Antistatik Bileklik Kullanımı

Nuri Albahan

Kilopat
Yer
Balıkesir
Daha fazla  
Meslek
Avukat
Beyler ben şimdi kablolu antistatik bileklik almayı düşünüyorum. Masaüstü bilgisayarımı dağıtıp baştan toplamak istiyorum. Bilgisayar bazen kendini kapatıyor aniden. Statik elektrik sorunu var gibi geliyo veya başka bir yerinden elektrikle alakalı bir sorunu olduğunu düşünüyorum. Şimdi konuya gelelim. Elektrostatik bilekliği kolumuza taktıktan sonra diğer kısmını nereye bağlamam gerekiyor ve tek alacağımdan bir elimde olacak diğer elimle dokununca yine statik elektrik tehlikesi oluşur mu?

EK: Bilgisayarı dağıtıp toplamak için mıknatıslı tornavida alacağım. Yani tornavidanın nasıl olması gerektiği hakkında bir fikrim yok. Yani farkeder mi nasıl bir tornavida alacağım?

Sahi ya nasıl düşünemedim :)

NOT: Erinmezsin ne?

*EK: Bileklik alınca diğer elim boşta kalıyor onu nasıl çözeceğiz?
*EK-2: Bir de bilekliğin diğer ucunu nereye bağlayacağız?

Elektrik iletilen bir şey olduğu için ayak serçe parmağına bile bağlasan yeterli. Diğer ucu da duvara bağlı bir metale bağlı olmalı. Vücuttak i statik için ise yünlü bir şey giyme, çıplak ayakla birkaç tur taşa bas bitti gitti :) Bilekliğe gerek yok. 20 yıldır kasa söker takarım hiç kullanmadım.
Ancak söküp takmak statik elektrik şüphesinde yapılması gereken bir şey değil. Eğer statik ya da türevi elektrik arızalarından şüphe ediliyorsa yapılabilecek en basit şey bilgisayarın çalıştığı prizin topraklamasının sağlam olduğundan emin olmak.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı