Anneme sigarayı nasıl bıraktırırım?

MrGogglesakay

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU : Ryzen5 5600 (Stock CPU Cooler)
GPU : Gigabyte RX 6700 XT Eagle 12GB
Anakart : Asus PRIME A520M-K
Ram : Kingston Fury Beast 3200mhz 2x16GB
Depolama : Kioxia Exceria G2 1TB.
Depolama2 : Toshiba 3.5" 1 TB 7200rpm
PowerS : Archon 700W.
Meslek
Ziraat Mühendisliği
Annem çok fazla sigara kullanıyor. Rahatsız oluyorum bu durumdan, sabahları öksürüyor tıksırıyor.
Bıraktırmak istediğimde de şiddet ile tehtid ediyorlar. Zaten sigaranın çok pahalı olduğundan yakınıyor. Her sabah boğazımın acımasından sıkıldım.

:) bırakamaz diyen arkadaşlar neye dayanarak bırakamayacağını söylüyorlar anlamadım. Sigara bırakılır. Bıraktırılmaz. Bunu anlayarak devam edelim.

İkna edeceğiniz kişi anneniz ve sigaraya bağladığı anlam büyük. O nedenle o bağı koparmanız lazım. Neden başladığını öğrenin. Neden bırakması gerektiğini onun ağzından dinleyin. "Bırakmam lazım" demeyen insana bıraktıramazsınız hiçbir şey. Sigara bırakan insanlar ile görüştürün. Unutmayın çocuğusunuz ve sizden akıl almak zoruna gidiyordur. O nedenle yaşıtı ve dengi olduğu insanlar ile konuşması ve onların ikna etmesi daha uygun olur.

Bırakmak bir mesele bir daha başlamamak ayrı bir mesele. Bu konuyla ilgili de yazabilirim fakat oraya gelmemiz lazım öncelikle. Lütfen nezaket ve hoşgörü ile yaklaşın. Ne kadar sert ve emredici konuşursanız; o kadar bu konudan uzaklaştırırsınız annenizi.

Geçmiş olsun tekrar.

(12 senelik bağlımlılıktan kurtulan ve son 3 senedir ağzına tütün ürünü sürmeyen adamın önerileri)
Bende sigaraya başladım de, neden içiyorsun dediğinde sen neden içiyorsun diye cevap ver.
Atara, atar yapmamak lazım. Ergenliğin ve sığ düşünmenin kimseye faydası yok.

Bende sigaraya başladım de, neden içiyorsun dediğinde sen neden içiyorsun diye cevap ver.

O dediğin şey Türk ailelerinde olmaz dayakla sonuçlanır toplumumuz bilinçli değil o kadar düşünceli olsalardı bunu düşünüyor olmazdı ufacık çocuk. Bende sigara içiyorum bırakmak istesemde en fazla 5 6 ay dayandım. Bazen öyle anlar oluyor canım çekiyor saçma bir bağımlılık.
:) bırakamaz diyen arkadaşlar neye dayanarak bırakamayacağını söylüyorlar anlamadım. Sigara bırakılır. Bıraktırılmaz. Bunu anlayarak devam edelim.

İkna edeceğiniz kişi anneniz ve sigaraya bağladığı anlam büyük. O nedenle o bağı koparmanız lazım. Neden başladığını öğrenin. Neden bırakması gerektiğini onun ağzından dinleyin. "Bırakmam lazım" demeyen insana bıraktıramazsınız hiçbir şey. Sigara bırakan insanlar ile görüştürün. Unutmayın çocuğusunuz ve sizden akıl almak zoruna gidiyordur. O nedenle yaşıtı ve dengi olduğu insanlar ile konuşması ve onların ikna etmesi daha uygun olur.

Bırakmak bir mesele bir daha başlamamak ayrı bir mesele. Bu konuyla ilgili de yazabilirim fakat oraya gelmemiz lazım öncelikle. Lütfen nezaket ve hoşgörü ile yaklaşın. Ne kadar sert ve emredici konuşursanız; o kadar bu konudan uzaklaştırırsınız annenizi.

Geçmiş olsun tekrar.

(12 senelik bağlımlılıktan kurtulan ve son 3 senedir ağzına tütün ürünü sürmeyen adamın önerileri)

Haklısınız tabii ancak o konuşmaların sonucu zaten az içiyorum. Bırakamam, tamam sonra bırakırım gibi saçma şeylere gidiyor bırakmak istemeyen birine bıraktıramazsınız. O kadar çok çocuklarını seviyorlarsa zaten içmezlerdi.

Boşuna uğraşmayın. Zira uğraşsanız da başarılı olamayacaksınız. Annenizin sigarayı bırakmaya niyeti yoksa ne yaparsanız yapın ters tepki verecektir. Kendimden biliyorum.

Kendi düşen ağlamaz demişler. İleride nefes darlığı ya da herhangi bir sorun yaşadıkları zaman öğrenirler. Sağlıklıyken tatlı tatlı sigara tüttürmenin faydalarını daha sonra görecekler.

Geçmiş olsun tekrar.

Hocam çocukluktan beri içiyor bir nedeni yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı