Ankastreden Daireye Kablo Çekmek Zor Mu?

Gus Fring

Kilopat
Biraz detaylı yazacağım ve bir kaç sorum olacak. Öncelikle evde ADSL internetimiz mevcut bunun haricinde VDSL internet almayı düşünüyorum.(geçiş olarak değil yeni hat olarak)
Netspeed'e mesaj attım kurulumda aldıkları 100TL ile ankastreden daireye kablo çekip çekmeyeceklerini sordum resimdeki gibi cevap verdiler. Yani aldıkları 100TL ile yaptıkları iş dengeli değil bence. Ankastreden daireye kabloyu kendim çekebilir miyim, hiç tecrübem yok bana çok korkunç bir iş gibi geliyor.
1- Bir de kabloları kendim almam gerekiyor herhalde CAT6 falan?
2- 8. katta oturuyorum kaç metre yeterli olur sizce?
3-Elektrikçi gelse hangi porta bağlayacağını bilir mi? Kurulum için gelen kişiler onun için işaret tarzında bir şey bırakıyor mu?
IMG_20200727_212819.jpg

Yanlış bilmiyorsam zaten binalarda gizli kablo hatları var zaten. Elektrikçiye yaptırmıştık biz zamanında ama dışarıdan çekmiştik hattı ama dışarıdan daha yakın diyeydi. Bazı elektrikçiler binanın içerisinden döşemeye çalışıyor dikkat edin ama yapıyorlar yani. Evin içerisine geldiğinde zaten bir yere bağladığından bütün evde o hat olduğundan bağlantılar aktif oluyor olmalı. En azından bizim evde böyleydi. Döşeyen kişilerde genelde kablo oluyor ve döşediği kadar ödersin zaten az çok bilirler.

Tecrübeniz yoksa elbette zor gelecektir. CAT 6 değil, telefon kablosu almanız gerekecektir. Elektrikciye ankastreden daireye cekeceğim derseniz size uygun kabloyu verecektir. İşlem şöyle, ISS firmaniz size 2 adet kablo çıkarmış olmalı ankastre kutudan. Alacağınız kablonun içinde de 2-3 tel olacaktir. 3 telli ise mavi-beyaz, 2 kablolu ise (ki zaten iki tane var :D) pembe-yesil kablolar kullanılıyor. O kabloyu bağlayarak kroseta yardımı ile duvara sabitleyerek dairenize kadar kabloyu getirebilirsiniz. Oradan da delik açarak içeri sokmaniz gerekecek. Sonra odaya kadar yine kroşeta ile devam edebilirsiniz.

Bir çok elektrikçi bunu hallediyor. Yine de işinde iyi ve düzgün birini bulun bazıları bir hat çekiyor ömürlük oluyor bazıları çekiyor 3-4 yıllık oluyor. Bir de kullanılan kabloda masraftan kaçınmayın yeter. Mahalle elektrikçisine gidebilirsiniz?

Hocam ben elektrikçiyim. Bence bir elektrikçi çağırın. Sizin daireye gelen yedek kabloları bulsun. Siz hiç uğraşmayın. 8. kata yeni hat çekmek bizler için bile kolay değil.

@Gus Fring 8. kat olduğu için daha sağlam olabilir, zaten biri ötekinden daha fazla hız vermez merak etme. Para sorun değilse CAT6 alabilirsin, tahminimce 100 metre gider.

Geri
Yukarı