Antartika'yı aşmak yasak mı?

spor_

Centipat
Antartika'yı aşmak yasak mı? İnternette net bilgi bulamadım ama yasak diyorlar. Bilen arkadaşlar kanıtlarla cevaplarsa sevinirim. Çok önemli bir konu çünkü neredeyse düz dünyacı olacağım.

Aşmak falan yasak değil :D gidebilecek cesaretiniz varsa gidebilirsiniz. Herhangi bir ülkenin sınırı değil. Barış Özcan'ın bununla alakalı çok güzel bir videosu vardı. Ayriyeten düz dünya saçmalıklarına cidden inanıyor olamazsınız. İllaki bir teori atılacaksa ortaya bence simülasyonun sonu. Antarktika sonrası simüle edilmemiş. Render edilemiyor. 1 ve 0 ları göreceğiz aşarsak :D

Antartika'yı aşmak yasak mı? İnternette net bilgi bulamadım ama yasak diyorlar. Bilen arkadaşlar kanıtlarla cevaplarsa sevinirim. Çok önemli bir konu çünkü neredeyse düz dünyacı olacağım.

Aşmak yasak değil, biletini alacak paran varsa veya tamamen kendinin olan hava aracın varsa tabii gidebilirsin :D. Antartika, Türkiye de dahil olmak üzere her ülkenin birinin değil, yukarıdaki arkadaşın dediği gibi, Barış Özcan'ın videosunu izlemelisin. Düz dünyacıların dünyanın düz olduğunu kanıtlamalarını çalışıp, testin sonucunda dünyanın yuvarlak çıktığı ve insanların şaşkınlığını içeren videoyu seyret bence.

Son düzenleyen: Moderatör:
Antarktika'ya gitmek yasak değil hatta gitmek için vize almanıza bile gerek yok fakat çok masraflı olduğundan sadece araştırmak için gidenleri gönderiyorlar. Yoksa paranız varsa gidersiniz.

Barış Özcan'ın bu konuda bir videosu var:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Akıl var mantık var, bak haritaya. Sadece güney mi var orada da sadece Antarktika yasaklı yer olsun? Güneyde sınırlar bitiyor da kuzey-batı-doğu sınırsız mı? Haritaya bakıyorsun Sibirya'nın en ucu ile ABD/Alaska'nın olduğu yer birbirlerine en uzak noktalar olarak görünüyor. Madem dünya düz ve o yerler birbirlerine o kadar uzaklar, nasıl oluyor da o bölgede ABD ve Rusya uçakları havada birbirlerine meydan okuyorlar? O mesafeyi gidecek yolcu uçağı bile yokken askeri jetler mi gidecekler? İnsan durup bir düşünür.

Işık/kırılma geometrisini öğren, koriyalis etkisini öğren, coğrafya öğren, tarih öğren (ABD'nin Alaska'yı Ruslardan satın alması) sonra git farklı enlemlerde günün aynı saatinde oluşan gölge farklılıklarına bak. Ondan sonra Dünya'nın ne kadar büyük olduğunu anla, birkaç kilometrelik alana bakarak hani nerede yuvarlaklık diyen akılsızlar gibi olma. Sadece 1 derecelik bir eğimi görmek için bile ufukta 111 kilometrelik bir alanı direkt görebiliyor olman gerektiğini algıla.

Yörünge mekaniği denilen bir şey var, şu anda fırlatılan tüm uydular o mekanikle aslında Dünya'ya doğru düşerken yanal hızdan dolayı çarpmak yerine etrafında kaldığını algıla. O modelin düz Dünya'da olmasının bir imkanı da olmayacağını anla.

Yüzlerce yıl öncesinden geometri bilen bir kişi birbirine uzak 2 şehirde yaptığı gölge açısının hesabıyla bile çapı neredeyse tam hesaplayacak kadar gelişmişken, binlerce yıl öncesinde bu yuvarlaklığın etkisini fark eden ilk bilim insanları ve matematikçiler bu gerçeği fark etmişken 2020 yılında düşünsel yetilerde nasıl bu kadar gerileme olabiliyor? Şaka gibi geliyor.

Akıl var mantık var, bak haritaya. Sadece güney mi var orada da sadece Antarktika yasaklı yer olsun? Güneyde sınırlar bitiyor da kuzey-batı-doğu sınırsız mı? Haritaya bakıyorsun Sibirya'nın en ucu ile ABD/Alaska'nın olduğu yer birbirlerine en uzak noktalar olarak görünüyor. Madem dünya düz ve o yerler birbirlerine o kadar uzaklar, nasıl oluyor da o bölgede ABD ve Rusya uçakları havada birbirlerine meydan okuyorlar? O mesafeyi gidecek yolcu uçağı bile yokken askeri jetler mi gidecekler? İnsan durup bir düşünür.

Işık/kırılma geometrisini öğren, koriyalis etkisini öğren, coğrafya öğren, tarih öğren (ABD'nin Alaska'yı Ruslardan satın alması) sonra git farklı enlemlerde günün aynı saatinde oluşan gölge farklılıklarına bak. Ondan sonra Dünya'nın ne kadar büyük olduğunu anla, birkaç kilometrelik alana bakarak hani nerede yuvarlaklık diyen akılsızlar gibi olma. Sadece 1 derecelik bir eğimi görmek için bile ufukta 111 kilometrelik bir alanı direkt görebiliyor olman gerektiğini algıla.
Oradan buradan duyulan bilgilere inanmamak lazım. Siz açıklamasanız adama yutturacaklar.

Açıklamaya gerek yok ki @Tokiler, sadece birkaç fizik mekaniğini ve biraz da geometri bilip çevresel farkındalık kazanmak bile o saçmalıkları göz ardı etmek için yeterli. ABD'de bir aptal da roket yapıp 1.6 kilometre yükselip düz olduğunu kanıtlayacağım derken öldü ya, içimin yağlar eridi. Doğal seçilim resmen, adam yolcu uçağına binip uzun mesafeli bir rotaya gitse 12-13 kilometre yukarıdan görebilecek Dünya'yı. 1.6 kilometreye çıkacağım derken öldü gitti. :D

İşin bir de beni daha da çok sinirlendiren tarafı şu, teleskopla uzaya bakıyorsun ve gördüğün her gezegen, her yıldız küre. Hangi kafayla sadece Dünya'nın düz olabileceği iddia edilebilir arkadaş? İzledikleri yayınları bile küre cismin yörünge mekanikleriyle fırlatılan uydular sayesinde izliyorlar. O sayede ülkeler arası konuşma yapabiliyorlar ve hâlâ Dünya düz diyorlar. Hiçbir şey bilmemek gerekiyor bunu iddia etmek için.

Son düzenleme:
Ben de sizin gibi düşünüyordum, düz dünyadan bahsedenleri alaycı gözle bakıyordum ama sizin, düz dünyacıların ortaya attığı küre dünyacıların iddiasını çürüten delilleri halen görmemiş olduğunuzu düşünüyorum, ayrıca galiba uzayla alakalı her video çekimine inanıyorsunuz.
Son olarak deliller sunun dedim siz Barış Özcan videosunu izlememi öneriyorsunuz, oraya gidilebileceğini ben de okuyorum fakat oraya gidip orayı aşıp diğer taraftan çıkmış kimse ya da bir video kaydı falan var mı? Ben şahsen okuduğumda 53 ülkenin bir antlaşma yaptığını ve orada gizemli bir şeylerin döndüğünü anlıyorum, hatta bazı yasaklar varmış, sadece bilim insanlarına ayrılan alanlar varmış, normal insanlar Antartika'nın sadece çevresine gidebiliyor deniliyor, iç kesimlere gitmek yasakmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı