[Anket] Hangi yazılım dilini kullanıyorsunuz ?

Hangi yazılım dilini kullanıyorsunuz ?

• Oy verenlerin toplamı
    88

Ardam2

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar sevgili, saygılı, zeki, akıllı, çalışkan... Technopat okurları ! :D
Geçenlerde yine Google'da dolaşırken karşıma mükemmel bir olay çıktı. Bir internet sayfasında hangi programlama dilini kullanıyorsunuz diye bir anket yapılmış ve yaklaşık 1000 kişi bu ankete katılmış.

Benim de aklıma bu geldi :

Herkes kullandığı yazılım dilini ankette seçsin ve bu yazılım dilini bu konuya cevap yazarak tanıtsın. Nasıl olur ? Kulağa hoş geliyor değil mi ? Hem bu şekilde yararlanmak isteyenler için Technopat gibi güzel bir sayfada ansiklopedi gibi bir kaynak oluşturabiliriz. Her yaştan arkadaşlarımı bu ankete davet ediyorum.

Bu kaynağın zamanla çoğalacağını düşünürsek bence şimdiden güzel bir proje olur. Koyabilen herkes bir tula koysun.

Sayın @Recep Baltaş
Bu konuda bize destek verirseniz çok memnun olurum.

Benim kullandığım yazılım dilinin özellikleri :

Kullandığım yazılım dili : Swift
Swift 2014 yılında Apple 'tarafından duyuruldu.
Bu yazılım dili sayesinde iOS, OS X, Apple Watch, Apple TV işletim sistemine sahip ürünlere uygulama, oyun yazmanızı sağlıyor oldukça kolay bir dil.

Swift ile yazılmış bir HelloWorld.swift dosyası :

print("Hello World !")

Konsol Çıktı : Hello World !

Evet yanlış görmediniz kod bu kadar.
Ayrıca size mükemmel bir haberim var Swift ile kod yazarken emoji kullanabilirsiniz.
Örnek :

var :) = "Hello World !"

print:)))

Bu kodun konsol çıktısı şöyle olur : Hello World !

Html, Css kullandım, Js de gezindim, C# a formlandım, Python Elif lam mim :) Okul nedeniyle derslere yoğunlaşmış durumdayım. Bildiklerimin çoğunu da unuttum ne yazık ki.

Kısaca bilgi veriyim, bildiklerimi anlatayım, HTML internet sayfalarının temelini oluşturur, HTML iskeletse Js, Jquery, Css, Asp.Net, Php bağ, kas tendondur, işlevsellik kazandırır siteye. Yanlış hatırlamıyorsam HTML yi Tim Barnes-Lee ve w3c ekibi geliştiriyordu. En son surumu HTML 5 dir ve Css 3 ile birlikte kullanılırsa şükela olur. Bu şukelalığın kanıtı da YouTube'un ve Facebook un HTML e geçmiş olmasıdır(Jobs ın Flash'ı oldurmesi de etkendir buna tabii ki).

C# Microsoft'un Swift'i dersek yanlış olmaz sanırım, Visual Studio ile 120yi aşkın dille kodlama yapabilirsiniz, buna C# ve .Net ailesinin diğer üyeleri de dahil, .Net Framework 4.5 den aşağısı kuruluysa veya hiç kurulu değilse(silinmiş ise) .Net uygulamaları çalışmaz bilgisayarınızda, ilk kontrol etmenizi önereceğim bir şeydir bu yazılım güncellemelerinde.

Python Chrome'un yazıldığı dildir, basittir, eylencelidir, bilgisayarınızı kasmaz(Chrome'un kasma nedeni aynı bir panda gibi sevimli görünmesi ama siz arkanızı donduğumuz anda size pençelerini geçiriyor olmasıdır!). Raspian işletim sistemi(1 Gb rame sahip bir cihaz için tasarlanmış bir sistem) bile Python u kaldırır, yani Visual Studio kasıyor yazılım öğrenemeyeceğim diye bir derde düşmeyin, Python dan başlayabilirsiniz, bu arada para biriktirip bilgisayar toplarsınız :)

Tavsiye Programlar: Scratch, Visual Studio, NotePad++.

Yeni konular

Geri
Yukarı