Antivirus'lerin yetersizliği

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Türker YILDIRIM

Hectopat
Şuan hepiniz antivirus yazılımları alarak korunduğunuzu zannedebilirsiniz. Bende kısa süre öncesine kadar bunun öyle olduğunu düşünüyordum. Üniversitemize "Linux ve Güvenlik" adı altında seminer vermeye gelen Barkın KILIÇ sayesinde işin aslını anladık. Backtrack kullanarak Metasploit adı altında hazır exploitler bulundurun bir program sayesinde sadece exploitlerin kodlarını değiştirerek 2 ayrı sanal makinede kurulu olan nod32 ve kaspersky antivirus yazılımlarının ne kadar çaresiz kaldığını bizlere gösterdi. Sadece tanınmış kodlara sahip virusleri tanıdığını bir çoğumuz biliyorduk ama bu kadar kolay olacağını hiç birimiz düşünmemiştik. Bilgisayarın kontrolünü neredeyse tamamen ele almak sadece birkaç hareket ve dosyanın diğer sanal makineye gönderilmesi kadar kısa sürdü. Dosyaların Antivirusler tarafından tamamen taratıldığı ve temiz sonucu alındığı düşünülünce zararlı yazılımın sosyal mühendislikle yedirildikten sonra karşı tarafa neler yapılacağı tamamen kişinin hayal gücüne kalıyor. O zaman bence buradan çıkaracağımız sonuç şu olmalı Free Antivirusleri kullanmalı bilinen vüruslere karşı önlem almalı ve kendimizi o kadar güvende hissetmemeliyiz. Mümkünse indirdiğiniz dosyaları taratmak yerine bilmediğiniz dosyaları indirmememliyiz.

AV'ler uzun zamandır yetersiz olarak kabul ediliyor zaten. Daha çok IS tavsiye ediliyor bu yüzden. Güvenlik yazılımları arada zararlı kaçırılabiliyor.

Saldırgan zaten size özel bir virüs yazdıysa pek şansınız yok bence. İran'a İsrail'in özel yazdığı Stuxnet virüsü 20 MB boyutundaydı ama kimse tespit edemedi :)

Gözünüzün önende yapılınca milyar dolarlar kazanan şirketlere çöp gözüyle bakmanız kaçınılmaz oluyor. :)

AV'ler uzun zamandır yetersiz olarak kabul ediliyor zaten. Daha çok IS tavsiye ediliyor bu yüzden. Güvenlik yazılımları arada zararlı kaçırılabiliyor.

Saldırgan zaten size özel bir virüs yazdıysa pek şansınız yok bence. İran'a İsrail'in özel yazdığı Stuxnet virüsü 20 MB boyutundaydı ama kimse tespit edemedi :)

Aynen bende Scı Tech tv adında bir kanalda izlemiştim,Stuxnet PLC leri hackliyordu. Elektirik tesisleri,su arıtma tesisleri bile hacklenebilir demişlerdi. Kimse anlamamıştı.

Bana kalırsa en güvenlisi Synmatec antivirüs.

En önemli etken bilgisayarı kullanan kişidir.
Not: Girdiğimiz sitelerede dikkat etmeliyiz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben hiç antivirüs programı kullanmıyorum ve memnunum. Virüs programlarını hiç sevmem, bi ara 1 yıllık Eset32 almıştık galiba, onun dışında hiç virüs programı kullanmıyorum.

İlginç doğrusu ben Kaspersky'i bugüne kadar en iyilerinden birisi diye biliyordum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı