Animelerin telif hakları var mıdır?

Draven1000

Centipat
Herkese selam bir anime sever olarak size bir şey danışmak istiyorum. Sorum şu ben anime izlerken yasal olarak mı izliyorum yani herhangi bir anime hangisi olursa olsun internette vs. ücretsiz mi yayınlanıyor ve sitelerde paylaşılıyor yoksa hepsi ücretli ama biz korsan bir şekilde mi izliyoruz? Yardımcı olursanız sevinirim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Yasal platform olarak Crunchyroll var ama Türkiye'de her içeriğe ulaşılamıyor diye biliyorum. Tabii ki şu an yasal olarak izlemiyorsun ama alternatif olmadığı için yapacak bir şey yok.

Türkçe hizmet veren bir tek Netflix var fakat orada da çok az anime var.

İngilizce desteği olan yerler ise ya Türkiye'ye hizmet vermiyor ya bazı animeleri Türkiye'de engelliyor ya da kütüphaneleri pek de geniş olmuyor. İngilizce anime izlemek için bile birkaç farklı yerden üyelik almak gerekiyor.

Bizim izlediğimiz Türkanime, Anizm gibi siteler ise korsana giriyor. Anime yapımcıları isterlerse telif hakkı davası açıp o siteleri mahkeme kararı ile kapattırabilirler fakat pek de umurlarında olduğunu sanmıyorum. Bu siteleri kapatacaklarsa kendileri hizmet vermek zorundalar. Yalnız video dosyalarının yüklendiği sitelere (VK, Google Drive, Yandex Disk, Mega gibi...) telif atıp videoları sildirdikleri oluyor.

Japonya'da ise TV kanallarında yayınlanıyor, sezon bittikten sonra da DVD ve BD satışlarını yapıyorlar. Anime filmleri ise sinemalarda gösterime giriyorlar.

Türkçe hizmet veren bir tek Netflix var fakat orada da çok az anime var.

İngilizce desteği olan yerler ise ya Türkiye'ye hizmet vermiyor ya bazı animeleri Türkiye'de engelliyor ya da kütüphaneleri pek de geniş olmuyor. İngilizce anime izlemek için bile birkaç farklı yerden üyelik almak gerekiyor.

Bizim izlediğimiz Türkanime, Anizm gibi siteler ise korsana giriyor. Anime yapımcıları isterlerse telif hakkı davası açıp o siteleri mahkeme kararı ile kapattırabilirler fakat pek de umurlarında olduğunu sanmıyorum. Bu siteleri kapatacaklarsa kendileri hizmet vermek zorundalar. Yalnız video dosyalarının yüklendiği sitelere (VK, Google Drive, Yandex Disk, Mega gibi..) telif atıp videoları sildirdikleri oluyor.

Japonya'da ise TV kanallarında yayınlanıyor, sezon bittikten sonra da DVD ve BD satışlarını yapıyorlar. Anime filmleri ise sinemalarda gösterime giriyorlar.

Anladığım kadarıyla normalde para ile satılan anime bölümlerini parasız izlememiz gibi bir durum yok yani değil mi?

Evet, bu yüzden emeklerinin karşılığını almıyorlar. Anime yapımcıları en iyi parayı DVD/BD disklerin ve figürlerin satışlarından kazanıyorlar.
Çok soru sordum ama son bir şey daha kafama takıldı . Benim bildiğim bu crunchyroll gibi siteler en çok kullanılan siteler anime yapımcısı olan adam anizmi türkanimeyi bilmiyordur ama crunchyroll' ü falan kesin biliyordur. Adamın para kazanmasına büyük bir engel olmuş oluyor bu sitelere niye dava açıp kapattırmıyorlar?

Çünkü oradaki animeler lisanslı. Tıpkı Netflix gibi. Oradan izlediğinde anime yapımcıları da para kazanıyor. Crunchyroll'e ek olarak Hulu ve Funimation da var.

Geri
Yukarı