Anfi Devresi Ve Kısa Devre Sorunu

hakean

Hectopat
Yer
Kütahya
Herkese selamlar. Bu konuda tecrübesi olan kişilerden yardımlarını hızlı bir şekilde bekliyorum.

Olay kısaca anfinin kondansatörlerini değiştirirken klipsleri çıkarmak zorunda kaldım. Devre tersine lehimli oldugu için lehim alanına ulaşamıyordum. Çıkarırken birkaç elemana zarar verdim. Asıl amacım da termal macununu yenilemekti fakat kondansatörlere zarar verdim. Değiştirdim yamulan elemanları düzelttim ve taktım. Arabaya koydugumda +kablo kalın olmasına ragmen el deymeyecek şekilde ısındı ve 60 amperlik sigorta attı. Amfi başlangıcta calısıp oto korumaya alıyodu. Ben bu sefer sigortasız yaptım ve aşağıda gösterdigim bölgedeki transistör alev alev tutuştu patladı. Direkt elektrigi kestim bir süre sonra transistörü çıkardım yeniledim fakat halen kısa devre mevcut. Multimetre ile ölçümde - çıkış ve + çıkış birbirine deyince 1 sn ötüp sönüyor. Anfi çalışıyor fakat sadece o transistör aşırı ama şaırı derecede ısınıyor. Yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler.

Anfi Devresi 1.jpg

Anfi Devresi 2.jpg

Anfi Devresi 3.jpg

Anfi Devresi.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bakır Yolların birbirine değmemiş olmasını,malzemelerin sağlam ve değerinde olduğunu kontrol edersen bide lehimli kısmı tiner ile temizlersen çalışacağını sanıyorum.

Bak oradaki dirençler yanmış. Onları değiştirdin mi? Bu arada amfiyi haşat etmişsin. Biraz daha dikkatli olun. Devredeki tüm malzemeleri ölçün. Beslemeniz Trafodur büyük ihtimal ona da bakın çıkış voltajını ölçün. Beslemedeki köprü diyotu da ölçün eğer köprü diyot bozuk ise çıkış AC gerilim vererek mosfetlerin kararlılığını bozar bu da çok ısınmasına yol açar.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı