Android'den iOS'a geçiş

kriegkopf09

Centipat
Daha fazla  
Evet yıllarca Android kullanmış bir birey olarak mi 11 Lite'dan 14 Plus'a geçiş yaptım. Bu konunun bir rehber olmasını temenni ederim.

Cihazı Amazon'dan aldım. İlk gelen ürünün şarj soketi çerçevesinde üretimden kaynaklı bir çentik vardı. İade ettim yeniden bu cihazı aldım. Yeni gelende sorun yok.

Öncelikle 14 serisinin ön kamerası diğer tüm Pro Max'lerden bile daha iyi. Şarjı inanılmaz uzun gidiyor. Cihaza Baseus marka 20 watt adaptör aldım. Zira 27 watt kullananlarda ileride pil performansı kaybı ve ısınma sorunları yaşandığını okudum. 20 Watt'da gayet hızlı şarj ediyor. Cihaz %80'e kadar hızlı şarj sonrasında normal şarj olarak üretilmiş.

Gelelim 60 Hz muhabbetine, cihaz 60Hz olsa da bu telefonun 60 Hz'i standart bir Android 60 Hz'den kat be kat üstün. Bir eksiklik hissedeceğinizi düşünmüyorum. Yine bu telefonun 12 MP kamerasının Samsung'un 108 MP kamerasını her anlamda tokatladığı gibi. Yani markaların standartları farklı.

Aşağıdaki sorurlarda fikri olan soru numarasını belirterek cevaplarsa herkese mükemmel katkı sağlamış oluruz.
Android'den IOS'a geçecekler için ilk başlarda gerçekten çok zor halen zorlanıyorum. Çünkü en basit işlemleri gerçekleştirememek beni çıldırtıyor misal;

1-ana ekrana "screen lock" tarzı ani komut içerikli bir widget ekleyemiyorsunuz. Ancak assistive tocuh diye bir şey var onun da her uygulamanın üzerinde olması kullanımı zor kılıyor. Veya cihazın arkasına iki tık yapmak gerekiyor.

2-yukarı bar kısmında hiçbir bildirim vs. yok sadece saat, mobil şebeke var. Atıyorum ana menüde olmadığınız sürece arama, SMS veya WhatsApp mesajı gelip gelmediğini anlamanız imkansız.

3-durum çubuğuna neredeyse hiçbir şey eklenemiyor. Misal Android'de tek tuşla "screenshot" veya uygulamaların fonksiyonlarını ekleyebiliyorsunuz ama IOS'ta sadece IOS'un sunduğu işe yaramaz kısayollar var. Screenshot için illa yandaki iki tuşa basmanız gerek. Ayarı tutturamazsanız ekran kilitleniyor veya ses artıyor. Niye tek bir tıkla ekran görüntüsü alamıyorum? Assitive Tocuh'u nereye konumlandırsam illa uygulamada bir yere denk geliyor.

4-hem tarih, hem saat, hem hava durumunu gösterir bir widget yok.

5-ana ekranda uygulamaları parmağınızı kolaylaştıracak biçimde yerleştiremiyorsunuz. İllaki yukarıdan aşağı doğru sıralıyor ve en ufak bir yer değişikliğinde alayı kayıyor.

6-WhatsApp'da yeni mesaj ikonu sağ en üstte. Zorlanıyorsunuz ayrıca mesaj gönderme tuşu da küçücük.

7-en alttaki uygulama barına 4 uygulamadan fazla uygulama ekleyemiyorsunuz.

8-App Store da uygulamarın alayı ücretli, yorum hiç yok denecek kadar az.

9-galerideki seçme tuşu kanser eder. Birkaç fotoğraf seçecekseniz illa yukarıdan seçe basmanız lazım. WhatsApp'da mesajlaşma anında birden fazla fotoğrafı gönderemiyorsunuz. Galeriden göndermeniz gerekiyor.

10-en büyük eksiklik telefon sessizde mi değil mi anlamak için yandaki çentiğe bakmanız lazım. Ana ekranda cihazın sessiz de mi sesli mi olduğuna dair en ufak zerre bir belirti yok. Yine sessize almak için bir widget veya durum ikonu ekleyemiyorsunuz illa bu çentiği kullanacaksınız. İki elim dolu mesela ben nasıl açacağım veya kapayacağım bunu. Hele bir de kılıf kullanıyorsanız mücadele etmeniz gerekiyor.

11-kardekodla Wi-Fi paylaşılmıyor.

12-dinamik lock screen uygulaması yok. Misal miu da her ekran kilidinde fotoğraf değişir gözüm gönlüm açılır farklı şeyler görürdüm. Bunda sabit fotoğrafa veya galerinizdekilere mahkumsunuz.

Gelelim saptadığım diğer şeylere;
Cihazın piksel densitiy iPhone 13'ten fazla. iPhone 13 size 11 gibi gelebilir.

*Cihazının kamera kalitesine yaklaşacak bir Android telefon yok. Gece çekimi, düşük ışık çekimi tek kelimeyle harika. Yine Instagram ile doğru dürüst çalışabilecek bir Android de yok zaten özellikle story atma vb.
*cihaz gerçekten yağ gibi akıyor. Halen daha iPhone 5'ler 6'lar kullanılabiliyorsa bu cihaz kaç sene gider tahmin dahi edemiyorum. Yani ben 10 sene falan takılmam gibi bir hissiyatı var.
*Küçük ekran kullanamayanlar için, ayrıca Pro Max gibi takozları (Pro Max'ler gerçekten çok ağır) kullanmak istemeyenler için biçilmiş kaftan.

Eğer şu yukarıdaki basit sorunlar daha kişiselleştirilebilir olsaydı çooook daha iyi olurdu dediğim telefon. Mecbur alışacağız çünkü bu kamerayı ve yazılım akışkanlığını başka bir Android'de bulamam.

Son düzenleyen: Moderatör:
3-durum çubuğuna neredeyse hiçbir şey eklenemiyor. Misal Android'de tek tuşla "screenshot" veya uygulamaların fonksiyonlarını ekleyebiliyorsunuz ama IOS'ta sadece IOS'un sunduğu işe yaramaz kısayollar var. Screenshot için illa yandaki iki tuşa basmanız gerek. Ayarı tutturamazsanız ekran kilitleniyor veya ses artıyor. Niye tek bir tıkla ekran görüntüsü alamıyorum? Assitive Tocuh'u nereye konumlandırsam illa uygulamada bir yere denk geliyor.

Hayırlı olsun, ayarlar erişebilirlik kısmından dokuna girip en aşağıdaki arkaya dokun seçeneğini açıp kaç kere dokunmayla ekran görüntüsünü alabileceğinizi ayarlayabilirsiniz.

Evet yıllarca Android kullanmış bir birey olarak mi 11 Lite'dan 14 Plus'a geçiş yaptım. Bu konunun bir rehber olmasını temenni ederim.

Cihazı Amazon'dan aldım. İlk gelen ürünün şarj soketi çerçevesinde üretimden kaynaklı bir çentik vardı. İade ettim yeniden bu cihazı aldım. Yeni gelende sorun yok.

Öncelikle 14 serisinin ön kamerası diğer tüm Pro Max'lerden bile daha iyi. Şarjı inanılmaz uzun gidiyor. Cihaza Baseus marka 20 watt adaptör aldım. Zira 27 watt kullananlarda ileride pil performansı kaybı ve ısınma sorunları yaşandığını okudum. 20 Watt'da gayet hızlı şarj ediyor. Cihaz %80'e kadar hızlı şarj sonrasında normal şarj olarak üretilmiş.

Gelelim 60 Hz muhabbetine, cihaz 60Hz olsa da bu telefonun 60 Hz'i standart bir Android 60 Hz'den kat be kat üstün. Bir eksiklik hissedeceğinizi düşünmüyorum. Yine bu telefonun 12 MP kamerasının Samsung'un 108 MP kamerasını her anlamda tokatladığı gibi. Yani markaların standartları farklı.

Aşağıdaki sorurlarda fikri olan soru numarasını belirterek cevaplarsa herkese mükemmel katkı sağlamış oluruz.
Android'den IOS'a geçecekler için ilk başlarda gerçekten çok zor halen zorlanıyorum. Çünkü en basit işlemleri gerçekleştirememek beni çıldırtıyor misal;

1-ana ekrana "screen lock" tarzı ani komut içerikli bir widget ekleyemiyorsunuz. Ancak assistive tocuh diye bir şey var onun da her uygulamanın üzerinde olması kullanımı zor kılıyor. Veya cihazın arkasına iki tık yapmak gerekiyor.

2-yukarı bar kısmında hiçbir bildirim vs. yok sadece saat, mobil şebeke var. Atıyorum ana menüde olmadığınız sürece arama, SMS veya WhatsApp mesajı gelip gelmediğini anlamanız imkansız.

5-ana ekranda uygulamaları parmağınızı kolaylaştıracak biçimde yerleştiremiyorsunuz. İllaki yukarıdan aşağı doğru sıralıyor ve en ufak bir yer değişikliğinde alayı kayıyor.

6-WhatsApp'da yeni mesaj ikonu sağ en üstte. Zorlanıyorsunuz ayrıca mesaj gönderme tuşu da küçücük.

9-galerideki seçme tuşu kanser eder. Birkaç fotoğraf seçecekseniz illa yukarıdan seçe basmanız lazım. WhatsApp'da mesajlaşma anında birden fazla fotoğrafı gönderemiyorsunuz. Galeriden göndermeniz gerekiyor.

10-en büyük eksiklik telefon sessizde mi değil mi anlamak için yandaki çentiğe bakmanız lazım. Ana ekranda cihazın sessiz de mi sesli mi olduğuna dair en ufak zerre bir belirti yok. Yine sessize almak için bir widget veya durum ikonu ekleyemiyorsunuz illa bu çentiği kullanacaksınız. İki elim dolu mesela ben nasıl açacağım veya kapayacağım bunu. Hele bir de kılıf kullanıyorsanız mücadele etmeniz gerekiyor.

12-dinamik lock screen uygulaması yok. Misal miu da her ekran kilidinde fotoğraf değişir gözüm gönlüm açılır farklı şeyler görürdüm. Bunda sabit fotoğrafa veya galerinizdekilere mahkumsunuz.

*Cihazının kamera kalitesine yaklaşacak bir Android telefon yok. Gece çekimi, düşük ışık çekimi tek kelimeyle harika. Yine Instagram ile doğru dürüst çalışabilecek bir Android de yok zaten özellikle story atma vb.
*cihaz gerçekten yağ gibi akıyor. Halen daha iPhone 5'ler 6'lar kullanılabiliyorsa bu cihaz kaç sene gider tahmin dahi edemiyorum. Yani ben 10 sene falan takılmam gibi bir hissiyatı var.
*Küçük ekran kullanamayanlar için, ayrıca Pro Max gibi takozları (Pro Max'ler gerçekten çok ağır) kullanmak istemeyenler için biçilmiş kaftan.

Eğer şu yukarıdaki basit sorunlar daha kişiselleştirilebilir olsaydı çooook daha iyi olurdu dediğim telefon. Mecbur alışacağız çünkü bu kamerayı ve yazılım akışkanlığını başka bir Android'de bulamam.

Kullandığınız Android amiral gemisi bile değilmiş nasıl rehber bu? Dxomark a göre en iyi kameralar Android cihazlarda var :D

Alışırsın alışırsın. Alıştıktan sonra da geri dönmezsin hayatta. Ben de yıllardır iPhone kullanıyorum ve elime Android telefon aldığımda her şeyin çok karmaşık ve kaos içinde olduğunu görüyorum. Zira sizin şikayet ettiğiniz şeyler benim için olmazsa olmaz şeyler olabilir.

standart bir Android 60 Hz'den kat be kat üstün.
Hocam amiral gemilerinde donma takılma olmaz her zaman 60Hz görürsünüz.
hem tarih, hem saat, hem hava durumunu gösterir bir widget yok.
Gerek yok, ben S9+ kullanıyorum edge paneli olmasa MGM uygulamasına bakıyorum.
en büyük eksiklik telefon sessizde mi değil mi anlamak için yandaki çentiğe bakmanız lazım.
"Hey siri sesi fulle" diyebilirsiniz bende kadim dostum bixby ile bunu yapıyorum.
kardekodla Wi-Fi paylaşılmıyor.
Buna bende çok ayar oldum.
Yine Instagram ile doğru dürüst çalışabilecek bir Android de yok zaten özellikle story atma vb.
Artık öyle değil, hali hazırda Samsung amiral gemileri düzgün çalışıyordu ama tek tuşla mükemmel moda alma ayarı gelmiş.
Halen daha iPhone 5'ler 6'lar kullanılabiliyorsa bu cihaz kaç sene gider tahmin
O hatayı 1 kere yaparlar bundan sonra 18 çıkınca 14'ün kamera desteği bile kesilir.
Pro Max gibi takozları
Evet. Bir süre deneyimleme şansım oldu telefonum servisten gelince niye Samsung kullandığımı hatırladım.
yazılım akışkanlığını başka bir Android'de bulamam.
Tartışılır. Samsung amiral gemileri harici hiçbir cihaz Apple karşısına çıkamaz.

Hayırlı olsun hocam. Alışma dönemi zor geçiyor ben 1 hafta deneyimledim ne yapacağım diye böm böm çok baktım.

Arkadaşlar şu yorumlarda o kadar bilgisizce yorum görüyorum ki dayanamadım yazıyorum, şimdi öncelikle ucuz bir Android kullanıp son model iPhone kullanıp yorumlayıp karşılaştırmak saçma, burada kalkıp 'İOS EN İYİSİ RAKİPSİZ' demeden önce Samsung Z flip 4, Samsung S22 ultra, Samsung Note 20 ultra, Xiaomi 12 pro gibi üst düzey amiral gemisi telefon kullanıp yorum yapmalarını rica ediyorum, çünkü 30 - 40 bin TL'lik telefon ile 5 - 10 bin TL'lik Android kıyaslamak akıl işi değildir, o beğenmediğiniz Android işletim sisteminde olan Oppo, Xiaomi vesaire bilerek dandik cihaz yapmıyor ne kadar para verirsen o kadar kalite diyor, bana kalır ise Android daha hızlı gelişen ve inivasyonu kabul eden bir işletim sistemidir, hem bu ucuz modeller olmasa insanlar en mecburi telefon ihtiyacını bile karşılayamaz hale gelirdi (bizim gibi fakir ülkeler için) İOS ise hala kendi geleneksel kurallarına riayet eden ve 1 - 2 yeni özellik çıkarıp telefonların üst modelini çıkaran bir Apple cihazı, bu demek değil ki iPhone kötü aksine iPhone cihazlar gayet güzel ancak parası ortada karşılaştırdığınız Android'ler de o fiyat ortalamasında olursa farkı anlarsınız.

Eline emeğine sağlık. Güzel bir yazı olmuş. Widget olayı iOStada var yok değil ama pil tüketiyor.

Şimdilik herkese teşekkür ederim. Yaptığım kıyaslama tabi ki kendi telefonumun kamera performansı ile değil. Youtube'da Samsun S22 Ultra vs İphone 14 karşılaştırdığınızda bile fark ortaya çıkıyor maalesef. Ama denildiği gibi android cihazlar ancak günü kurtarıyor.

İphone 6 , 2014 yılında çıkmasına rağmen halen bırakın çalışmayı çatır çatır kaliteli fotoğraf çekebilirken aynı yıl çıkan Samsung Galaxy Note 4 veya S5 şuan ancak hatıra olarak saklanıyor. Apple Fan boy veya Android desdekçisi değilim ama gerçek bu.

Ayrıca Android cihazlarda "bilinçli eskitme" denilen durumun yaşandığını düşünüyorum zira Mi 11 Lite ile ilk satın aldığımda çektiğim fotoğrafların kalitesi ile 1 yıl sonrakiler kesinlikle aynı değil. Bu da sizi yeni model almaya itiyor.

Kendime 21 gün süre tanıdım muhtemelen alışacağım zira mecbur alışacağım başka çarem yok. Cihaz tasarım olarak basit görünse de güzel bir magsafe kılıf ile resmen seviye atlıyor. Acı bir gerçektir ki İphone ülkemizde bir statü belirleme cihazı olmuş durumda. Ama dediğim gibi beni döndürmeyen tek şey cihazın kamerasının kalitesi ve bu kalitenin uzun yıllar korunabilecek olması. 14'ün kamera performansını gören kişi zaten her halükarda kendi cihazını sorguluyor. DXMark puanlarında fark atan androidler olsa da genel manada toplumun çoğu flip mlip tarzı cihazları bilmezken en son çıkan İphone modelini kesinlikle biliyor. Umarım yeni İOS'lar ile daha kişiselleştirilebilir seçenekler sunulur.

Asssistive Touch'u kullanmaya alıştım. Sessize alma, sessizden çıkma, tuş kilidi, ekran alıntısı, bildirim sorunumu böylelikle giderdim. Opaklığı en düşüğe getirince de göze batmıyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı