.
Mesela treeview diye artınca bulacağınız şekli birkac yıl önce aradım ve bulamadım. Oturup kendiniz özel şeyler tasarlayabiliyorsunuz ama nispeten temel bir şey. Kendisinde olmasa bile yapıp paylaşan birinin olmasını beklerdim. Şimdi yazınca birkac tane var. İllaki birisi zamanında lazım olan şekli sunuyordur. Ama 2017'de Google Java değil bunu kullanın dediyse 2020/2021 yılında bir zahmet yeterince yaygin olup öyle birbseye sahip olsun. O kısmı Java yapayım dedim. Onda bile güncel ve düzgün bir şey gorememistim.

Iyice girilecekse Jetpack öğrenip Kotlin ile yapılmalı bence.
Bilgisayardaki veya x86 işlemcilerdeki kadar özgür değiliz o konuda anladığım kadarıyla?

İstediğin dili kullanabilirsin. Ama sonuçta hepsi önce Java'ya çevirilip derleniyor. Hatta Java kendisi de mobil sürüme çevirilip derleniyor. Hala Dalvik derleyici mi kullanılıyor? bilmiyorum ama Android'te daha düşük boyutta çalıştırlabilir dosyalar derleyen bir derleyici kullanılıyor..

Yeni konular

Geri
Yukarı