AOC 24G2U monitörde oyunlar 60-70 FPS'de akıcı değil

yephedrine

Centipat
Daha fazla  
Selamlar, 144 Hz monitöre geçtiğimden beri 60Hz'de rahat oynayabildiğim bazı oyunları oynayamıyorum ve aldığıma biraz pişman oluyorum. GTA 5 ile örnek vereceğim, 60-65 FPS aralığında oynarken 60 Hz ile gayet akıcı oynuyordum, 144Hz'e geçtiğimden beri 60-70-75 FPS aralıklarında fareyi çevirirken kameranın hiç akıcı olmadığını, kastığını hissediyorum. 80-85 üstü FPS değerlerinde eski 60 Hz monitörümdeki gibi akıcı oluyor. Fakat 80 FPS altını hiçbir zaman görmem mümkün değil. 144 Hz'i daha akıcı oynamak için almıştım fakat böyle olduğunda hiçbir anlamı kalmıyor benim için ve pişman oluyorum.

Denediklerim;
G-Sync, V-Sync, Fast Sync, Hertz ayarını düşürdüm, FPS sabitledim, Overdrive ayarlarını denedim. Sonuç olarak hiçbiri eski 60 Hz monitörümün akıcılığını vermedi.

AOC 24G2U.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitörün 60, 75, 144, 240 hz olsun fark etmez. Eğer oyun 60 fps çalışıyorsa, 60hzlik monitör de 60 hz gösterir 144hzlik monitör de 60 hz gösterir. Yani ikiside aynı. Benim tahminim eskiden gözlerin 60 hz e alışkın olduğun için oyun sana akıcı geliyordu. Ancak 144 hz monitörü kullanmaya ve alışmaya başlayınca 60 hz kasıyo hissiyatı veriyor. Bunun tek çözümü bilgisayarı upgrade etmek ya da monitörü 60 hz kullanmak tabi bu da saçma olur.

Monitörün 60, 75, 144, 240 hz olsun fark etmez. Eğer oyun 60 fps çalışıyorsa, 60hzlik monitör de 60 hz gösterir 144hzlik monitör de 60 hz gösterir. Yani ikiside aynı. Benim tahminim eskiden gözlerin 60 hz e alışkın olduğun için oyun sana akıcı geliyordu. Ancak 144 hz monitörü kullanmaya ve alışmaya başlayınca 60 hz kasıyo hissiyatı veriyor. Bunun tek çözümü bilgisayarı upgrade etmek ya da monitörü 60 hz kullanmak tabi bu da saçma olur.
Monitörü 60Hz'e düşürdüğümde de oynanacak gibi olmuyor aşırı kasıyor, anlamadığım da bu zaten. Eskiden 60 FPS ile oynadığım oyunu şu an oynayamıyorum.

Monitörü 60Hz'e düşürdüğümde de oynanacak gibi olmuyor aşırı kasıyor, anlamadığım da bu zaten. Eskiden 60 FPS ile oynadığım oyunu şu an oynayamıyorum.

Yaşadıgın sorun monitörlerin OverDrive ayarlarından kaynaklı. Mesela 144 Hz'de en temiz ve hızlı görüntüyü Fast ayarına çekince alırsın. Ama 60 FPS'de Fast ayarı çok kötü performans verir, onu Slow yada Off yapman lazım ki 60 FPS'de akıcı olsun.

Saniyede 144 kareye alışmışsın ki saniyede 60 kare az geliyor. Nasıl 60 FPS alınan bir oyunsa 20 FPS kasma hissiyatı oluşturuyorsa, burada da durum aynen bu şekilde.

Yaşadıgın sorun monitörlerin OverDrive ayarlarından kaynaklı. Mesela 144 Hz'de en temiz ve hızlı görüntüyü Fast ayarına çekince alırsın. Ama 60 FPS'de Fast ayarı çok kötü performans verir, onu Slow yada Off yapman lazım ki 60 FPS'de akıcı olsun.
Bütün Overdrive ayarlarını tek tek denedim, yine de eski akıcılığı alamıyorum.
Saniyede 144 kareye alışmışsın ki saniyede 60 kare az geliyor. Nasıl 60 FPS alınan bir oyunsa 20 FPS kasma hissiyatı oluşturuyorsa, burada da durum aynen bu şekilde.
GTA 5'i zaten ultra ayarlara alarak 60 FPS sınırında oynuyordum, 80 FPS üstünü falan hiç görmedim. Zaten yüksek kare hızlarına alışmamak için ilk girdiğimde 60Hz ayarlayarak girmiştim oyuna. Fakat yine de eskisi gibi değil.

Bütün Overdrive ayarlarını tek tek denedim, yine de eski akıcılığı alamıyorum.

Şimdi 144 Hz'de 3-4 OverDrive'dan birisi en iyi performansı verir. İşte o en iyi performansı veren OD 60 FPS'de de iyi performans verecek diye bir garanti yok. 60 FPS için başka OD seçmen gerekebilir. En iyi OD ayarını bulup seçmen gerekir 60 FPS için.

Şimdi söyledigine göre eski akıcılıgı alamamanın sebebi, eski monitörünün çok kaliteli olması olabilir. Yada 24g2u'nun 60 FPS performansı vasat olabilir. İstersen eski monitörü takıp bir dene. Belki sana öyle geliyordur.

Geri
Yukarı