"Anime Çizgi Film midir?"

Ekitai

Decapat
Daha fazla  
Bu konuya artık bir nokta koyalım. Nerdeyse her sosyal medya aracında bu konu hakkında "Anime çizgi filmdir, çocuk işidir" gibisinden yapılan yorumlar nedeniyle anime severler ve önyargı veya başkasından duyma şeylerle gelip bu tür şeyleri yazanlar arasında tartışma çıktı. Maalesef ki anime kültürü henüz ülkemizde çok yaygın değil. İnsanların bu konu hakkında hala önyargısı var. Birçok insan anime izleyip de açıkça bunu dile getiremiyor bir başka arkadaşıyla tartışamıyor veya paylaşamıyor. En basitinden profil fotoğrafını bile koyarken "acaba bu ne der, yanlış anlaşılır mıyım" diye düşünüyor.
Neyse dönelim konumuza "Anime , Japonya`ya özgü çizim sanatıyla çizilmiş kısa/uzun animasyonlardır. Anime kelimesi İngilizcedeki animation kelimesinin kısaltılmış halidir.". Çocukken severek izlediğimiz her şeyi çizgi film diye adlandıran bir ülkeyiz ancak "Animelerin konusu her şey olabilir, her türü mevcuttur, bu yüzden çok küçük çocuklar için eğitim ve komedi türü içeren animeler olduğu gibi tamamen yetişkinlere yönelik, felsefe, psikoloji, savaş, şiddet, cinsellik gibi konuları ele alan animeler de vardır." Sıkı bir anime izleyicisi olarak KENDİ görüşümü sizle paylaşmak istiyorum. Anime bence her yaşa göre uyarlanabilen basit(basit diyorum ama çizimi ve yapımı oldukça zordur.) animasyonlardır. Çizgi film ise SADECE çocuklara özel ve eğitici ögeler barındıran içeriklerdir. Bir yetişkinin(çocuğu olmayan) kolay kolay oturup çizgi film izlediğini görmezsiniz demi. Ancak ülkemizde çok fazla olmasa da anime izleyen veya takip eden kişileri bulmak o kadarda zor değildir. İçeriği ve konuları aşırı çeşitlidir. Verilmek istenilen mesajı her türlü yolla iletebilir çünkü bu konuyu yazan mangakanın yada bu konuyu animeye uyarlayan animatörün hayal gücüne ve yeteneğine bağlıdır.
Ülkemizde ki kişilerde veya bu konuyu okuyan sende bulunan bu önyargıyı nasıl yok edeceğiz? Çok basit. Hiç bir anime izlemeyi denedin mi? veya o kişiye anime izletmeyi denedin mi? Tabii ki izleyip izlememek tercih meselesidir o kişiyi veya seni zorlayamayız fakat herhangi bir ilgi odağına uygun kısa soluklu anime bitirmek bence zor olmamalı hayatından sadece 4 saat eksilecek. "4 saatimi böyle bir şey için harcayamam" da diyebilirsin fakat anime hakkında bir bilgisi olmayıp, hayatında hiçbir anime izlemeyip anime izleyenlere karşı veya seninle zıt görüşe sahip olan bir insana basma kalıp bir şekilde sadece bu yorumu yapman hoş bir durum değil.
Hiçbir konuda saplantılı olmamalısınız. Fakat doğrusunu bildiğiniz şeyi başkasından esirgememelisiniz. Aynı zamanda bir konu hakkında yeterince bilginiz yoksa o konuda çok biliyormuş gibi yorum yapmamalısınız. Bu durum anime severler için de geçerli bir insanın gerekçesi olup da anime sevmiyorsa o insanı anime sevmesi için veya başka bir durum için zorlayamazsınız.
Eskilerden bilir misiniz Kidz/Animez diye bir kanal vardı. Kendisi Türkiye'nin ilk anime yayını yapan kanalıydı. Zamanında sabahları çizgi film gece geç saatlerde de anime yayınlıyordu. Ne yazık ki kanal günümüze kadar gelemedi. Ancak çoğu kişinin(ben de dahil) anime ile tanışmasına vesile oldu. Yakın zamanda Türkiye de anime yayını yapan kanalları araştırdım fakat ülkemizde fazla ilgi görmediği için midir bilmem hiç bulamadım. Varsa bildiğiniz yazarsanız memnun olurum. Yoksa da bence bu konuda bir şeyler yapılması gerekir diye düşünüyorum.
Şahsi fikirlerimi buraya kadar üşenmeyip okuduğunuz için teşekkür ediyorum umarım bu konuyu en azından "Technopat Sosyal" olarak kapatabiliriz. Hiçbir konuda saplantılı olmayınız. İyi günler dilerim. :)

Şahsi fikir denebilecek bir durum yok. Japonlar tarafından yapılması yüzünden animasyon, ayrı bir şey olarak nitelendirlemez. Anime, Japon çizgi filmidir. Bunun aksini diyenler animasyonları Pepee falan sanıp "Biz çocukça şeyler izlemiyoruz." algısına kapılmıştır.

Bu kadar uzun uzun yazmaya da gerek yok.

Anime çocuk çizgi film türü değildir. Genel Japon çizgi film türüdür, çocuklar için olan animeler de var yetişkinlerin izlediği animelerde var. "anime çocuk işidir" algısı gerçekten çok saçma.

Geri
Yukarı