Ani elektrik kesintisinden bilgisayar nasıl korunabilir?

168182

Kilopat
Herkese merhaba, bazen elektrik kesintisi oluyor ve bilgisayara bir şey olur diye çok korkuyorum. Kesinti uzun süre olmuyor fakat olunca 1 saat gidiyor sonra geliyor, bilgisayarı açıyorum 10 dakika sonra tekrar gidiyor ve insanı korkutuyor. Eski bilgisayarım bu kesintilerde sorun almadı fakat, yeni bir bilgisayar topladım o yüzden elektrik gidince ani kapanmayı önlemek veya zarar görmemesini sağlamak için, bilgisayarı kendim kapatmak istiyorum. Düşündüğüm ürünler bunlar "Goldmaster Sp-01 Tekli Akım Korumalı Priz" veya "Philips Spn3040C/10 900 J 4 Lü Akım Korumalı Priz" ya da "Powerful SLE-650 650VA Line Interactive Ups Kesintisiz Güç Kaynağı" hangisini önerirsiniz?
Başka öneriniz varsa görmek isterim.

Sistem: Amd Ryzen 5 2600x cpu
Amd RX 570 4 gb ekran kartı
16 gb 8x8 corsair 3000mhz
Asus prime anakart
CoolerMaster 650W %80 Plus

Ek olarak uyuyacağım zaman, bilgisayarı kapattıktan sonra güç kablosunun fişini çekmem sorun yaratır mı?

Elektrik kesintisinden sonra bilgisayın ve monitörün fişini çıkarın geldikten 5 dakika sonra takın. Bütçeniz varsa UPS alabilirsiniz.

fiyatı düşük olan akım koruma prizlerini almanı tavsiye etmem genelde 5--6 kesintiden sonra korumamaya başlar 100-200 tl arasında akım koruma prizleri alabilirsin model fark etmez.

Akım koruyucu priz alabilirsin, kendim kullanıyorum şalterli bir yapısı var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tunçmatik vardı sanırım, herkes onu öneriyordu. O olabilir.

Ayrıca kapandıktan sonra kabloyu çekebilirsiniz, sorun olmaz.
O markayı ben de gördüm fakat şu an akım kablosu ve UPS arasında kaldım.
Birisi 60-44TL arası diğeri 287TL "Powerful SLE-650 650VA Line Interactive Ups Kesintisiz Güç Kaynağı":287TL Tunçmatik Enerji Koruma Prizi Powersurge 2'li Beyaz 525 JOULE" 60TL
İyi bir güç kaynağı ihtiyacınızı karşılayacaktır.
Güç kaynağı derken regülatör mü?
Akım koruyucu priz alabilirsin, kendim kullanıyorum şartelli bir yapısı var.
Öneriniz var mı acaba?

O markayı ben de gördüm fakat şu an akım kablosu ve UPS arasında kaldım.
Birisi 60-44TL arası diğeri 287TL "Powerful SLE-650 650VA Line Interactive Ups Kesintisiz Güç Kaynağı":287TL Tunçmatik Enerji Koruma Prizi Powersurge 2'li Beyaz 525 JOULE" 60TL

Güç kaynağı derken regülatör mü?
Hayır. Misal şöyle bir cihaz;
S-Link Sl-Up1200 1200Va Ups Güç Kaynağı Fiyatı - Taksit Seçenekleri (hepsiburada.com)
Ancak dediğim gibi, alacaksan araştırma yapıp kalitelisini almalısın ki, sorun çıkarma ihtimali az olsun.

Hayır. Misal şöyle bir cihaz;
S-Link Sl-Up1200 1200Va Ups Güç Kaynağı Fiyatı - Taksit Seçenekleri (hepsiburada.com)
Ancak dediğim gibi, alacaksan araştırma yapıp kalitelisini almalısın ki, sorun çıkarma ihtimali az olsun.
https://www.hepsiburada.com/powerfu...ve-ups-kesintisiz-guc-kaynagi-p-HBV00000V4I00 bu olur mu ?
Akım korumalı kablo hiçbir işe yaramıyor desek yeri. Pek bir işlevi yok.
UPS daha iyi tabii fakat öğrenciyim ve pc aldım çok masraf yapmak yani (500-1000 arası yapamam)
0-200 arası olabilir

Yeni konular

Geri
Yukarı