Antinatalizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Önemsiz Cioran

Hectopat
Antinatalizm (Doğum karşıtlığı) size göre mantıklı bir felsefi görüş mü?
Ben bir antinatalist olarak çevremde kimle konuşsam sürekli ilerde çocuk yapmayı planlıyor, aranızda antinatalist var mı?

Tüm ülkelerin, toplumların devrimlerine kuruluşlarına bakın. Ne demek istediğim anlaşılır. Atatürk'e imkansız dediler ama durum ortada :)
Bence verdiğin örnek yanlış. Hem Atatürk dünyadaki kötülüğü bitirmedi. Varoluşsal sancıları bitirmedi. Ben dünya kötü bir yer olduğu için getirmemeyi düşünüyorum. Hastalıkların, kötü insanların bulunduğu, hayat saçma olduğu için çocuk istemiyorum. Atatürk'ün bunlarla pek ilgisi yok. İnsanlar benim umrumda değil yani, ben 40-50 yıl daha yaşayıp öleceğim sonuçta.

Ben zaten insanlıktan şikayet ediyorum, insanlığı kurtarmak için bir insan daha getirmek saçma olur. Çocuğumun Atatürk gibi birisi olacağını bilsem bile dünyaya getirmezdim.

Bence verdiğin örnek yanlış. Hem Atatürk dünyadaki kötülüğü bitirmedi. Varoluşsal sancıları bitirmedi. Ben dünya kötü bir yer olduğu için getirmemeyi düşünüyorum. Hastalıkların, kötü insanların bulunduğu, hayat saçma olduğu için çocuk istemiyorum. Atatürk'ün bunlarla pek ilgisi yok. İnsanlar benim umurumda değil yani, ben 40-50 yıl daha yaşayıp öleceğim sonuçta.

Ben zaten insanlıktan şikayet ediyorum, insanlığı kurtarmak için bir insan daha getirmek saçma olur.

Varoluşsal sancılar her zaman olacaktır. Onu bitirebilmek için bence insanlık bitmeli.

Varoluşsal sancılar her zaman olacaktır. Onu bitirebilmek için bence insanlık bitmeli.
Evet, doğru her zaman olacak. Bunu bitirebilmek için insanlık bitmeli bu da doğru. Onun için ben üremeyerek kendi soyumdan gelebilecek insanlığı bitirmenin doğru olduğunu düşünüyorum.
Eğer eşimde kabul ederse evlatlık almayı tercih ederim. Hem o yıpranmaz, hem de dünyada bir çocuk kurtulur.
Bende evlatlık almayı düşünüyorum. Tabi eşim onu istemezse bende onu desteklerim. Bu kararı tamamen eşime bırakmayı düşünüyorum.

İnsanlar benim umurumda değil yani, ben 40-50 yıl daha yaşayıp öleceğim sonuçta

İnsanlar senin için öenmli değilse neden bir toplumda yaşıyorsun? İhtiyaçlarını başka insanlar karşılıyor buna ne diyeceksin?

Bence verdiğin örnek yanlış. Hem Atatürk dünyadaki kötülüğü bitirmedi. Varoluşsal sancıları bitirmedi.

Az da olsa bir kısmını bitirdi.

İnsanlığı kurtarmak için bir insan daha getirmek saçma olur.

Bu hiçbir zaman bitmez.

İnsanlar senin için öenmli değilse neden bir toplumda yaşıyorsun? İhtiyaçlarını başka insanlar karşılıyor buna ne diyeceksin?
Herkes birbirinin ihtiyaçlarını dolaylı yoldan karşılıyor. Mesela tarım yapan birisi bana meyve sebze sunar, bunun karşılığında para veririz, o bizim ihtiyacımızı, biz onun ihtiyacını gideririz. Benimkini başkaları gideriyorsa, bende onların ihtiyaçlarını gideriyorum, kimse kimsenin ihtiyaçlarını sürekli gidermiyor.

İnsanlar benim için önemli değil, onların hayatlarını kurtarmak için bir çocuk getirmem dünyaya. Çocuk yapmamı sağlayabilecek kadar önemli değiller gözümde. 40-50 yıl sonra, hiçbir insanın benimle ilgisi olmayacak.

Herkes birbirinin ihtiyaçlarını dolaylı yoldan karşılıyor. Mesela tarım yapan birisi bana meyve sebze sunar, bunun karşılığında para veririz, o bizim ihtiyacımızı, biz onun ihtiyacını gideririz. Benimkini başkaları gideriyorsa, bende onların ihtiyaçlarını gideriyorum, kimse kimsenin ihtiyaçlarını sürekli gidermiyor.
Ama sonuçta bunun için belli insan topluluklarına ihtiyaç duyuyorsunuz.

Ama sonuçta bunun için belli insan topluluklarına ihtiyaç duyuyorsunuz.
Evet, belli insan topluluklarına ihtiyaç duyuyorum. Yaşlanınca özellikle çok ihtiyaç duyacağım. Çünkü ilerde illaki huzurevine düşeceğim, çocuk yapmayacağım için.
O huzurevinde çalışan insanlar olacak. İnsanların yaptığı çocuklar ilerde huzurevinde ben ve benim gibi yaşlılar için çalışacak. Emekli olursam mesela benim emekli param için kaç tane insan çalışacak kim bilir.
Sorumsuz insanların yaptığı çocuklardan faydalanacağım. Onun için insanlara ihtiyacım her zaman olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı