Ankastreden modeme kablo çekmek

MyronDaykan

Zeptopat
Daha fazla  
Türk Telekom'dan TurkNet'e geçiş yaptım geçtiğimiz hafta ve altyapım 75 Mbit interneti destekliyormuş öyle söylendi. Türk Telekom'dan çalışan geldi ve ölçtü kapıya kadar 76 alıyorum dedi ama evde bize verilen 21 Mbit maksimum internet var, evde de ölçüm yaptı oradan çıktı bu sonuç. Müşteri hizmetlerini aradım sordum elektrikçi çağırıp ankastreden kablo çekin dediler ve 2 tane çağırdık eve.(2 katlı 5 daire var ve her odadan telefon kablosuyla bağlanabiliyor modem) gelen elektrikçilerin hepsi çeksek de olmaz falan dediler anlamıyorum ben de tam olarak kablo çekmek bana verilen internet hızını düzeltir mi? Yoksa elektrikçiler çekemeyeceğini düşündüğü için mi beni oyalıyor anlayamadım. Tam olarak bu dediğim mümkün mü, kabloyu değiştirmek bana sundukları hıza çıkmamı sağlar mı merak ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

Türk Telekom'dan TurkNet'e geçiş yaptım geçtiğimiz hafta ve altyapım 75 Mbit interneti destekliyormuş öyle söylendi. Türk Telekom'dan çalışan geldi ve ölçtü kapıya kadar 76 alıyorum dedi ama evde bize verilen 21 Mbit maksimum internet var, evde de ölçüm yaptı oradan çıktı bu sonuç. Müşteri hizmetlerini aradım sordum elektrikçi çağırıp ankastreden kablo çekin dediler ve 2 tane çağırdık eve.(2 katlı 5 daire var ve her odadan telefon kablosuyla bağlanabiliyor modem) gelen elektrikçilerin hepsi çeksek de olmaz falan dediler anlamıyorum ben de tam olarak kablo çekmek bana verilen internet hızını düzeltir mi? Yoksa elektrikçiler çekemeyeceğini düşündüğü için mi beni oyalıyor anlayamadım. Tam olarak bu dediğim mümkün mü, kabloyu değiştirmek bana sundukları hıza çıkmamı sağlar mı merak ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.
Evet, eğer iç tesisatınız ekli, oksitli vb. şeklindeyse size gelen hız azalır.(Fakat 75 gösterip 21 de gelmez, ciddi fark var arada) Elektrikçiler yapamayacağı için öyle demişler, başka elektrikçi çağırın işten anlayan. Çekecek birini bulursanız cat6 kabloyla yapın mümkünse. Hat değerlerinizi de atar mısınız?

Ben kabloyu 1-2 hafta önce felan çektim. Bina girişindeki regletten odaya kadar cat6 kablo çektim hız değişmedi. Benim Türknet değil ama taahhütsüz firmaların eksi yönü budur. Altyapı sorgulamadaki hız ile modemle buluşan hız diye tabir ettikleri hız farklı. Modem max 82mb gösteriyor lakin 69 mb hız modem ile buluşuyormuş. Hızı 62 mb ye sabitlediler. İndirme hızı 5.5mb/sn yani 50mblik bir tarife gibi. Gene de taahhütlü firmalara göre çok memnunum.

Benim düşüncem modem ile buluşan hız: Band genişliğinden nasıl kar edebilirim hızıdır :)

Evet, eğer iç tesisatınız ekli, oksitli vb. şeklindeyse size gelen hız azalır.(fakat 75 gösterip 21 de gelmez, ciddi fark var arada) elektrikçiler yapamayacağı için öyle demişler, başka elektrikçi çağırın işten anlayan. Çekecek birini bulursanız CAT6 kabloyla yapın mümkünse. Hat değerlerinizi de atar mısınız?

Türk Telekom'dan çalışanlar geldi dediğim gibi kapıya gelen hız 76 gösteriyor ama evde durum tamamen farklı. Dediğiniz gibi bir durum olabilir çünkü alt katta kalan öğrenciler de kendi dairelerine çekmişlerdi direkt telefon kablosu şeklinde(onların penceresinin yanında ankastre o yüzden) bilgisayarcı bir tanıdığa sorduk CAT6 yapacak direkt sanırım 8 telliymiş ama 6 teli giriyormuş modeme uçlarını hallederim dedi. Yaklaşık 26 metre oluyor ölçtük. Önerdiğiniz kaliteli bir marka var mı ona göre alacağız herhalde. Hat değerlerinden kastınız ne bir de modem ara yüzünden mi atayım ekran fotoğrafını?
Ben kabloyu 1-2 hafta önce falan çektim. Bina girişindeki regletten odaya kadar CAT6 kablo çektim hız değişmedi. Benim TurkNet değil ama taahhütsüz firmaların eksi yönü budur. Altyapı sorgulamadaki hız ile modemle buluşan hız diye tabir ettikleri hız farklı. Modem Max 82MB gösteriyor lakin 69 MB hız modem ile buluşuyormuş. Hızı 62 MB'ye sabitlediler. İndirme hızı 5.5mb/sn yani 50 MB'lik bir tarife gibi. Gene de taahhütlü firmalara göre çok memnunum.

Benim düşüncem modem ile buluşan hız: Band genişliğinden nasıl kar edebilirim hızıdır :)

Ben uploadından aşırı memnunum şu an 8 9 civarı alabiliyorum Türk Telekom'da bu paraya 4 5 civarı alırdı ama download kısmında sıkıntı yaşıyorum işte. Biz de bugün yarın çekeceğiz CAT6 bakalım nasıl bir etki yaratacak. Bendeki fark ciddi derecede o yüzden korkutucu :D TurkNet'le de görüştüm altyapıdan dolayı diyorlar evdeki. Çünkü kapıda 76 olup evde 21 olması saçmalık. Aşağı katta kalan öğrenciler de çekmişti ankastreden kablo herhalde o yüzden benimle aynı sorundan dolayı.(eskiden kalan öğrenciler) kabloyu çektikten sonra da buraya yazarım çözülüp çözülmediğini ama yüksek ihtimal 75 olmasa da 60 civarı alırım gibi geliyor. Ne kadar yüksek alırsam o kadar kardır benim için de :D

Ben kabloyu 1-2 hafta önce felan çektim. Bina girişindeki regletten odaya kadar cat6 kablo çektim hız değişmedi. Benim Türknet değil ama taahhütsüz firmaların eksi yönü budur. Altyapı sorgulamadaki hız ile modemle buluşan hız diye tabir ettikleri hız farklı. Modem max 82mb gösteriyor lakin 69 mb hız modem ile buluşuyormuş. Hızı 62 mb ye sabitlediler. İndirme hızı 5.5mb/sn yani 50mblik bir tarife gibi. Gene de taahhütlü firmalara göre çok memnunum.

Hayırlı olsun hocam, hangi marka kullandınız? Kabloyu ankastrenizden daireye kadar hangi yerden çektiniz peki? Bina içi mi? Yoksa binanızın çevresinden mi? Siyah spiral boru kullandınız mı kablonuzu koruması için?
HC, Reçber, Nexans iyidir bence de. Fakat bina içi tesisatla dip dipe çekilecekse daireye kadar, FTP CAT 6 kullanmalı çünkü bina içi tesisatta bulunan elektrik kabloları sizin kablonuza olumsuz parazit yaptırıp hattınızın kalitesini düşürebilir fakat FTP Outdoor CAT 6 kabloların içinde kabloları koruyan ekstra folyo sarılıdır. Fakat binanızın çevresinden dairenize kadar getirecekseniz eğer UTP Outdoor CAT 6(dışında ekstra fazladan siyah plastik oluyor) ve bu kabloyu siyah sprial boru içine koyarak dairenize kadar getirmeniz çevre şartlarına daha uygun olacaktır.

Son düzenleme:
Hayırlı olsun hocam, hangi marka kullandınız? Kabloyu ankastrenizden daireye kadar hangi yerden çektiniz peki? Bina içi mi? Yoksa binanızın çevresinden mi? Siyah spiral boru kullandınız mı kablonuzu koruması için?
Teşekkür ederim Hocam, marka olarak önerdiğiniz reçber diye anlaştık nexan getirdiler. Krone pensesi olmadığı için gelen usta ufak bir ek mi yaptı, reglette farklı bir yere mi kabloyu çaktı tam bilmiyorum sözde eksiz yapacağım, demişti. İnternetimin olmadığı döneme denk geldiği için usta seçimi ile kablo seçimi çok aceleye geldi. Yoksa IRENIS ftp cat6 olabilirdi. Bina içinde kablo yeri hazırmış oradan çektiler. Yazmayı unuttum Krone pensesi aldım onu bi ara halledeceğim .

Son düzenleme:
Türk Telekom'dan çalışanlar geldi dediğim gibi kapıya gelen hız 76 gösteriyor ama evde durum tamamen farklı. Dediğiniz gibi bir durum olabilir çünkü alt katta kalan öğrenciler de kendi dairelerine çekmişlerdi direkt telefon kablosu şeklinde(onların penceresinin yanında ankastre o yüzden) bilgisayarcı bir tanıdığa sorduk CAT6 yapacak direkt sanırım 8 telliymiş ama 6 teli giriyormuş modeme uçlarını hallederim dedi. Yaklaşık 26 metre oluyor ölçtük. Önerdiğiniz kaliteli bir marka var mı ona göre alacağız herhalde. Hat değerlerinden kastınız ne bir de modem ara yüzünden mi atayım ekran fotoğrafını?

Ben uploadından aşırı memnunum şu an 8 9 civarı alabiliyorum Türk Telekom'da bu paraya 4 5 civarı alırdı ama download kısmında sıkıntı yaşıyorum işte. Biz de bugün yarın çekeceğiz CAT6 bakalım nasıl bir etki yaratacak. Bendeki fark ciddi derecede o yüzden korkutucu :D TurkNet'le de görüştüm altyapıdan dolayı diyorlar evdeki. Çünkü kapıda 76 olup evde 21 olması saçmalık. Aşağı katta kalan öğrenciler de çekmişti ankastreden kablo herhalde o yüzden benimle aynı sorundan dolayı.(eskiden kalan öğrenciler) kabloyu çektikten sonra da buraya yazarım çözülüp çözülmediğini ama yüksek ihtimal 75 olmasa da 60 civarı alırım gibi geliyor. Ne kadar yüksek alırsam o kadar kardır benim için de :D
Cat6 olarak nexans, ugreen gibi markalar olabilir ama dışarıdan gelmeyeceği için çok da masraf yapmaya gerek yok.(Tabii çok da kalitesiz olmasın.) 🙂 Hat değerlerinden kastım modem arayüzünde xdsl istatistikleri tarzı bir şey bulmanız gerekiyor, oranın fotoğrafını bütünüyle atarsınız. Ayrıca cat6 da 8 tel var doğru ama siz hem ankastrede hem de rj11'i çakarken 2 telini kullanacaksınız. Kalan 6 teli kesin karışıklık olmasın. Son bir şey ankastreye hangi 2 rengi yaparsanız rj11'e de o renkleri yapacaksınız haberiniz olsun.

Hc, reçber, nexans iyidir bence de. Fakat bina içi tesisatla dip dipe çekilecekse daireye kadar, FTP CAT 6 kullanmalı çünkü bina içi tesisatta bulunan elektrik kabloları sizin kablonuza olumsuz parazit yaptırıp hattınızın kalitesini düşürebilir fakat FTP outdoor CAT 6 kabloların içinde kabloları koruyan ekstra folyo sarılıdır. Fakat binanızın çevresinden dairenize kadar getirecekseniz eğer utp outdoor CAT 6(dışında ekstra fazladan siyah plastik oluyor) ve bu kabloyu siyah sprial boru içine koyarak dairenize kadar getirmeniz çevre şartlarına daha uygun olacaktır.

Hocam çok teşekkür ederim yanıtınız için CAT6 outdoorlardan aldık ve çatıdan çektik kabloyu. Yaklaşık 27 metre civarında ve Speedtest yaptığım zaman 76 Mbps civarında alıyorum. Aydında oturuyorum zaten hava şartları aşırı kötü olmuyor o yüzden şu anlık bir boru çekmedik etrafına, dışındaki siyah plastik yeterli olur sanırsam.
CAT6 olarak nexans, ugreen gibi markalar olabilir ama dışarıdan gelmeyeceği için çok da masraf yapmaya gerek yok.(tabii çok da kalitesiz olmasın.) 🙂 hat değerlerinden kastım modem arayüzünde xDSL istatistikleri tarzı bir şey bulmanız gerekiyor, oranın fotoğrafını bütünüyle atarsınız. Ayrıca CAT6 da 8 tel var doğru ama siz hem ankastrede hem de RJ11'i çakarken 2 telini kullanacaksınız. Kalan 6 teli kesin karışıklık olmasın. Son bir şey ankastreye hangi 2 rengi yaparsanız RJ11'e de o renkleri yapacaksınız haberiniz olsun.

Çok teşekkür ederim hocam gelen arkadaş da tam olarak bunları söyledi ben de buradan okumuştuk halletik. Outdoor kabloyu da çektim şu an problem çözüldü tamamen. Tam oalrak 75'i alıyorum :D herkese çok teşekkür ederim. Saygılar.

Geri
Yukarı