Anksiyete (kaygı) bozukluğu nasıl düzelir?

Saç kurutma makinesinin yüzüne patlayacağı falan yok kardeşim. En fazla hafif kıvılcım çıkarıp kısa devre olur. İçinde batarya gibi birşey yok. Kendini bu şekilde bilimsel yollarla ikna et hatta gerekirse yanmış fön makinesi videosu izle. Korkularının üzerine gidip yenmeyi dene. Not hekim vs değilim bu iş akıl da biten iştir. Hemen hemen herkesin hayatında bir bölümde bu vardır. Örn abdest aldım şuram kurumu kaldı? Acaba tüp açık mı kaldı? naparsın kontrol eder öyle birşey olmadığını gözünle görür olayı orada bırakırsın.
Hocam dedikleriniz hepsini ben de düşündüm fakat bu yaşadığım şeylerin en düşüğü bile sayılamaz. O kadar çok şey oluyor ki. Örneğin; birinin çok yakını ölüyor. Üzülüyorum ve üzüldüğüm için ya en kısa sürede başıma gelirse diye tedirginliyorum. Yanan sobaya bakınca yüzüme patlayacak diye vesvese yapıyorum Aman Allahım anlatırken daraldım.

Geçen pazar günü sakin ve mutlu bir şekilde GTA V oynayıp yatağa uzandım. Uzanınca baş dönmesi ve mide bulantım oldu (olaydan 2 gün önce korona karantinam bitti.). Bu hafta çarşamba ise baş ağrım olunca artık bir kaygım oluştu. Nefroloji, kardiyoloji dahil tüm birimlerde muayene oldum. Tüm sonuçlarım iyi. 2-3 gündür ise başımın üst kısmı ağrıyor ve bazen bulantım oluyor. Tek başımayken başıma bir şey gelmesinden, tek başınayken hastalanmaktan veya önemli bir organımın bozulmasından korkuyorum. Ne yapabilirim? Nasıl yenerim bu korkuyu? Hafif hafif geçiyor gibi ancak insanı huzursuz ediyor. En basit şeyde ağlıyorum 2-3 gündür. Ne yapmam gerek? Psikiyatriste gitsem sicilimde kalır mı acaba?

1 2 aya doğru geçmişti bende geçen yıl yaşamıştım ama bu kadar ağır değildi.

1 2 aya doğru geçmişti bende geçen yıl yaşamıştım ama bu kadar ağır değildi.
Midem her zaman bulanmıyor. Bugün daha iyiyim. Bir de uykusuzluktan vs'de baş ağrısı oldu. Çok ağır bir korkum yok bugün. Kendimi daha iyi hissediyorum.
Bilgisayar gibi aletlerden bir süre uzak dur kafanı dağıtacak farklı hobilere yönel.
Hobiler için çok fazla param yok. :D

Arada sırada bana da bu tür korkular geliyor. Artı olarak bu korkular kalpte de sıkıntılara neden oluyor. Özellikle de boş olduğumda ve bir işle meşgul olmadığımda, yani savunmasız bir anımda bu tür korkulara maruz kalıyorum. Fakat kendi kendime bunun bir yöntemini oluşturdum. Kendimi hiç boş bırakmayacak şekilde oyunlara, yazmaya, okumaya, sohbet etmeye ve müzik dinlemeye yönlendiriyorum. Kafamın içi bu gibi şeylerle dolu olunca da, o çöp düşünceler küçülüyor beynimde. Size de öneriyorum. Kafanızı meşgul edin ve kendinizi boş bırakmayın.

Midem her zaman bulanmıyor. Bugün daha iyiyim. Bir de uykusuzluktan Vs'de baş ağrısı oldu. Çok ağır bir korkum yok bugün. Kendimi daha iyi hissediyorum.

Hobiler için çok fazla param yok. :D

Tavsiyem arkadaşlarınla görüş, otur sohbet et oyun oynayın bir etkinlik yapın böyle böyle düzelir diye tahmin ediyorum. :D

Bu durum forumlarda çözümü aranacak kadar basit bir şey değil. Her ne kadar psikolojik terapiler ya da psikolojik tedaviler biraz pahalı olsa da, tedavi olmazsan ileride daha büyük sorunları getirir. Bunlardan birkaçı kronikleşmiş panik atak(Panik Bozukluk), Depresyon, Agorafobili Panik bozukluk, Özgüven düşüklüğü v.b gibi. Anksiyete'yi kendi kendine geçecek diye kendi haline bırakırsan, ileride evden çıkmaya bile korkar hale gelebilirsin.

O yüzden vakit kaybetmeden bir psikiyatri uzmanına görünmeni tavsiye ederim.

Bu durum forumlarda çözümü aranacak kadar basit bir şey değil. Her ne kadar psikolojik terapiler ya da psikolojik tedaviler biraz pahalı olsa da, tedavi olmazsan ileride daha büyük sorunları getirir. Bunlardan birkaçı kronikleşmiş panik atak(Panik Bozukluk), Depresyon, Agorafobili Panik bozukluk, Özgüven düşüklüğü v.b gibi. Anksiyete'yi kendi kendine geçecek diye kendi haline bırakırsan, ileride evden çıkmaya bile korkar hale gelebilirsin.

O yüzden vakit kaybetmeden bir psikiyatri uzmanına görünmeni tavsiye ederim.
O kadar abartı değil ya. Ağır bir depresyon durumum olursa giderim.

O kadar abartı değil ya. Ağır bir depresyon durumum olursa giderim.
Şuan o durumda olmadığını biliyorum ama umursamayıp kendi haline bırakırsan mutlaka bir gün bir patlak verecektir. Sadece depresyon olursa mutlaka kısa sürede atlatırsın ama kronikleşen bir bozukluğa dönerse ozaman pişman olursun. Şuan o kadar ağır olmadığın için belli aralıklarla uzman bir psikolog ile görüşebilirsin. Anlatırsın bu tarz korkularım var diye, oda sana belli bir çözüm yolu arar.

Hocam dedikleriniz hepsini ben de düşündüm fakat bu yaşadığım şeylerin en düşüğü bile sayılamaz. O kadar çok şey oluyor ki. Örneğin; birinin çok yakını ölüyor. Üzülüyorum ve üzüldüğüm için ya en kısa sürede başıma gelirse diye tedirginliyorum. Yanan sobaya bakınca yüzüme patlayacak diye vesvese yapıyorum Aman Allahım anlatırken daraldım.
Derdime derman ararken birini psikolojik sıkıntıya soktum 😆

Psikiyatriste gitsem sicilimde kalır mı acaba?
Hayır. Ben çürük aldım ve genellikle; askerle ilişiği olmayan kişi arıyorlar. Herhangi bir damga almadım ben. Bu senin hatan değil.
Nefroloji, kardiyoloji dahil tüm birimlerde muayene oldum. Tüm sonuçlarım iyi.
Her yere gitmişsin. Asıl işin psikiyatri kontrolünde hap kullanmak. Gerekirse konuşma terapisi falan yapabilirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı