Ani Frende Fren Pedalının Geri Tepmesi

duman

Kilopat
Yer
Mars
Bugün ileride gelişen ani durumu algılayarak yumuşak şekilde fren yapmaya başladım. Bir yerden sonra daha fazla basmam gerekti gene yavaş yavaş basmaya başladım. Ohhhh, sorunsuz duracam derken teker kitlendi. Olayın gelişmesi şu şekilde denebilir. Yavaşça frene bastım ve sonrasında yavaş yavaş dozajı yükselttim. Anlık bir basış bile olmadı. Yaklaşık 30 km/h gibi değerde fren güçlü şekilde tepti, yerine döndü. Bunu bir kez daha yaptı. Bende hızlı şekilde freni salıp tekrar bastım. Bu olay gerçekleşirken ön tekerler de kitlendi. O an hissettiğim kadarıyla yolda kum tarzı bir şey vardı. Çok güzel bir kayış oldu çünkü. Hiç teker sesi bile çıkmadı. Karda gider gibi bir saniye kaydı. Fakat olaydan sonra ESP'nin bu kadar fren pedalına geri tepme gücü uygulayıp, kitlenmeyi durduramaması beni şaşırttı. ESP veya mekanik arza buna sebep verebilir mi? Yoksa, sizce gayet normal olan bir ESP'nin durumu düzeltme çabası mı?
Araç: Manuel, tüm güvenlik yardımcıları var ve aktif durumda.
Ek Bilgi: Frenleme debriyaj, fren şeklinde yapmadım. O kadar ani bir durum değildi. Frendeki tepmeden sonra bastım debriyaja. Yani tekeri kitleyip tekleme yapacak kadar düşük devirde değildi. Hıza baktığımda 2300 RPM civarlarında idi tepme olurken.

Son düzenleyen: Moderatör:
ABS'nin devreye girmesi için frene aniden sert olarak ve tam basmanız gerekmekte. Anlattığınız şekilde yavaş dozaj artışıyla frenleme yaptığınızda ABS'nin devreye girmemiş olması gerekiyor. Yerinizde olsam imkanlar dahilinde ise, boş ve benzer bir arazide aynı durumu yaşıyormuş gibi deneyip tekrarlanması durumunda bir servise başvururdum.

Son düzenleme:
Şehir içi ani dur kalktan çıktıysanız fren pedalınız şişmiş olabilir. Bunun haricinde süregelen, tekrarlayan bir durum varsa en yakın servise gösterin derim, fren, lastik, yürüyen aksam şakaya gelmez.

ABS devreye girerse pedalda tepme normaldir. Korkulacak veya dert edilecek bir durum yok. Zeminde tutunmayı engelleyecek bir materyal varsa tekerin kilitlenmesi mümkün. Debriyaj+kazık fren yapmasanız bile kilitlenebilir bir anlık. Boş bir yolda test yapabilirsiniz. Anormal bir tepki ile karşılaşırsanız, teknik destek almanızı öneririm.

ABS'nin devreye girmesi için frene aniden sert olarak ve tam basmanız gerekmekte. Anlattığınız şekilde yavaş dozaj artışıyla frenleme yaptığınızda ABS'nin devreye girmemiş olması gerekiyor. Yerinizde olsam imkanlar dahilinde ise, boş ve benzer bir arazide aynı durumu yaşıyormuş gibi deneyip tekrarlanması durumunda bir servise başvururdum.
Pedal belli bi seviyeyi geçince ABS devreye giriyor diye biliyorum. Yavaş yavaş basılsa bile devreye girebiliyor.

Ben de arabayı ilk aldığımda korkuyordum ani frenlerde. Pedalın altından katır kutur ses geliyor diye :) Meğersem ABS imiş.

Bu fren pedalinin tepmesi sonucu bir akrabamin ayagi bilekten kirildi.

Onune cikan araca carpmamak icin tum gucuyle frene yuklenmis. Pedal tepince ayak bilegi kirilmisti.

4 sene gecti. Halen tam iyilesmis degil.

ABS iyi mi kotu mu bilemedim.

ABS'nin devreye girmesi için frene aniden sert olarak ve tam basmanız gerekmekte.
Böyle bir şey söz konusu değil. Zemin kaygan ise direkt olarak devreye girecektir.
ABS fren pedalına bağlı olarak değil zemine bağlı olarak devreye girer.
Bu fren pedalinin tepmesi sonucu bir akrabamin ayagi bilekten kirildi.

Onune cikan araca carpmamak icin tum gucuyle frene yuklenmis. Pedal tepince ayak bilegi kirilmisti.

4 sene gecti. Halen tam iyilesmis degil.

ABS iyi mi kotu mu bilemedim.
Öncelikle geçmiş olsun. Yanlış açılardan frene basması ile böyle bir şey mümkün. Tabii bunda arabanın da suçu var ki, bu kadar sert ve hızlı şekilde geri tepmesi pek iyi bir şey değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı