Animeler neden çizgi film olarak görülüyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Oyun ile bu farklı.

Zaten bir oyundan bahsederken tür oyun olarak bahsediyoruz. Bir öneri isteyeceksin bana oyun önerin yerine bana RPG oyun önerin diyorsun.

Oyun belli bir kesimin genellemesi iken, anime farklı bir kesimin genellemsi, donghua farklı bir kesimin genellemesi, manga, manhua, manhwa, webtoon bunların hepsi farklı bir kesimin genellemesi. Kendi içerisinde ayrılıyor.

Oyunlara program diyelim o zaman, programlara kod diyelim, kodlara 0 ve 1 diyelim maadem bu kadar alayını genelliyoruz e hadi.

Böyle bir videonun gerçek olmadığını ve kurgudan ibaret olup gülüp geçilmesi gerektiğini anlamayacak kimse yok bence.
Weeb arkadaşımla konuştum sen böyle oluyor musun diye evet bazen oluyorum dedi 😀

Konuyu çevirmek istemiyorum ama ben de ekliyeyim, aynısını heterolar yapsa edepsiz damgası yiyebiliyor çok rahat bir şekilde ama aynı insanlar dediğin türdeki insanlara laf edince bu sefer çok pis linç yiyiyorlar. Bırakın bu pozitif ayrımcılığı.
Ortalıkta öpüşen insanlara edepsiz demek zaten çok yanlış bir şey de değildir. Siz daha 5 yaşındaki çocuğun önünde insanların öpüşmesini izletmek ister misiniz? O çocuğun cinsellik hakkında bir bilgisi olmadan bir anda karşısında ağızlarını birbirine sürten gençleri görünce ne yapmasını beklersiniz? Ailesine bunlar ne yapıyor derse ailelerinin ne yapacağını bir düşünün. Aynı şey LGBT bireyler için de geçerli ama önce şu ayrımcılığı bırakmanız gerekli. Ya ikisine de bir şey demeyeceksiniz, ya ikisine de edepsiz diyeceksiniz. Bu insanları ayırmanın mantıklı bir tarafı yok. İki bacağının arasındakinin, nasıl yaşayacağını belirlemesinin zorunluluğu ne? Bu da bir nevi ırkçılıktır. İnsan kendi seçmediği bir özelliği dolayısıyla dışlanamaz. Size de gönderdiğim videoyu izlemenizi öneririm. Daha fazla konu dışına çıkmak istemiyorum çünkü üçümüz de boşbu boşuna ceza alacağız. İyi akşamlar dilerim.

Ya :D . Kardeşim Anime çizgi film değildir (!) . Tsubasa anime değişmi ? Ne dedin lan sen he tsubasa animemi .
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Weeb arkadaşımla konuştum sen böyle oluyor musun diye evet bazen oluyorum dedi. 😀

Böyle bir tepki verilmez bir insan doğal olarak veremez böyle bir tepki.

Elbet heyecanlanacaktır.

Örnek olarak
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu sahneyi her izlediğimde veya bu Donhua'ya tekrar başladığımdan afedersiniz ama zevkten dört köşe oluyorum, ne olacağını bilemem rağmen kanım kaynıyor heyecanlanıyorum. 7 kere baştan sona izledim.

Ayrıca bundan 50 60 bölüm sonra belki 70 80 bölüm sonra olacak şeyleri bilmeme rağmen manhua ve novelini okuyarak yine de heyecanlanıyorum aynı duyguları yaşıyorum.

Anime izlerim, donghua editler paylaşılmasını sağlarım ayrıyeten izlerim, manhua, manga, manhwa, webtoon okurum. Her seferinde de farklı farklı duygular yaşarım olayı da bu zaten.

Bazı sahneler vardır seni alır götürür tüm duyguları yaşatır. Olmaz değil olur ama böyle olmaz işte bu videoda olan işin goygoyu.

"Çizgi film, iki boyutlu illüstrasyon görsel sanatının bir formudur. Çizgi film tanımı zaman içerisinde değişse de, modern kullanımı "gerçekçi olmayan veya yarı gerçek çizim veya karikatür" şeklindedir. Bu sanatı icra eden kimseye karikatürist denir." (Wikipedia)

"Çizgi Film: Bir konuyla ilgili olarak karakterlerinin hareketlerini belirtecek biçimde art arda çizilmiş resimlerden oluşan sinema filmi." (TDK Sözlüğü)

Bu bağlamda yetişkin çizgi filmi diyebiliriz çoğu yapıma. Duyara gerek yok.

Oyun ile bu farklı.

Zaten bir oyundan bahsederken tür oyun olarak bahsediyoruz. Bir öneri isteyeceksin bana oyun önerin yerine bana RPG oyun önerin diyorsun.

Oyun belli bir kesimin genellemesi iken, anime farklı bir kesimin genellemsi, donghua farklı bir kesimin genellemesi, manga, manhua, manhwa, webtoon bunların hepsi farklı bir kesimin genellemesi. Kendi içerisinde ayrılıyor.

Oyunlara program diyelim o zaman, programlara kod diyelim, kodlara 0 ve 1 diyelim maadem bu kadar alayını genelliyoruz e hadi.
Anime'ye yabancı olan biri gördüğünde veya ben ona anlatmaya çalışırken bu "Japon çizgi filmi, adı da Anime." diyorum ben. Böyle demeyenleri bullylemenin bir manası yok.

Bir de bunlara özel adlar Türkçe'de olmadığı için sorun yaşanabiliyor. Babam ilk manga okuduğumu gördüğünde hangi çizgi romanı okuyorsun demişti mesela, ben de onun Japon çizim tarzıyla yapılmış bir çizgi roman olduğunu söylemiştim, o da çizgi roman işte diyip geçmişti.

*Burada sözüm "haha çizgi film mi izliyorsun" diyen kesimden dışarı.

Anime'ye yabancı olan biri gördüğünde veya ben ona anlatmaya çalışırken bu "japon çizgi filmi, adı da anime." diyorum ben. Böyle demeyenleri bullylemenin bir manası yok.

Bir de bunlara özel adlar türkçede olmadığı için sorun yaşanabiliyor. Babam ilk manga okuduğumu gördüğünde hangi çizgi romanı okuyorsun demişti mesela, ben de onun japon çizim tarzıyla yapılmış bir çizgi roman olduğunu söylemiştim, o da çizgi roman işte deyip geçmişti.

*Burada sözüm "haha çizgi film mi izliyorsun" diyen kesimden dışarı.

Yabancı bir kişiye anlayacağı yoldan anlatırsın. Ancak hayatında hiçbir başarıya imza atmamış bomboş yaşayan kişilerin böyle demesi ciddi anlamda rahatsız edici.

Babam anlamaz eski kafa sonuçta onun gördüğü kütüphanelerde olan çizgi romanlar ve onu anlar.

İlla anime diyeceksiniz diye bullylemiyorum. Olanı söylüyorum arkadaşın dediği şeye göre tekrardan ona karşı anlattım.

Çizgi film diye gülüp cahilliklerini konuşturuyorlar Ahmet'e Mehmet demiyoruz sonuçta. Belli bir ismi var ve bunu bilindiğin sürece bu ismin kullanılmasından yanayım ben. Farklı bir isim koyup sonuna kadar bu demenin manası yok.

Bakınca cizgi film ama kendine has bir çizim şekli, kendine has anlatımı ve kendine has bir ismi var sonuçta.

Donghua dediğimde kimse anlamaz Çin animesi derim anlaması için çünkü bilmez.

Weeb arkadaşımla konuştum sen böyle oluyor musun diye evet bazen oluyorum dedi 😀
Bahsi geçen olay büyük bir serinin fanı iseniz olabiliyor. One Piece 1999'dan beri yayınlanıyor ve bu sahne 2011'deki bir bölümden. Uzun süredir izleyen sıkı bir izleyiciysen bu tarz tepkiler olabilir. Bu videodaki abartı biraz.

Bu konuyu anlayabilen sayısı çok az ama isterseniz sonuna kadar okuyun, anlatayım. Öncelikle Anime mantıken Japon çizgi filmidir fakat adamlar bu çizgifilm olayını çok iyi bir noktaya taşımış.

Çizgi film yapmanın film yapmaya göre avantajları var. Çok daha ucuz yapılabilmesi, tek başına veya sadece birkaç kişi kolayca yapılabilmesi, başkasından bağımsız ne istersen yapabilmen, basit şekilde yapılırsa çocukların kolay anlaması ve bu sayede çok güzel para kazandırması gibi konulara ayrılıyor.

Bizim buradaki en büyük sıkıntımız ise maddiyat. Çoğu çizgifilm bolca kazanmak amaçlı yapılır ve çizgi film izleyen en büyük kitle ise çocuklar. Ayrıca çocuklara yönelik basit çizim yapmak çok daha kolay olduğu için bu işe vizyonsuz bir şekilde giriliyor. Japonlar ise hayal gücünü kullanıp kendisinin seveceği kaliteli işler yapmaya çalışmış ve ortaya Anime kültürü çıkmış. Hatta çoğu Anime çizgi filmlere göre o kadar belirgin şekilde farklı ki Anime ismini dünyacak kabul ediyoruz. Çocuklar için yapılan Anime'ler de var tabii ki fakat bunlar da genelde Anime olmayan yani Japonların yapmadığı çizgi filmlere göre kaliteliler.

Çizgi filmlerin çok büyük kısmı çocuklara yönelik kötü ve kalitesiz kurgularla yapıldığı için gerçekten iyi yapılanlar çizgi film adı altında resmen aşağılanıyor. Bunlar için farklı bir isim kullanabilsek aslında daha iyi olurdu.
Anime ise mantıken çizgi film fakat çizgi filmlerden belirgin şekilde iyi. Yetişkinlere ve gençlere hitap edecek şekilde yapılıyor. Anime ismi olmasaydı bile muhtemelen bu içeriğe Japon çizgifilmi derdik.

Kısaca Anime sadece kaliteli Japon çizgi filmi değil, çok daha fazlası. Diğer ülkelerdeki insanların yaptığı kaliteli çizgi filmlerin aksine farklı bir kültürle yapılıyor. Çizim olduğu için çizgi film olduğı gibi çizgi filmlerden o kadar farklı ve iyi ki insanın Anime'lere çizgi film demeye ağzı varmıyor, eli gitmiyor. Keşke genç ve yetişkin insanlara hitap eden kaliteli çizgi filmler için başka bir isim olsa onu kullansak ama yok. Japonların yaptığı çizgi filmler için bu isim var ve bunu kullanacağım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı