AntiX vs Linux Mint

Açıkçası 100 tane farklı Linux dağıtımı öneriliyor, gerçekten sıkıldım. Geçmemek en iyisi herhalde
Ubuntu arayüzü GNOME yüzünden biraz ağır. Sisteminiz fazla iyi değilse tavsiye etmiyorum. Linux Mint ev kullanımı için oldukça uygun ama Cinnamon, Mate ve Xfce sürümleri var. En hafif olanı xfce dağıtımı. Eğer arayüz hoş olsun dersen Cinnamon kurabilirsin. Mate'i denemedim hiç. AntiX hakkında bir şey söyleyemem denemedim hiç.

Ubuntu arayüzü GNOME yüzünden biraz ağır. Sisteminiz fazla iyi değilse tavsiye etmiyorum. Linux Mint ev kullanımı için oldukça uygun ama Cinnamon, Mate ve Xfce sürümleri var. En hafif olanı xfce dağıtımı. Eğer arayüz hoş olsun dersen Cinnamon kurabilirsin. Mate'i denemedim hiç. AntiX hakkında bir şey söyleyemem denemedim hiç.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Linux Mint bence. Ama xfce kur derim çünkü aşırı sade bir arayüzü var. RAM ve işlemciden yemiyor çok. Eğer görsellik dersen cinnamon kurabilirsin.

Xfce ve performans? Gördüğüm en sakat DE KDE bile daha az kaynakla daha az hata alır.
@Alikaplan801 Xfce kurup 3 gün sonra masaüstü crash yersin. En mantıklısı Lubuntu veya Kubuntu kurman.
Açıkçası 100 tane farklı Linux dağıtımı öneriliyor, gerçekten sıkıldım. Geçmemek en iyisi herhalde

Nedenini söyleyeyim. Linux açık kaynak bu yüzden herkes işletim sistemi geliştiriyor ve seçim yelpazesi büyük. 100 tane önermenin sebebiyse hepsi farklı sistemlerde farklı performans sergilediği için farklılıklar olabiliyor. Bazı distrolar ona özel özelliklere sahip olurlar. Mesela hiçbir Debian tabanlı işletim sisteminde aur yok. Ama Arch tabanlı işletim sistemleri için bir nimet bu.
Her sistemde farklılık göstermesi yüzünden mesela Mint sözde az kaynak tüketiyor ama bende doğru dürüst çalışmadı bile. Fakat kaynak "tüketiyor" denilen Arch 2 KDE plasmayla tam gücünde çalışıyor.

Xfce ve performans? Gördüğüm en sakat DE KDE bile daha az kaynakla daha az hata alır.
@Alikaplan801 Xfce kurup 3 gün sonra masaüstü crash yersin. En mantıklısı Lubuntu veya Kubuntu kurman.
Eski bilgisayarımda sanal makine aracılığıyla kurmuştum. Gayet stabil çalışıyor. Hatta inanmayabilirsiniz ama half life bile açtı. Şu an halen yüklü eski bilgisayarımda. Üstünde bir sürü şey yaptım ama herhangi bir crash hata vs. almadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı