Ankastreden modeme kablo nasıl çekilir?

harajukubarbie

Kilopat
Başlıkta da dediğim gibi ankastreden modeme kablo nasıl çekilir? Virüsten dolayı elektrikçi çağırmayı pek düşünmüyoruz. Bu işlemi bizim yapabilme şansımız var mı? Nasıl yapılır ve neler gerekir?

Başlıkta da dediğim gibi ankastreden modeme kablo nasıl çekilir? Virüsten dolayı elektrikçi çağırmayı pek düşünmüyoruz. Bu işlemi bizim yapabilme şansımız var mı? Nasıl yapılır ve neler gerekir?
Kolay bir iş değil. Hangi kablonun senin olduğu biliyorsan halletmen kolay. Kabloyu kendin çek bağlantısını Telekom'u ara gelip yapsınlar.

Ankastre daire arası şuan aktif kablo var mı?
Modem ara yüzü değerlerinizi paylaşabilir misin? Bazı durumlarda iç tesisat kablosunun yenilenmesine gerek kalmıyor.

Kolay bir iş değil. Hangi kablonun senin olduğu biliyorsan halletmen kolay. Kabloyu kendin çek bağlantısını Telekom'u ara gelip yapsınlar.

Ankastre daire arası şu an aktif kablo var mı?
Modem ara yüzü değerlerinizi paylaşabilir misin? Bazı durumlarda iç tesisat kablosunun yenilenmesine gerek kalmıyor.

Hangi kablonun benim olduğunu bilmiyorum ama apartmanda internet kullanan tek biz varız yani ankastre dolabında 1 tane port var o da bizim diye düşünüyorum.

Ankastre daire arası şu an aktif kablo var mı?

Bu 1 sene önceki bu da şimdiki değerlerim. Bir de bizim eve gelen DSL kablosu sanırım önceden bizim apartmanda oturup başka apartmana geçenin kablosuna bağlandı. Bant sarmışlar bağladıkları yere açtım baktım böyle tek bir kablo bağlı. Ayrıca 1 sene önce değerlerim bu şekildeyken şu an kötü durumda ne yapmam lazım?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20191203_192640_com.android.chrome (2).jpg
    Screenshot_20191203_192640_com.android.chrome (2).jpg
    75,4 KB · Görüntüleme: 76
  • IMG_20201203_031659.png
    IMG_20201203_031659.png
    11,1 KB · Görüntüleme: 76
  • IMG_20201204_193823.jpg
    IMG_20201204_193823.jpg
    291,9 KB · Görüntüleme: 136
Hangi kablonun benim olduğunu bilmiyorum ama apartmanda internet kullanan tek biz varız yani ankastre dolabında 1 tane port var o da bizim diye düşünüyorum.

Bu 1 sene önceki bu da şimdiki değerlerim. Bir de bizim eve gelen DSL kablosu sanırım önceden bizim apartmanda oturup başka apartmana geçenin kablosuna bağlandı. Bant sarmışlar bağladıkları yere açtım baktım böyle tek bir kablo bağlı. Ayrıca 1 sene önce değerlerim bu şekildeyken şu an kötü durumda ne yapmam lazım?
İç tesisat kablosu ile ilgili bir durum yok. Sorun servis sağlayıcıyla ilgili. Arıza kaydı oluşturun. SNR düşmüş.

İç tesisat kablosu ile ilgili bir durum yok. Sorun servis sağlayıcıyla ilgili. Arıza kaydı oluşturun. SNR düşmüş.

Türk Telekom'la bu konu hakkında çok konuştum ama hiç doğru dürüst ilgilenmediler. Onlara birilerini göndermelerini de söylemiştim ama sorun yok diyorlar sorun görmüyoruz diyorlar. Ben de yaşadığım yerdeki internet işlerine bakan yetkili Türk Telekom'a gittim bana yanlış bilgi verdiler. Ya bir şey bildikleri yok ya da kandırıyorlardı. Bana hat zayıflamasının 15'in üzerinde olması gerektiğini söylemişti bu SNR değeri değil miydi?

Hat zayıflaması farklı SNR farklı.
SNR'ın Türkçe karşılığı gürültüdür.
Alt tarafta tablo içinde SNR yazıyor. U yazan kısım Upload, D yazan kısım Download. Oradan karşılaştırma yapabilirsiniz.
Önceden 30DB SNR değeriniz varken şimdi 20'ye kadar inmiş.
SNR azaldıkça internet hızınız artar fakat internetin stabilizesi bozulur.
İki fotoğrafta da internet hızlarınızda bir fark göremedim ben. Sadece fark SNR değerleri.

Hat zayıflaması farklı SNR farklı.
SNR'ın Türkçe karşılığı gürültüdür.
Alt tarafta tablo içinde SNR yazıyor. U yazan kısım upload, D yazan kısım download. Oradan karşılaştırma yapabilirsiniz.
Önceden 30DB SNR değeriniz varken şimdi 20'ye kadar inmiş.
SNR azaldıkça internet hızınız artar fakat internetin stabilizesi bozulur.
İki fotoğrafta da internet hızlarınızda bir fark göremedim ben. Sadece fark SNR değerleri.

Hat zayıflaması na artış var ve benim bahsettiğim modeme gelen maksimum hız. 1 ay sonra taahhütüm bitiyor. 100Mbps'lik paket alabilecekken şu anki değerlerimle mümkün gözükmüyor. O yüzden nasıl düzeltebilirim? Yeni CAT 6 kablo çekmeyi planlıyoruz çeksem düzelme olur mu?

Hat zayıflaması na artış var ve benim bahsettiğim modeme gelen maksimum hız. 1 ay sonra taahhütüm bitiyor. 100Mbps'lik paket alabilecekken şu anki değerlerimle mümkün gözükmüyor. O yüzden nasıl düzeltebilirim? Yeni CAT 6 kablo çekmeyi planlıyoruz çeksem düzelme olur mu?
100MBPS tarifeyi al. Sorun yaşarsan kablo çekersin. Kablo çare olmazsa paket değiştirirsin.
Sorunun kablo kaynaklı olmadığını düşünüyorum.
2-3 damarlı RJ soket kablo üzerinden hizmet alıyorsan CAT6 çektiğin zaman yine 3 damar üzerinden hizmet alacaksın. CAT6, 8 damarlı kablo. Geriye kalan 5 damar boşa çıkacak. Boşu boşuna para vermiş olacaksın, sadece kablonun yalıtımı değişecek.
6.katta falan oturuyorsan CAT6 çekmek mantıklı. Yoksa boş masraf.

100Mbps tarifeyi al. Sorun yaşarsan kablo çekersin. Kablo çare olmazsa paket değiştirirsin.
Sorunun kablo kaynaklı olmadığını düşünüyorum.
2-3 damarlı RJ soket kablo üzerinden hizmet alıyorsan CAT6 çektiğin zaman yine 3 damar üzerinden hizmet alacaksın. CAT6, 8 damarlı kablo. Geriye kalan 5 damar boşa çıkacak. Boşu boşuna para vermiş olacaksın, sadece kablonun yalıtımı değişecek.
6.katta falan oturuyorsan CAT6 çekmek mantıklı. Yoksa boş masraf.

1.katta oturuyorum. Yani kablo çeksem bir şey fark etmez diyorsunuz. Paket aldığımda düzelmezse kablo çekince düzelir mi kesin?

Yeni konular

Geri
Yukarı