Antinatalizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Önemsiz Cioran

Hectopat
Antinatalizm (Doğum karşıtlığı) size göre mantıklı bir felsefi görüş mü?
Ben bir antinatalist olarak çevremde kimle konuşsam sürekli ilerde çocuk yapmayı planlıyor, aranızda antinatalist var mı?

Soruma tam bir cevap alamadım belki de ben soramadım. Sorumu tekrarlayacağım. Sizden önce bu düşünceyi savunanlar neden insanlığın sonunu getirerek bizi bu yaşaması güç hayattan kurtarmadılar? Antinatalizm oldukça uçuk bir fikir.

Bu kötülüklere alışmış bir dünyadan birdenbire elimizi ayağımızı çekerek daha büyük bir zarar verebiliriz.

Ama belki de kötülükle savaşmanın en iyi yolu odur.

Ama belki de kötülükle savaşmanın en iyi yolu odur.

Belki belki belki? Tekrarı olmayan bir sınavda soruyu sallamaya benziyor antinatalizm eğer doğru çıkarsa geçersin ve mutlu olursan ama ya yanlış olursa? CTRL+Z yapamayacağımız bir şey bu ve sonucunun nasıl olacağını bilemeyiz. Bu nedenle hayatlarımıza devam etmeliyiz :)

Soruma tam bir cevap alamadım belki de ben soramadım. Sorumu tekrarlayacağım. Sizden önce bu düşünceyi savunanlar neden insanlığın sonunu getirerek bizi bu yaşaması güç hayattan kurtarmadılar? Antinatalizm oldukça uçuk bir fikir.

Bu kötülüklere alışmış bir dünyadan birdenbire elimizi ayağımızı çekerek daha büyük bir zarar verebiliriz.
Dünya zarar görmesin diye benim çocuğum mu zarar görsün. Eğer çocuk yapmamışsam, son nefesimi rahatça verebilirim. Dünyaya ne olduğu hiç umrumda olmaz. Çünkü ben yaşamıyor olacağım, ve de çocuk yapmayacağım için hiç umrumda değil dünyanın ne kadar zarar gördüğü.
Sorumu tekrarlayacağım. Sizden önce bu düşünceyi savunanlar neden insanlığın sonunu getirerek bizi bu yaşaması güç hayattan kurtarmadılar?
Eskiden huzurevleri yoktu. Çocuk yapmak zorundaydılar. Çocuklara ihtiyaç vardı.
Ama günümüzde nüfus artışı çok hızlı olduğu için artık eskisi gibi çocuğa ihtiyacımız yok.
Diğer insanlar bizim yerimize fazlasıyla yapıyor.
Bende kendi çocuğumu kurban değil, başkasının kurban ettiği çocukları kullanacağım yaşlanınca. Bu kadar basit.

Bir de, ben insanlar antinatalist olsun demiyorum. Sürekli çocuk yapanlar illa olacak. Ben sadece kendi kanımdan, kendi canımdan, bir çocuğu dünyaya getirip onun hayatını mahvetmek istemiyorum.

Son düzenleme:
Bu sefer de kendinizle çelişkiye düştünüz. O zaman her şekil belli oranda doğumlara ihtiyacınız var.

Olacak bir şeyden yararlanmayacak ki? Olmuş bir şey yani doğmuş yetişkin birisinden faydalanacak. Gidip bir aileye ileride bana bakması için bir çocuk yapın demiyor sonuçta.

Bu sefer de kendinizle çelişkiye düştünüz. O zaman her şekil belli oranda doğumlara ihtiyacınız var.
Evet, doğumlara ihtiyacım var. İlerde insanlara ihtiyacım olacak. Bunu en baştan beri diyorum zaten. Antinatalizm çok mantıklı, ama kişisel olarak mantıklı. Ben bütün insanlar antinatalist olsun demiyorum. Ben antinatalist bir hayat süreceğim. Şunun şurasında en fazla yaşayacağım 40-50 yıl daha var. Öldükten sonra dünyaya ne olduğu hiç umrumda olmayacak. Bunu anlatmaya çalışıyorum.

Olacak bir şeyden yararlanmayacak ki? Olmuş bir şey yani doğmuş yetişkin birisinden faydalanacak. Gidip bir aileye ileride bana bakması için bir çocuk yapın demiyor sonuçta.

Arkadaş 40 50 yıl sonrasını düşünüyor ben bile şu an 15 yaşındaysam o zaman bende bakıma ihtiyaç duyarım. Bu nedenle arkadaşa bakacak nesil şu an yeni doğmuş veya birkaç yıla doğacak olan nesildir. Bu durumda arkadaş doğum istiyor bu durumdada antinatalizm ile ters düşüyor. Ne edeceğiz hocam?

Arkadaş 40 50 yıl sonrasını düşünüyor ben bile şu an 15 yaşındaysam o zaman bende bakıma ihtiyaç duyarım. Bu nedenle arkadaşa bakacak nesil şu an yeni doğmuş veya birkaç yıla doğacak olan nesildir. Bu durumda arkadaş doğum istiyor bu durumdada antinatalizm ile ters düşüyor. Ne edeceğiz hocam?

Hayır ters düşmüyor, sadece elinde değil ve düşüncesini gerçekleştirmiyor. Doğum istemediğini belirtiyor sadece, insanlar bunu ciddiye alıp çocuk yapmayacak mı? Yapacak. Bu onun elinde değil dediğim gibi. Bu yüzden olan bir şeyden yararlanıyor.

Bu konuda haklısın, antinatalizm insanların ürememesini ister. Bende şahsen istemiyorum, çevreme de bizzat ben anlattım. Ama bunu engelleme şansım yok. İnsanlar çocuk yapacaklar.
Ben düzgün insanların bulunduğu kesimin çocuk yapmasını istemiyorum. Diğer kesimi insandan saymıyorum zaten.
Benim çocuk yapmasını istemediğim kesim kendi çevrem, ve kendini geliştirmiş insanlar.
''Antinatalizm doğum karşıtlığıdır. Bende bir doğum karşıtıyım.''
Hayır ters düşmüyor, sadece elinde değil ve düşüncesini gerçekleştirmiyor. Doğum istemediğini belirtiyor sadece, insanlar bunu ciddiye alıp çocuk yapmayacak mı? Yapacak. Bu onun elinde değil dediğim gibi. Bu yüzden olan bir şeyden yararlanıyor.
Tam dediğimi demişsin.
Aslında burada ikimizde haklıyız belli yönlerden. Antinatalizm tüm dünyada doğum karşıtlığını ister. Ama tek antinatalistler onlar değil. Kendisi için doğum karşıtı olsa bile, o kişi antinatalisttir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı