Anonymous Çeviri Marvel's Spider-Man Remastered yamasında mining virüsü mü var?

ensareis

Hectopat
Makaleler
17
Merhabalar öncelikle. Size bir şey söylemek istiyorum. Arkadaşım Spider-Man Remastered adlı oyunu Türkçe oynamak için Anonymous Çeviri ekibinin yapmış olduğu Türkçe yamayı indirmiş. Yamanın içinde trojan bulunduran bir DLL dosyası ve bir token içeren (galiba mining için) bir JSON dosyası varmış. Ayrıca bu dosyada Anonymous'un GitHub hesabından bir şey yükletiyor. Galiba yamayı buradan yüklüyor. Çünkü yama dosyaları DLL'lerin içinde olmaz. Neyse, size hem bu içinde trojan bulunduran bir DLL dosyasının Virustotal linkini hem de JSON dosyasını vereyim.

Virustotal linki (38/70): VirusTotal
Kaspersky hariç bazı güvenilir anti virüsler (ESET, MBAM, McAfee gibi) trojan olarak algılamış. Yarısından daha fazlasının virüs olarak algılaması hayra alamet değil. Kendi hazırladığım bir trojan virüsünde bile 17 tanesi anca trojan algıladı. False Positive olma ihtimali biraz düşük gibi.

JavaScript:
{
    "Token": "2n4*Pv@N97bt)qL#hjIUD5wKE(C^c$fRBSmJyQ6eA8GW!z&gV%Z3apYxuHMFk+Td|||1|||https://raw.githubusercontent.com/anontr/data/main/spdrmn-hook.zip",
    "ParamA": "1937",
    "ParamB": "1108"
}

@Anonymous Çeviri ekibine:
Şu an sizin çeviri ekibinize herhangi bir suçlamada bulunmadım. Sadece şüphelerimi beyan ettim. İlk öncelikle bunu söyleyeyim. Ücretsiz yamalarınızdan birkaçını kullanmıştım ve şahsen çok beğendim. O yamalar için öncelikle bir teşekkür etmek isterim. Normalde ben de bu üyelikten alacaktım. Şu an bu şeyleri bana arkadaşım gösterdikten sonra içime bir kurt düşmedi değil. Eğer bu arkadaşımın söylediği gibi mining virüsü falan koyduysanız size karşı saygım kalmamıştır. Eğer koymadıysanız sizden rica ediyorum bunu kanıtlayın. Eğer kanıtlarsanız ben de üyeliğinizden alacağım. Sonuç her ne olursa olsun teşekkür ederim.

Kaspersky bir şey bulamazken Malwarebytes bulmuş. Bu ikisi de virüs tarama konusunda çok başarılı ve genellikle ortak sonuca varırlar. Sonuçlar birbirine ters düşünce şüphelenmedim değil. Oyunu oynamaya ingilizcem yetse bile çevirmeyle uğraşmamak için yamayı satın alacaktım. Fakat şu olay sonuçlanana kadar yamayı almayacağım gibi.

Hocam bunu YouTube'dan mi indirdiniz? YouTube'deki yama virüslü çünkü.
Yazıyı okudun mu? Ben indirmedim. Ve hayır, YouTube'tan indirmemiş.
Kaspersky bir şey bulamazken Malwarebytes bulmuş. Bu ikisi de virüs tarama konusunda çok başarılı ve genellikle ortak sonuca varırlar. Sonuçlar birbirine ters düşünce şüphelenmedim değil. Oyunu oynamaya ingilizcem yetse bile çevirmeyle uğraşmamak için yamayı satın alacaktım. Fakat şu olay sonuçlanana kadar yamayı almayacağım gibi.
Aynı düşüncedeyim.
Bu tarz birçok konu açıldı hatta bir kişi dava yedi. Şifrelemek için uyguladıkları yöntem trojan olarak algılanıyor olabilir, yine de ne olduğunu bilmiyoruz.
Dava olayında da küçük bir çocuğa dava açmışlardı diye hatırlıyorum. Direkt olarak bilgisayarıma virüs bulaştırdılar dediği için dava açmışlardı. Bu Trojan olayının tam olarak ne olduğunu Anonymous Çeviri ekibi açıklar. Çünkü sadece güvenilir ve bilindik anti virüs uygulaması olarak Kaspersky trojan olarak algılamıyor.

Yazıyı okudun mu? Ben indirmedim. Ve hayır, YouTube'tan indirmemiş.

Aynı düşüncedeyim.

Dava olayında da küçük bir çocuğa dava açmışlardı diye hatırlıyorum. Direkt olarak bilgisayarıma virüs bulaştırdılar dediği için dava açmışlardı. Bu Trojan olayının tam olarak ne olduğunu Anonymous Çeviri ekibi açıklar. Çünkü sadece güvenilir ve bilindik anti virüs uygulaması olarak Kaspersky trojan olarak algılamıyor.
Nereden indirmiş arkadaşın hocam.

Geri
Yukarı