Anksiyete bozukluğu

Ben İzzet Güllü'yü önermiyorum. Belki bazı yönlerden haklı olduğu konular olsa da bilimsellikten uzak bir iş yaptığını düşünüyorum. Bir şekilde fayda görenler olmuştur ama fayda görmeyenler fayda görmediğini kendisine söylemiş mi ya da o bunları açıklama gereği duymuş mu? Gerçekten ilaç tedavisi görmesi gereken kişilerin önüne geçiyor, onun yerine işini daha iyi yapan kişileri tercih etmesi daha doğru olur kanımca.

Bu arada online terapi düşünür müsün? Çevrende psikolog bulamıyorsan online terapi de iyi bir alternatif olabilir.

Öncelikle başınıza gelenlerden dolayı üzgünüm. Travmalar insan hayatını çok fazla etkileyebilir. Eğer ailenle konuşabiliyorsan onlara danış ve mutlaka bir psikolog desteği almanı öneririm.

Merhaba, aranızda yeniyim. Bende çok fazla anksiyete kaygı bozukluğu var sürekli nefesim daralıyor içimde bir endişe var korku var. Bazen kalbim hızlı atıyor mesela bugün babam bana neyin var sanki içinde bir korku var dedi. Ben de babama yalandan yok baba ne olacak bir şey yok dedim yalandan ama bir şey var. Mesela ben ortaokulda hep ezildim beni dövüyorlardı küfür ediyorlardı bir de ortaokul 7.ve 8.sınıfta bir erkek fen bilimleri hocamız vardı sürekli bana karışıyordu. Enseme vuruyordu bana kızıyordu bir de ben 2 yıl önce İstanbul'a amcamın evine gittim orada kuzenlerim 5 kuzenim bir gün beni çok dövdüler. Ben korkumun bunlardan bu olaylardan dolayı olduğunu düşünüyorum. Bu durumu nasıl atlatabilirim?
Gelirin yeterliyse işinde iyi bir psikologa git, devlet hastanelerindeki psikologlar genelde yeterli değil. İlaç en son çaren olsun her zaman. Baktın geçmedi psikiyatriye git durumu anlat deneme yanılma ile biraz uzun bir süre de olsa doktorunla beraber kendine uygun ilacı bulursun bir süre o şekilde devam edersin. Sakın anında kesme ilacını çok berbat çekilme semptomlarıyla baş edersin. Panik atakların varsa ve baş edemeyecek derecedeyse benzodiazepin iste. Doğal olarak nefes egzersizi yapabilirsin o korkunç endişe hissini bir nebze geçiriyor ama doğru yaparsan. Diyaframından derin bir nefes alıp çok yavaş biçimde vermen gerek ve bunu en az 40-50 kere tekrar etmen gerek. Bunu sadece endişeliyken değil normalde de yap. Sakın umudunu kesme, internetten de hastalık araştırma, çok çok daha kötü bir yerde bulursun kendini. Kan değerlerini kontrol ettir, özellikle demir, B12 ve D vitamini eksikliği durumunu daha da kötüleştirir. Su tüketimini asla aksatma. Tuzu çok az tüket. Kafeini hayatından çıkar. Siyah çay ve yeşil çayı az iç, bitki çaylarında pek sorun yok. Hayatından stres yapacak tüm etkenleri çıkar. Hareketsiz bir yaşam sürme günde en az 1 saat hareket et. İşlenmiş gıdaları mümkünse hiç tüketme. Eğer yeni semptomların olursa hiç kafana takma ve araştırma. Tabi önce genel bir kontrol yaptır psikolog/psikiyatrist dışında. Ne olur ne olmaz, altında bir hastalık yatıyor olabilir. Yardıma ihtiyacın olan her zaman buradayım.

Gelirin yeterliyse işinde iyi bir psikologa git, devlet hastanelerindeki psikologlar genelde yeterli değil. İlaç en son çaren olsun her zaman. Baktın geçmedi psikiyatriye git durumu anlat deneme yanılma ile biraz uzun bir süre de olsa doktorunla beraber kendine uygun ilacı bulursun bir süre o şekilde devam edersin. Sakın anında kesme ilacını çok berbat çekilme semptomlarıyla baş edersin. Panik atakların varsa ve baş edemeyecek derecedeyse benzodiazepin iste. Doğal olarak nefes egzersizi yapabilirsin o korkunç endişe hissini bir nebze geçiriyor ama doğru yaparsan. Diyaframından derin bir nefes alıp çok yavaş biçimde vermen gerek ve bunu en az 40-50 kere tekrar etmen gerek. Bunu sadece endişeliyken değil normalde de yap. Sakın umudunu kesme, internetten de hastalık araştırma, çok çok daha kötü bir yerde bulursun kendini. Kan değerlerini kontrol ettir, özellikle demir, B12 ve D vitamini eksikliği durumunu daha da kötüleştirir. Su tüketimini asla aksatma. Tuzu çok az tüket. Kafeini hayatından çıkar. Siyah çay ve yeşil çayı az iç, bitki çaylarında pek sorun yok. Hayatından stres yapacak tüm etkenleri çıkar. Hareketsiz bir yaşam sürme günde en az 1 saat hareket et. İşlenmiş gıdaları mümkünse hiç tüketme. Eğer yeni semptomların olursa hiç kafana takma ve araştırma. Tabi önce genel bir kontrol yaptır psikolog/psikiyatrist dışında. Ne olur ne olmaz, altında bir hastalık yatıyor olabilir. Yardıma ihtiyacın olan her zaman buradayım.
Bildiğiniz bir nefes egzersizi yöntemi var mı ben de istiyorum.😃

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı