AOC 24G2U ayarları nasıl olmalı?

Evet hocam pardon gösteremedim site yavaşlamıştı doğru yapmışsınız.

Eki Görüntüle 1434543

Bunu da açın hocam. Başka bir şey yapmanıza gerek yok.
1656429947904.png

O yer bu şekilde kapalı bende yapamadım

Eki Görüntüle 1434564
O yer bu şekilde kapalı bende yapamadım.

Bu şekilde yapabilirsiniz:

1656432393586.png

AOC 24G2U özel araç ile yapılan kalibrasyon sonucunda önerilen ayarlar ve ICC profili:

1656432590193.png

ICC profili: https://tftcentral.co.uk/icc_profiles/aoc_24g2u.icc

Kaynak: ICC Profiles and Monitor Calibration Settings (A) - TFTCentral

NOT: Bu profillerin ve özel ayarların aynı monitörün farklı kopyalarında her zaman için optimum ayarlar olmadığı söyleniyor, çünkü monitörler zaman zaman farklı üretim hatlarında, farklı yerlerde, farklı iç parçalar, farklı paneller kullanılarak farklı üretiliyorlar monitör modeli her ne kadar aynı olsa da. Mesela bu AOC 24G2U monitör için konuşacak olursak, yakın zamanda veya birkaç ay önce (emin değilim) bu monitörün farklı marka model bir panel kullanılarak üretilmesi kararı verildi. O panel ile bu ICC profili uyumlu olmayacağı için farklılıklar oluşabilir. Sadece bir örnek.

Normal haliyle ayarlı hali çok büyük bir fark yaratmıyor benim monitörümde ama sizde yaratabilir.

Son düzenleme:
Bu şekilde yapabilirsiniz:

Eki Görüntüle 1434612

AOC 24G2U özel araç ile yapılan kalibrasyon sonucunda önerilen ayarlar ve ıcc profili:

Eki Görüntüle 1434616

ıcc profili: https://tftcentral.co.uk/icc_profiles/aoc_24g2u.icc

kaynak: ICC Profiles and Monitor Calibration Settings (A) - TFTCentral

not: bu profillerin ve özel ayarların aynı monitörün farklı kopyalarında her zaman için optimum ayarlar olmadığı söyleniyor, çünkü monitörler zaman zaman farklı üretim hatlarında, farklı yerlerde, farklı iç parçalar, farklı paneller kullanılarak farklı üretiliyorlar monitör modeli her ne kadar aynı olsa da. Mesela bu AOC 24G2U monitör için konuşacak olursak, yakın zamanda veya birkaç ay önce (emin değilim) bu monitörün farklı marka model bir panel kullanılarak üretilmesi kararı verildi. O panel ile bu ıcc profili uyumlu olmayacağı için farklılıklar oluşabilir. Sadece bir örnek.

Normal haliyle ayarlı hali çok büyük bir fark yaratmıyor benim monitörümde ama sizde yaratabilir.

Bu son attığınız paneli değişmiş AOC 24G2U için mi çünkü ben eski panelli olanı kullanıyorum sizin attığınız ıcc profilini mi yapayım yoksa konunun başında atan arkadaşın attığını mı yapmalıyım şimdi?

Bu son attığınız paneli değişmiş AOC 24G2U için mi çünkü ben eski panelli olanı kullanıyorum sizin attığınız ICC profilini mi yapayım yoksa konunun başında atan arkadaşın attığını mı yapmalıyım şimdi?

Benim attığım eski panel için. Arkadaşın attığı RTINGS de yüksek ihtimalle eski panel içindir. Hangisi iyidir bilemiyorum, o kadar değişken bir durum ki biri fark göremedim der, diğeri birini daha çok beğenir, bir diğeri tam tersi konuşur. Bilemiyorum maalesef, hele bazı kullanıcılar aynı model aynı panelde bile değişiklikler olabileceğini söylüyor. Size kalmış, isterseniz ikisini de deneyin, isterseniz hiçbirini kurmayın. Pek fark göremeyebilirsiniz, genelde çok belli olmuyor.

It's usually pointless to use someone else's color profile because every panel is different. You have to calibrate it yourself by eye or use a colorimeter.

Bir başkasının renk profilini kullanmanın biraz saçma olduğunu çünkü tüm panellerin farklı olduğunu söylüyor. Kalorimetre/kalibrasyon cihazı kullanarak veya göz yordamıyla kullanıcının kendisinin kalibrasyon yapmasının gerektiğini söylüyor. Doğru olan bu mu? Kesinlikle evet. Ancak son kullanıcı haklı olarak bununla uğraşmak istemiyor. Bence de öyle, bir yerden cihaz bulayım, kiralayayım veya satın alayım diye düşünmüyorum açıkçası monitör ayarı için. Ama işiniz renklerleyse yani resim, tasarım, sanat vb. bir işle uğraşıyorsanız bu tarz kalibrasyonlar önemli tabi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı