[Anket] Hangi Tarayıcı Seçilmeli?

Sizce hangi tarayıcı daha iyi?

• Oy verenlerin toplamı
    188
Merhaba, bu konuda popüler tarayıcılardan hangisinin daha iyi, kullanışlı, özellikli, gizlilik dostu olduğuna bakacağız. Hangisini kullandığınızı ve beğendiğinizi anketten seçebilirsiniz.

1) Chrome (Blink)

Chrome yaklaşık 1, 5-2 yıl önce aşırı popüler olan bir tarayıcı idi. Şimdi de kullanılıyor ancak pazar payının bir kısmını Chromium tabanlı tarayıcılar düşürmekte. Kendisi Google tarafından geliştirilmekte olup kaynak kodu kapalıdır.

Artıları:

Hızlı ve stabil.
Sade görünümlü.
Google hesabınız ile senkronize olabiliyor, yer imlerinizi, şifrelerinizi cross-platform olarak taşıyabiliyorsunuz.
Eklenti mağazası geniş.

Eksileri:

Çok kaynak tüketiyor. Özellikle RAM tüketimi fazla.
Gizlilik dostu değil. Sizin tarama verilerinizi analiz edip ona göre reklam sunuyor.

2) Firefox (Gecko)

Genelde kullandığım tarayıcıdır kendisi. Mozilla Vakfı tarafından geliştirilmekte ve tamamen açık kaynaklıdır.

Artıları:

Açık kaynaklıdır.
Tamamiyle özelleştirilebilir bir yapıya sahipdir.
Görünümü sevmezseniz çok fazla alternatif görünümleri var. Ben en çok Chrome ve Proton görünümünü seviyorum.
Gizlilik dostudur. Eğer gerekli ayarını yaparsanız sizden veri toplamaz, sitelerin toplamasına da izin vermez.

Eksileri:

Diğer Chrome tabanlı tarayıcılara göre bir tık yavaş.
Varsayılan teması biraz eski görünümlü durmakta.

3) Chromium (Blink)

Bu tarayıcı Opera, Edge, Brave, Vivaldi gibi Chromium tabanlı tarayıcıların atası.

Artıları:

Açık kaynaklıdır.
Chrome'un tıpatıp aynısıdır.
Chrome eklentileri bu tarayıcıya da yüklenebiliyor.

Eksileri:

Google, API desteğini kestikten sonra bazı özellikleri bitti.

4) Opera - Opera GX (Blink)
Bir süre kullandığım ama sevmediğim tarayıcılardır. Opera ve Opera GX Chromium tabanlı olup Chinese Consortium tarafından geliştirilmektedir. Bu tarayıcılar özellik olarak gelişmiştir ama veri toplama ve işleme konusunda diğer tarayıcılara göre kötüdür.

Artıları:

İçerisinde bol özellik bulunmakta.
Opera GX oyuncular için dizayn edilmiş olup oyuncu dostudur.
Bulit-in reklam engelleyicisi ve VPN'i var.

Eksileri:

Opera verilerimizi kullanmakta ve paylaşmaktadır. Bunun üzerinden para kazanmaktadır. Daha fazla bilgi için: Link
Chromium tabanlı olmasına rağmen diğer tarayıcılara göre bir yavaşlık bulunmakta.

5) Microsoft Edge (Blink)

Bu tarayıcı 2015 yılında çıktı, pek tutmayınca Chromium alt yapısına geçti ve pazar payı arttı. Bir dönem kullandım ve beğendim.

Artıları:

Hızlı ve stabil.
Microsoft hesabınızla senkronize olabiliyor.

Eksileri:

Microsoft, Windows kullanan herkese bu tarayıcıyı dayatıyor. Silemiyorsunuz.
Kesin olmasa da Microsoft içerisine telemetri yerleştirip sizin kullanım verilerinizi topluyor.

6) Brave (Blink)

Bu tarayıcıyı 1 haftadır kullanmaktayım ve genel olarak beğendim. Tamamiyle açık kaynak olan tek Chromium tabanlı tarayıcı. Felsefesi reklam verenin para kazanması değil reklam izleyenin para kazanmasıdır.

Artıları:

Tamamiyle açık kaynaklı ve Chromium tabanlı olan tek tarayıcıdır.
Kendi reklam engelleyicisi vardır. (Bu reklam engelleyici NoScript ve HTTPS Everywhrere görevi de görmekte.
Seçiminize göre saatte izlediğiniz reklamlar ile BAT coin kazanırsınız. Ben genelde hiç reklam görmek istemediğim için kapatıyorum ama siz açıp para kazanbilirsiniz.
Gizli sekmelerde isterseniz Tor ağı üzerinden bağlanabiliyorsunuz. (Önermiyorum, sorumluluk da kabul etmiyorum.)

Eksileri:

Reklamdan para kazanmayı açınca kullanıcı gizliliği olayı azalıyor.

7) Vivaldi (Blink)

Bu tarayıcıyı gördüm ama test etme imkanım olmadı. Ama gördüğüm kadarıyla Blink motoruna sahip ama Firefox görünümlü bir tarayıcı.

Artıları:

Tarayıcının minimalistiliğini veya maksimistliğini ayarlayabiliyorsunuz.

Eksileri:

Bazı kişilerden duyduğum kadarıyla hızlı olmasına rağmen hantalmış gibi bir görünümü var.

8) Tor Browser (Gecko)

Bu tarayıcı genelde karanlık işler için veya gizlilik için tercih edilmekte. Ben pek önermiyorum ve herhangi bir sorundan sorumluluk kabul etmiyorum.

Artıları:

Güvenlik ve gizlilik dostu.

Eksileri:

Yavaş.
Güvenlikli ama yapılandırması hatalı olursa çok büyük tehlikeler yaratabilir.
Günlük kullanıma uymaz.

9) Yandex Browser (Blink)

Pek popüler olmayan bir tarayıcı. Kullanmadım o yüzden herhangi bir yorum yapmayacağım. Genelde program kurarken yanında yüklensin mi diye sorulan bir tarayıcı. Yani biraz spyware tipli bir tarayıcı.

DuckDuckGo ve Internet Explorer eklemeyi unutmuşsun.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı