Anket: İnternet Hızı, Servis Sağlayıcı, Fiyat ve Memnuniyet Notu

Download hızım: 33.37 Mbps
Upload hızım: 5.05 Mbps
Paketim: Speedmax Avantaj 35 Mbps'e kadar
Fiyatı: Ayda 101 TL (86 TL paket + 15 TL statik IP)
Taahhüt: Yok
Servis sağlayıcım: Netspeed

Kalite memnuniyetim: 10 üzerinden 9
Fiyat memnuniyetim: 10 üzerinden 10

Sonunda VDSL'e geçtim. :) Şimdilik 35 Mbps paket ile test yapmaya başladım. Eğer 35 Mbps ile sorunsuz bir deneyim yaşarsam 75 Mbps pakete geçeceğim.

Download hızım: 33.37 Mbps.
Upload hızım: 5.05 Mbps.
Paketim: Speedmax avantaj 35 Mbps'e kadar.
Fiyatı: Ayda 101 TL (86 TL paket + 15 TL statik IP)
Taahhüt: Yok.
Servis sağlayıcım: Netspeed.

Kalite memnuniyetim: 10 üzerinden 9
Fiyat memnuniyetim: 10 üzerinden 10.

Sonunda VDSL'e geçtim. :) şimdilik 35 Mbps paket ile test yapmaya başladım. Eğer 35 Mbps ile sorunsuz bir deneyim yaşarsam 75 Mbps pakete geçeceğim.

Geçin hocam hiçbir sorun yaşamazsınız. Netspeed gerçekten çok iyi. Bu arada şu statik IP denilen şey nedir?

Download hızım: 68.75 Mbps
Upload hızım: 7.56 Mbps
Paketim: TurkNet 75 Mbps
Fiyat: 99 TL
Servis sağlayıcım: TurkNet

Kalite memnuniyetim: 10 üzerinden 10
Fiyat memnuniyetim: 10 üzerinden 10

(Sorunsuz, kaliteli ve stabil bir internet kullanımı sağladığı için TurkNet'e teşekkür ederim)

Geçin hocam hiçbir sorun yaşamazsınız. Netspeed gerçekten çok iyi. Bu arada şu statik IP denilen şey nedir?
Statik IP hizmeti modemine verilen IP adresinin sabitlenmesini sağlıyor. Ayrıca 25 portunu kullanan uzak SMTP sunucularına bağlanabilmeni sağlıyor.

Fakat şu anda bir kullanışlı yanı daha var. Servis sağlayıcıların elindeki IP adresleri bittiği için CGNAT adlı bir sistem kullanıyor. CGNAT ile bir IP adresine birden çok kullanıcı atanıyor. Fakat bu sistem nedeniyle port açılamıyor. Statik IP sayesinde CGNAT tabanlı IP almaktan kurtulabiliyorsunuz ve port açabilir hale geliyorsunuz.

Özellikle de Netspeed kullanıcısı iseniz kesinlikle ayda 15 TL vermeye değer.

Statik IP hizmeti modemine verilen IP adresinin sabitlenmesini sağlıyor. Ayrıca 25 portunu kullanan uzak smtp sunucularına bağlanabilmeni sağlıyor.

Fakat şu anda bir kullanışlı yanı daha var. Servis sağlayıcıların elindeki IP adresleri bittiği için CGNAT adlı bir sistem kullanıyor. CGNAT ile bir IP adresine birden çok kullanıcı atanıyor. Fakat bu sistem nedeniyle port açılamıyor. Statik IP sayesinde CGNAT tabanlı IP almaktan kurtulabiliyorsunuz ve port açabilir hale geliyorsunuz.

Özellikle de Netspeed kullanıcısı iseniz kesinlikle ayda 15 TL vermeye değer.

Bir sorun yaşamadım şimdiye kadar. Ne gibi sorunlar yaşama ihtimalim var? Statik IP ile normal IP arasında ping ve download-upload da fark var mı?

Download hızım: 100 Mbps
Upload hızım: 8 Mbps
Paketim: Turknet 100Mbps Yalın
Fiyatı: Ayda 99.90 TL + KDV
Servis sağlayıcım: Turknet Firması

Kalite memnuniyetim: 10 Üzerinden 8
Fiyat memnuniyetim: 10 Üzerinden 8

Download hızım: 85 Mbps
Upload: 7.50 Mbps
Paketim: Turknet Özgür İletişim 100 Mbps
Fiyat: Ev telefonu ile birlikte 109 TL
Tahhüt: Yok
Servis Sağlayıcım: TurkNet

Kalite Memnuniyetim: 10 üzerinden 8. Bazen geceleri İnternet gidiyor o yüzden 2 puan kırdım.
Fiyat Memnuniyetim: 10 üzerinden 10. Türk Telekomun saçma fiyatlandırmasından sonra ilaç gibi gelmişti.

Bir sorun yaşamadım şimdiye kadar. Ne gibi sorunlar yaşama ihtimalim var? Statik IP ile normal IP arasında ping ve download-upload da fark var mı?
Ping olarak teoride yaşattığı fark çok azdır. Fakat eğer bulunduğunuz CGNAT havuzunun kapasitesi atanan kullanıcıların toplam bant genişliğini kaldırabilecek seviyede değilse özellikle de akşam saatlerinde (herkes interneti yoğun olarak kullanmaya başladığı zaman) hız düşüşü ve ping yükselmesi yaşama ihtimaliniz var.

Statik IP kullanırsanız kullandığınız IP adresi sadece size atanacağı için böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

Download hızım: 24Mbps
Upload hızım: 5Mbps
Paketim: 24Mbps VDSL
Fiyatı: Ayda 117 TL
Taahhüt: 24 ay
Servis sağlayıcım: Türk Telekom

Kalite memnuniyetim: 10 Üzerinden -200
Fiyat memnuniyetim: 10 Üzerinden -100
Artık eksi değerler giriyorum çünkü ben öğrenciyim ve canlı derse giremiyorum çünkü internet berbat kalite yok ve sürekli kopuyor.

Geri
Yukarı