Antalya, Bursa ve Muğla gibi illerde otelde nasıl çalışılır?

Benim kafama yattı hocam teşekkür ederim, tek umudum iş bulabilmek. Tanıdık var da öyle arkadaşımın arkadaşı diyebileceğim kadar tanıdık. En azından adres vs. sorabileceğim kişiler yani. İngilizcem o kadar da zayıf değil sadece rüyamda konuşabildiğim İngilizceyi gerçeğe aktarmam gerek. :D

Peki konaklama nasıl oluyor? Bildiğimiz standart otel odasında mı kalıyoruz yoksa misafir odalarından ayrılmış çalışanlar için odalar mı var? Çalışma saatleri nasıldır?

Otellerin personeller için ayırdığı pansiyon tarzı lojmanlar oluyor, orada kalıyorsunuz. Çalışma saatlleri bellboyluk özelinde değişken, bazen sabah 8 akşam 5, bazen de gece 12'den sabah 8'e kadar çalıştığınız olur muhtemelen, bu müdürünüze bağlı bir durum, haftalık vardiya ayarlanır.

Ben Alanya'da yaşıyorum. Bu yaz ben de otelde çalışmayı düşünüyorum. Gidip bizzat başvuru yapabilirsiniz hocam, İşkur'a da bakın isterseniz. Çoğu otel oraya ilan koyuyor.

Neresindensiniz hocam? 🙂.

Otellerin personeller için ayırdığı pansiyon tarzı lojmanlar oluyor, orada kalıyorsunuz. Çalışma saatlleri bellboyluk özelinde değişken, bazen sabah 8 akşam 5, bazen de gece 12'den sabah 8'e kadar çalıştığınız olur muhtemelen, bu müdürünüze bağlı bir durum, haftalık vardiya ayarlanır.

Bavul, çanta vs. taşıması dışında ağır bir iş var mı bildiğiniz?

Bavul, çanta vs. taşıması dışında ağır bir iş var mı bildiğiniz?
Yok, aslında bavul taşıma işi de o kadar yorucu değil merak etmeyin. İlk çalıştığım sıralarda 15-16 yaşlarındaydım ve ben zayıf biriyim, buna rağmen ilk 3-5 gün dışında sorun yaşamamıştım. Valiz taşımadığınız zamanlarda genelde otelin ana lobisinde boşları toplar, gelen misafirlerle ufak sohbetler eder ve ehliyetiniz varsa araba sürersiniz (çoğunluklu müdürün arabasını park eder veya müdüre götürürsünüz =D) bunların haricinde pek bir şey yok zaten çok rahat bir iş. Bazen resepsiyon-muhasebe arasında para alışverişi döner, bu parayı getir götür yaparsınız bu kadar. Aslına bakarsanız iyi denk geldi, şu aralar ben de bellboyluk yapabileceğim bir otel arıyordum, üniversitelerin de isteğe bağlı olmasıyla kararımı kesinleştirdim. Bu tarz bir işi kolay bulabileceğinizi düşünüyorum çünkü Alanya'daki işçilerin büyük çoğunluğu mevsimsel çalışır ve kışları memleketlerine dönerler, bu yüzden sezon başlamadan harekete geçerek iş bulmak kolaydır. Ayrıca İngilizce konusunda diğer mesajda garip bir yorum yapmışım, bağışlayın. Ben yanlış anlayarak ingilizcenizin "yetersiz" olduğunu düşünüğünüzü değil de, pek aranız olmadığını sanmışım, tekrardan affedersiniz.

Yok, aslında bavul taşıma işi de o kadar yorucu değil merak etmeyin. İlk çalıştığım sıralarda 15-16 yaşlarındaydım ve ben zayıf biriyim, buna rağmen ilk 3-5 gün dışında sorun yaşamamıştım. Valiz taşımadığınız zamanlarda genelde otelin ana lobisinde boşları toplar, gelen misafirlerle ufak sohbetler eder ve ehliyetiniz varsa araba sürersiniz (çoğunluklu müdürün arabasını park eder veya müdüre götürürsünüz =D) bunların haricinde pek bir şey yok zaten çok rahat bir iş. Bazen resepsiyon-muhasebe arasında para alışverişi döner, bu parayı getir götür yaparsınız bu kadar. Aslına bakarsanız iyi denk geldi, şu aralar ben de bellboyluk yapabileceğim bir otel arıyordum, üniversitelerin de isteğe bağlı olmasıyla kararımı kesinleştirdim. Bu tarz bir işi kolay bulabileceğinizi düşünüyorum çünkü Alanya'daki işçilerin büyük çoğunluğu mevsimsel çalışır ve kışları memleketlerine dönerler, bu yüzden sezon başlamadan harekete geçerek iş bulmak kolaydır.
Benim de ehliyetim var, umarım avantajı olur. Sayenizde çok "hype" oldum hocam. Antalya gibi bir yerde, herkesten uzakta rüya gibi birkaç ay geçirmek.
Otel ismi verebiliyor musunuz? Benim tek bildiğim Yalıhan Aspendos Hotel var. Hangi otelleri önerirsiniz ve nasıl başvuru yapabilirim? Bizzat gidip sorma şansım yok çünkü ret yersem iyi olmaz.

Benim de ehliyetim var, umarım faydası olur. Sayenizde çok "hype" oldum. Antalya gibi bir yerde, herkesten uzakta rüya gibi birkaç ay geçirmek.
Otel ismi verebiliyor musunuz? Benim tek bildiğim Yalıhan Aspendos Hotel var. Hangi otelleri önerirsiniz ve nasıl başvuru yapabilirim? Bizzat gidip sorma şansım yok çünkü red yersem iyi olmaz.
Ehliyetinizin olması çok ciddi bir avantaj, bellboylar arasında öne çıkmanızı ve uzun vadede hızlı yükselmenizi sağlar. Dürüst olmak gerekirse şu an ben de pek araştırmadım ve kesin bir otel ismi veremeyeceğim fakat Gazipaşa dedikleri, Alanya'nın doğusunda kalan kısımdan, Antalya'nın çıkışına kadar yüzlerce otel var. Haritalardan vs. bakıp aklınıza yatanı seçebilirsiniz. Oteli bulduktan sonra direkt aramanızı tavsiye ederim keza nedense internette pek fazla bellboy iş ilanı yok. Konuşup CV'nizi verdikten sonra size dönüş yapacaklardır. Ayrıca son zamanlarda otellerde buranın yerlisinden çok diğer şehirlerden gelen çalışanlar var, (kalıcı çalışanlar hariç) bu da sizi ön plana atar. Heyecanlanmanıza sevindim cidden, memleketimi seviyorum ve diğer güzel şehirlerimizin güzel insanları tarafından beğenilmesi hoşuma gidiyor =).

Ehliyetinizin olması çok ciddi bir avantaj, bellboylar arasında öne çıkmanızı ve uzun vadede hızlı yükselmenizi sağlar. Dürüst olmak gerekirse şu an ben de pek araştırmadım ve kesin bir otel ismi veremeyeceğim fakat Gazipaşa dedikleri, Alanya'nın doğusunda kalan kısımdan, Antalya'nın çıkışına kadar yüzlerce otel var. Haritalardan vs. bakıp aklınıza yatanı seçebilirsiniz. Oteli bulduktan sonra direkt aramanızı tavsiye ederim keza nedense internette pek fazla bellboy iş ilanı yok. Konuşup CV'nizi verdikten sonra size dönüş yapacaklardır. Ayrıca son zamanlarda otellerde buranın yerlisinden çok diğer şehirlerden gelen çalışanlar var, (kalıcı çalışanlar hariç) bu da sizi ön plana atar. Heyecanlanmanıza sevindim cidden, memleketimi seviyorum ve diğer güzel şehirlerimizin güzel insanları tarafından beğenilmesi hoşuma gidiyor =).
Beğenilmemesi mümkün mü? Özellikle benim gibi İstanbul'da beton/egzoz soluyarak yıllarını geçiren birisi çok çok daha sevecektir Antalya'yı.
İstanbul'da bile sıcaktan ölüyorum desem yeridir ve Antalya'ya gidersem "bu adam İstanbul'dayken beyazdı dostum" derler herhalde diye düşünüyorum, Antalya sıcağı meşhur.

Beğenilmemesi mümkün mü? Özellikle benim gibi İstanbul'da beton/egzoz soluyarak yıllarını geçiren birisi çok çok daha sevecektir Antalya'yı.
İstanbul'da bile sıcaktan ölüyorum desem yeridir ve Antalya'ya gidersem "bu adam İstanbul'dayken beyazdı dostum" derler herhalde diye düşünüyorum, Antalya sıcağı meşhur.
Cidden yazın ortasında hele öğle saatlerinde dışarıya adım atmak pek akıl mantık işi değil ama sonrasında denize/havuza girmek de çok güzel bir his =D. Velhasıl, güzel bir şehir ve iş fırsatları da çeşitli. Az sonra sizi takibe alacağım hocam, eğer bir an önce otellerden birine girebilirsem, nerede hangi eleman eksikliği var öğrenebilirim. Öyle bir durumda sizinle iletişime geçerim. En azından farklı bir opsiyon olur.

Cidden yazın ortasında hele öğle saatlerinde dışarıya adım atmak pek akıl mantık işi değil ama sonrasında denize/havuza girmek de çok güzel bir his =D. Velhasıl, güzel bir şehir ve iş fırsatları da çeşitli. Az sonra sizi takibe alacağım hocam, eğer bir an önce otellerden birine girebilirsem, nerede hangi eleman eksikliği var öğrenebilirim. Öyle bir durumda sizinle iletişime geçerim. En azından farklı bir opsiyon olur.
Sizlere ne kadar teşekkür etsem az. Bu aralar böyle bir değişikliğe ihtiyacım vardı gerçekten. Gidip de üç harfli marketlerde robot gibi çalışmaktan iyidir. Bellboyu öğrenince mutfaktan vs. soğudum. : ) Ben de hemen internetten araştırmalara başlıyorum ve sizi takibe alıyorum.

Otelleri yıldızlarına göre seçmenin mantığı var mıdır? Siz olsanız ne yapardınız? Mesela 3 yıldızlı bir otel ile 5 yıldızlı bir otelde çalışmanın neleri farklı olabilir? Maaş, iş zorluğu, çalışanda aranan nitelikler gibi.

Son düzenleme:
Sizlere ne kadar teşekkür etsem az. Bu aralar böyle bir değişikliğe ihtiyacım vardı gerçekten. Gidip de üç harfli marketlerde robot gibi çalışmaktan iyidir. Bellboyu öğrenince mutfaktan vs. soğudum. : ) Ben de hemen internetten araştırmalara başlıyorum ve sizi takibe alıyorum.

Otelleri yıldızlarına göre seçmenin mantığı var mıdır? Mesela 3 yıldızlı bir otel ile 5 yıldızlı bir otelde çalışmanın neleri farklı olabilir? Maaş, iş zorluğu, çalışanda aranan nitelikler gibi.
Aranan niteliklerde ufak tefek farklar olsa da kesinlikle 5 yıldız bir otelde çalışmanızı öneririm. Zaten dışarıdan bakınça 3 yıldızlı bir otel ile 5 yıldızlı bir otel arasında dağlar kadar fark olduğunu görebilirsiniz. 3 yıldızlılar pansiyon gibi oluyor ve genelde 1-2 bloktan oluşuyorlar fakat 5 yıldızlı oteller çok büyüktür ve otel büyüdükçe sizinde prestijiniz ve maaşınız artar. Maaş konusu işin en zevkli kısmı, ekstra mesaiye kalırsanız bir ayda aldığınız bahşiş maaşınıza eşit bile olabilir.

Aranan niteliklerde ufak tefek farklar olsa da kesinlikle 5 yıldız bir otelde çalışmanızı öneririm. Zaten dışarıdan bakınça 3 yıldızlı bir otel ile 5 yıldızlı bir otel arasında dağlar kadar fark olduğunu görebilirsiniz. 3 yıldızlılar pansiyon gibi oluyor ve genelde 1-2 bloktan oluşuyorlar fakat 5 yıldızlı oteller çok büyüktür ve otel büyüdükçe sizinde prestijiniz ve maaşınız artar. Maaş konusu işin en zevkli kısmı, ekstra mesaiye kalırsanız bir ayda aldığınız bahşiş maaşınıza eşit bile olabilir.
Anladım. O halde 5 yıldızlılara odaklanayım. Önerileriniz olursa memnuniyetle dikkate alacağım.

Hocam askerliğim 31.12.2024 tarihine kadar tecilli. Askerlik konusunda ne isterler? Siz 18 yaşın altında bile çalıştığınız için önemsizdir herhalde.

Ayrıca İngilizce konusunda diğer mesajda garip bir yorum yapmışım, bağışlayın. Ben yanlış anlayarak ingilizcenizin "yetersiz" olduğunu düşünüğünüzü değil de, pek aranız olmadığını sanmışım, tekrardan affedersiniz.
Şu mesajınızı da yeni gördüm. Estağfurullah, gayet doğru anlamışsınız. İngilizcem bence akıcılık için, cümle kurabilme için yetersiz ama kısa sürede kesinlikle geliştirebilirim.
Bazı araştırmalar sonucunda da ingilizcenin bi hayli gerekli olabileceğini öğrendim. Oteli tanıtmak, odayı tanıtmak, dediğiniz gibi misafirle ufak sohbetler etmek gerekiyor. Sizin tecrübeniz ne olmuştu? İngilizcem zayıf olabileceği için işe almama durumları var gibi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı