Antivirüs Programı Önerisi

Şuan kaspersky ile tarama yapıyorum daha bir şey bulmadı bakalım bitmesini bekliyorum.
Zararlı yoksa bulmayacak zaten. :)
Tarama işlemi bitsin sileceğim zaten :)
Antivirüs programları sürekli kullanıp kaldırabileceğiniz bir şey değil. Sürekli kaldırıp kurmak da sağlıklı değil.
Siz bu konuları araştırın, daha sonra kararınızı verin. Buyrun bazı kaynaklar:
Yukarıdaki arkadaşın eğer virüsler / zararlılar konusunda yeterli bilgisi yoksa öneri yapmaması lazım. :)

Son düzenleme:
Zararlı yoksa bulmayacak zaten. :)

Antivirüs programları sürekli kullanıp kaldırabileceğiniz bir şey değil. Sürekli kaldırıp kurmak da sağlıklı değil.
Siz bu konuları araştırın, daha sonra kararınızı verin. Buyrun bazı kaynaklar:
Yukarıdaki arkadaşın eğer virüsler / zararlılar konusunda yeterli bilgisi yoksa öneri yapmaması lazım. :)

Ya hocam altı üstü tarama yapıp sileceğim bu kadar kasmaya gerek yok bence. Zaten 2 seneden sonra ilk defa yükledim. İşim bitince sildim gitti zaten.

Kaspersky,
bitdefender
gerisi hikaye

Kaspersky bir tane virüs buldu onu da sildim umarım sorun çıkmaz ama BitDefender çok lanet bir şey. Bir türlü kaldıramadım sistemden hala denetim masasında kurulu olarak gözüküyor ama aslında kurulu değil. VPN programı bile silinmiyor.

3. parti antivirüse hiç gerek yok. Windows Defender oldukça yeterli. Eğer malware ve trojan şüpheniz varsa. Malwarebytes Anti Malware yada Hitman Pro tavsiye ederim.

Burada hepimizin düştüğü büyük bir yanılgı var ne yazık ki. Herkes Antivirus ve Anti-Malware kavramlarını iki farklı şey olarak biliyor. Teoride iki farklı şey olmaları da gerekli. Ancak günümüzde böyle bir ayrım yok. Bir güvenlik ürününün adı ister Anti-Malware olsun ister Antivirus, hepsi tümüne karşı savunma sağlıyor. Sadece birine karşı savunma yapan bir tane bile ücretli ürün yok.

Peki neden farklı isimler? Orijinal isim Antivirus. Bazı firmalar bu ismin bilinirliği içinde kalmayı tercih ederken, bazı firmalar daha sonradan hayatımıza giren malware kelimesi ile müşterilere ilginç gelmek istedikleri için. Pazarlama dışında bir farkları yok yani.

Hatta "burada" , konuyu benden çok daha güzel anlatan bir abimiz de var.

İlk defa duyuyorum nasıl bir program sağlam mı?

Cisco´nun geliştirdiği ClamAV´ın Windows versiyonu. Ücretsizdir. Diğer antivirus yazılımları sistem kaynaklarını yoğun bir şekilde kullanırken ClamWin oldukça hafiftir. Yani Kaspersky, Norton vs. gibi değil. Bu kişinin bakış açısına göre avantaj olarakta görülebilir, dezavantaj olarakta. Bence bilgisayarınıza yüklediğiniz yazılımlar konusunda, ziyaret ettiğiniz siteler konusunda dikkatliyseniz o büyük ve sistem kaynaklarını sömüren antivirus programlarını kurmaya hiç gerek yok. Hafif bir antivirüs programı + dikkatli olmak yeterli. Bu nedenle tavsiye ederim.

Cisco´nun geliştirdiği ClamAV´ın Windows versiyonu. Ücretsizdir. Diğer antivirus yazılımları sistem kaynaklarını yoğun bir şekilde kullanırken ClamWin oldukça hafiftir. Yani Kaspersky, Norton vs. gibi değil. Bu kişinin bakış açısına göre avantaj olarakta görülebilir, dezavantaj olarakta. Bence bilgisayarınıza yüklediğiniz yazılımlar konusunda, ziyaret ettiğiniz siteler konusunda dikkatliyseniz o büyük ve sistem kaynaklarını sömüren antivirus programlarını kurmaya hiç gerek yok. Hafif bir antivirüs programı + dikkatli olmak yeterli. Bu nedenle tavsiye ederim.

Hocam zaten dikkatli bir kullanıcıyım sadece sistemde virüs var mı diye bir tarama yapmak istedim çünkü 2 senedir hiç virüs taraması yapmadım sistemde. Zaten öyle virüs programı kurupta uzun süre kullanmam.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı