Ankastreden eve kablo çekmek

Olympusson907

Hectopat
Daha fazla  
Comnet'e başvuru yaptım ankastrede daireme ayrılmış bir port yok henüz. Türk Telekom gelip port açıp bırakacak muhtemelen. Altyapı 86 Mbps destekliyor. İç tesisat CAT 3 kablo var. Ayrıca ankastreden iç tesisata nasıl bağlantı oluyor bilmiyorum.
Bu yüzden evden ankastreye merdiven boşluğundan hat çekmek istiyorum ama telefon kablosuyla mi CAT 6 ile mi CAT 5 ile mi nasıl olması gerektiği bilmiyorum.
Telefon kablosu ile çekersen hız kaybı olur mu? (86 Mbps'nin 70'ini alır mıyım mesela?)
Eger telefon kablosu hız konusunda işimi görürse telefon kablosu kullanacağım.

CAT5 ya da CAT6 kablo kullanabilirsiniz. Sebebi şu. 8 kablo olduğundan ve 2 kablo kullanılacağından herhangi bir hat arızasında yeniden kablo çektirmeden diğer renkleri kullanabilirsiniz. Örn; Mavi Beyaz-Mavi kullanıyorsunuz ve bir kopukluk oldu, Turuncu Beyaz-Turuncu şeklinde de ucundan değiştirebilirsiniz direk. Muhtemelen hattınız VDSL ve telefon hattından çekilecek.

Merdiven boşluğundaki kablo çok emanet olur yalnız. Ankastre dediğiniz iç tesisat kutusu ise çekebilirsiniz ancak onu da zayıf akım kurallarına uygun şeklinde duvar içinden kılavuz ile geçirmeniz gerekiyor. Cat kabloları tekrar yamalanmaz kırıldıkları noktaya jak çakılır erkek - dişi - dişi - erkek yaparak uç uca eklenir bu da kalite bakımından tavsiye edilmez.

İç tesisatın Cat3 kablosunun iki kanalını DSL gibi kullanıp interneti yukarıya modeme girebilirsin. Kaliteli bir iletken olduktan sonra farketmez. Çok ince olması tavsiye edilmez. Ben CAT6'nın Mavi beyaz ve Mavi renklerini kullanarak DSL taşımıştım.

CAT6'da alsan CAT5'de alsan takacağın 2 damar kablo o yüzden ankastreden eve bu kabloları alıp çekmenin mantığı yok. Dış şartlara dayanıklı işini görecek ve telekomun hep kullandığı bu kablolardan al gördüğün gibi modeme giren RJ11'in kablosuna yamalayıp kullanacaksın. Telekom uç bırakırsa etikette yazar oradan elinle yamalarsın, kabloyu ek yapmadan ankastreye çakabilme imkanın varsa öyle yap parazit ve ping sorunu azalır.
IMG-20181218-WA0005.jpg

CAT6'da alsan CAT5'de alsan takacağın 2 damar kablo o yüzden ankastreden eve bu kabloları alıp çekmenin mantığı yok. Dış şartlara dayanıklı işini görecek ve telekomun hep kullandığı bu kablolardan al gördüğün gibi modeme giren RJ11'in kablosuna yamalayıp kullanacaksın. Telekom uç bırakırsa etikette yazar oradan elinle yamalarsın, kabloyu ek yapmadan ankastreye çakabilme imkanın varsa öyle yap parazit ve ping sorunu azalır.
Eki Görüntüle 1655586
Bu kabloyu nerede bulabilirim peki?

Merdiven boşluğundaki kablo çok emanet olur yalnız. Ankastre dediğiniz iç tesisat kutusu ise çekebilirsiniz ancak onu da zayıf akım kurallarına uygun şeklinde duvar içinden kılavuz ile geçirmeniz gerekiyor. CAT kabloları tekrar yamalanmaz kırıldıkları noktaya jak çakılır erkek - dişi - dişi - erkek yaparak uç uca eklenir bu da kalite bakımından tavsiye edilmez.

İç tesisatın CAT3 kablosunun iki kanalını DSL gibi kullanıp interneti yukarıya modeme girebilirsin. Kaliteli bir iletken olduktan sonra fark etmez. Çok ince olması tavsiye edilmez. Ben CAT6'nın mavi beyaz ve mavi renklerini kullanarak DSL taşımıştım.

Hocam data prizinde CAT 3 yazıyor. Ama kutudan iç tesisata nasıl bağlantı yapılıyor bilmiyorum. Bu yüzden merdiven boşluğundan kablo çekmek istedim. Ve data prizinde CAT 3 olması hızı azaltır mi? 86 Mbps'in 70'ini verse yeterli.

CAT5 ya da CAT6 kablo kullanabilirsiniz. Sebebi şu. 8 kablo olduğundan ve 2 kablo kullanılacağından herhangi bir hat arızasında yeniden kablo çektirmeden diğer renkleri kullanabilirsiniz. Örn; Mavi Beyaz-Mavi kullanıyorsunuz ve bir kopukluk oldu, Turuncu Beyaz-Turuncu şeklinde de ucundan değiştirebilirsiniz direk. Muhtemelen hattınız VDSL ve telefon hattından çekilecek.
Data prizi böyle kutu da böyle. Kutudan iç tesisata nasıl bağlantı yapabilirim biliyor musunuz?

Dosya Ekleri

• IMG_20221003_175325.jpg
    IMG_20221003_175325.jpg
    91,4 KB · Görüntüleme: 117
  • IMG_20221003_183858.jpg
    IMG_20221003_183858.jpg
    83,1 KB · Görüntüleme: 93
  • IMG_20221003_151241.jpg
    IMG_20221003_151241.jpg
    73,1 KB · Görüntüleme: 147
Yanlış görmüyorsam 4 per var port içerisinde. Bir elektrikçi çağırıp dişi uca portun arkasından kablo çektirmeniz gerekiyor. 4 per bağlantısını ankastreye getirip TT 'nin size verdiği porta bağlattığınızda işlem tamamdır.

Yanlış görmüyorsam 4 per var port içerisinde. Bir elektrikçi çağırıp dişi uca portun arkasından kablo çektirmeniz gerekiyor. 4 per bağlantısını ankastreye getirip TT'nin size verdiği porta bağlattığınızda işlem tamamdır.

Hocam bu iç tesisat için mi?
Işte bu tür şeylerle uğramamak için harici bir kablo çekmek istedim modemi zaten evin girişine koyacağım data prizinden yine uzakta olacak modem. Ben bir telefon kablosu alsam Türk Telekom'un açtığı porta çaksam ya da ek yapsam onu da yukarı evin girişine getirip modeme taksam daha kolay olmaz mı? 2. katta oturuyorum duvardan dolaştıracagim için 30 40 metre civarı mesafe olabilir porttan modeme.
Benim derdim şu telefon kablosu kullanırsam 86 Mbps altyapının ne kadarı modeme gelir?
Elektrikçiye gittim CAT 6 çekmene gerek yok telefon kablosu işini görür dedi ama emin olamıyorum hız konusunda.

Comnet'e başvuru yaptım ankastrede daireme ayrılmış bir port yok henüz. Türk Telekom gelip port açıp bırakacak muhtemelen. Altyapı 86 Mbps destekliyor. İç tesisat CAT 3 kablo var. Ayrıca ankastreden iç tesisata nasıl bağlantı oluyor bilmiyorum.
Bu yüzden evden ankastreye merdiven boşluğundan hat çekmek istiyorum ama telefon kablosuyla mi CAT 6 ile mi CAT 5 ile mi nasıl olması gerektiği bilmiyorum.
Telefon kablosu ile çekersen hız kaybı olur mu? (86 Mbps'nin 70'ini alır mıyım mesela?)
Eger telefon kablosu hız konusunda işimi görürse telefon kablosu kullanacağım.
Kabloya yapacağın masrafa usta çağır gelsin iç tesisatı bulsun bağlasın kablo kirliliği falanda olmaz. İçeriden kablo çekmek hem görüntü kirliliği hem de gereksiz amelelik olur.

Geri
Yukarı