AOC 24G2U vs VIEWSONIC XG2405 vs VIEWSONIC XG2401

Okanesma

Kilopat
Yer
Ankara ve Edirne
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus Rog Strix B550-A Gaming Anakart

Ryzen 5 5600 İşlemci

Kingston Fury Beast RGB 16 GB 3200 MHz DDR4 CL16 (KF432C16BB1A/16) 2x16 Ram Bellek

Kingston KC3000 M.2 SSD

Scythe Ninja 5 İşlemci Soğutucu

Sharkoon Ss-Cool Zero 650W 80+ Gold Atx Güç Kaynağı

ThermalTake Core V71 Kasa
Meslek
Öğrenci + Elektronik Teknikeri
Arkadaşlar yardımınıza ve deneyimleme fırsatı olan arkadaşların da deneyimlerine ihtiyacım var.

Ben bu üç monitörden birini alacağım. Ancak oynadığım oyunlar genel olarak LOL, PUBG, tek oyunculu oyunlar(hikaye modlu vb. ) Gibi. Genel olarak bilgisayarda dizi, film, edit, video, araştırma, ders gibi şeylerle uğraşıyorum bu yüzden de TN panel almayı hiç mi hiç düşünmüyorum.

Sizlerden ricam bu üç monitörden sahip olduğunuz var ise kutu içeriğini, 1MS hissiyatlarını, 144Hz özelliğini, ölü piksel ve ghosting gibi durumlarını paylaşırsanız çok sevinirim. Özellikle XG2405 modelini almayı çok düşünüyordum ancak daha uygun fiyatlı AOC 24G2U modeli kafamı karıştırdı.
Türkçe dil desteği var mı AOC markasının bu modelinde?
XG2405, XG2401, 24G2U modellerini size zahmet yorumlarsanız çok mutlu olurum.

Sahip olmayan arkadaşlar da kendi yorumlarından bahsedebilirler. Sizce hangi modeli neden tercih etmeliyim? Hangisi bu bağlamda en iyisi? Önereceğiniz başka bir model var mı? XG2401 TN panel olduğu için alacağım son model olabilir.
Arkadaşlar yok mu bi öneri tavsiye incelemeniz

Son düzenleme:
XG2401 kullanıcısıydım yakın zamanda 27g2U ya geçtim. Turnuvadan turnuvaya koşmadığım için ve bu yeni IPS panellerle birlikte yanıt süreleri TN paneller ile çok yakınlaştığı için, ayrıca daha kötü bir monitörden geçiliyorsa zaten fark edilmeyecektir, IPS olan AOC 24 ya da 27g2U öneririm.
XG2405 öneremiyorum onu kullanmadım ama sanıyorum aynı panele sahipler, ViewSonic daha pahalı, içinden DP kablo çıkmıyor gibi sebepler yüzünden yine de AOC öneririm en azından ViewSonic için testler gelene kadar. Merak ettiğin soru olursa yanıtlarım.

Özetleyecek olursam:
- 27 inch daha iyi olur dersen AOC 27g2U,
- 24 olsun cebimden az para çıksın dersen 24g2U.
- AOC'ye kıl oluyorum daha çok harcamak isterim dersen XG2405.
- Hissediyorum testler ortaya çıkmamış olsa da ViewSonic daha iyi iş çıkartmış olmalı dersen XG2405.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben AOC 24g2U kullanıyorum Türkçe menü var ve MS degeri 1 ms degil bende en düşük PUBG Lite'da 3.9 ms gördüm ama ortalama 4-5.7 ms arası veriyor. 3A oyunlar ve PUBG'de çok guzel gözüküyor film olarak çoğu sitede ve YouTube'da gorüntü 1080P yapsam bile güzel degil ama Netflix'de görüntü efsane güzel gözüküyor.

Teşekkür ederim yazdıklarınız için. 24g2U modelini almayı planlıyorum şu anda. ViewSonic markasının eski bir monitörünü kullanıyordum IPS panel 2MS 60Hz bir monitördü. Ghosting vardı arkada gölge bırakıyordu hafif hafif ama beni CS:GO'da bile çok rahat oynatıyordu. 144Hz bir monitöre geçmek istiyorum fiyat aralığım 900 ile 1400 arası aslında. XG2405 modelini de gözüme kestirdim hem IPS hem 1MS veriyor diye yazmışlar ama tam olarak değerlerini bilemiyorum.

Ben AOC 24g2U kullanıyorum Türkçe menü var ve MS degeri 1 ms degil bende en düşük PUBG Lite'da 3.9 ms gördüm ama ortalama 4-5.7 ms arası veriyor 3A oyunlar ve PUBG'de çok guzel gözüküyor film olarak çoğu sitede ve YouTube'da gorüntü 1080P yapsam bile güzel degil ama Netflix'de görüntü efsane güzel gözüküyor.
Bu değerleri nasıl test ettiniz? Elinizde gecikme süresini ölçebilecek bir cihazınız mı vardı? Yoksa oyun içindeki panelde yazan MS değerinden mi bahsediyorsunuz.
Tavsiyeniz varsa eğer değerleriyle birlikte yazarsanız çok mutlu olurum. DP ve HDMI kablolarının çıkması önemli tabii ki. Öğrenciyiz sonuç olarak ek bütçe çıkartabilsek daha da iyilerini alıp kullanırız. XG2405 biraz tuzlu. 24g2U çok uygun fiyatlı ve DP veriyor kutu içeriğinde anlattığınız kadarıyla. Şu anda sadece değerlerin hangisinde daha verimli ve iyi olduğu önemli durumda benim için. Ek monitör tavsiye edebilirsiniz dediğim gibi. Özellikleri benim için çok önemli MS değeri HZ değeri Input Lag değeri de önemli ancak pek test edebileceğini sanmıyorum. :)

Teşekkür ederim yazdıklarınız için. 24g2U modelini almayı planlıyorum şu anda. ViewSonic markasının eski bir monitörünü kullanıyordum IPS panel 2MS 60Hz bir monitördü. Ghosting vardı arkada gölge bırakıyordu hafif hafif ama beni CS:GO'da bile çok rahat oynatıyordu. 144Hz bir monitöre geçmek istiyorum fiyat aralığım 900 ile 1400 arası aslında. XG2405 modelini de gözüme kestirdim hem IPS hem 1MS veriyor diye yazmışlar ama tam olarak değerlerini bilemiyorum.
Bu değerleri nasıl test ettiniz? Elinizde gecikme süresini ölçebilecek bir cihazınız mı vardı? Yoksa oyun içindeki panelde yazan MS değerinden mi bahsediyorsunuz.
Tavsiyeniz varsa eğer değerleriyle birlikte yazarsanız çok mutlu olurum. DP ve HDMI kablolarının çıkması önemli tabii ki. Öğrenciyiz sonuç olarak ek bütçe çıkartabilsek daha da iyilerini alıp kullanırız. XG2405 biraz tuzlu. 24g2U çok uygun fiyatlı ve DP veriyor kutu içeriğinde anlattığınız kadarıyla. Şu anda sadece değerlerin hangisinde daha verimli ve iyi olduğu önemli durumda benim için. Ek monitör tavsiye edebilirsiniz dediğim gibi. Özellikleri benim için çok önemli MS değeri HZ değeri Input Lag değeri de önemli ancak pek test edebileceğini sanmıyorum. :)
Link
Verdigim linkten panel üreticisinin 7.5 ms yazdiğını görürsün ve MS degerlerini veren programlar mevcut DP kablosu çıkıyor ve öyle kullanıyorum DP 144Hz veriyor HDMI vermiyor. Bende ghosting çok çok az var ondan beni sorun etmiyor. İnput lag yazilimsal olarak anlaşılmiyor ama testlerde 3.79 yazıyorlar. (Bazı yerlerde 5MS de yazan var)😁
Bir de ölü pikselli çok çıkıyor ama çıkmayanda çok fazla bende ölü piksel çıkmadı. Keşke Black Friday alsaydın 999 TL satıldı
Ben eskiden 60 Hz monitör kullanıyordum buna geçtim fazla fark hissetmedim ama oyunlarda normalden fazla adam vurmaya başladım. Zula CS PUBG gibi.
Input lag çok az olsun istiyorsan zaten TN panel alman lazım IPS input lag yok gibi az ghosting yok ve gercek 1MS istiyorsan fiyat zaten çok pahalı oluyor o yüzden tam F/P ürünü bu hem de o kadar iyi olmasada hoparlör mevcut monitörde.

Yani anlayacağın test ettim onayladım😉

XG2401 kullanıcısıydım yakın zamanda 27g2u ya geçtim. turnuvadan turnuvaya koşmadığım için ve bu yeni ips panellerle birlikte yanıt süreleri tn paneller ile çok yakınlaştığı için, ayrıca daha kötü bir monitörden geçiliyorsa zaten fark edilmeyecektir, ips olan aoc 24 ya da 27g2u öneririm.
XG2405 öneremiyorum onu kullanmadım ama sanıyorum aynı panele sahipler, viewsonic daha pahalı, içinden dp kablo çıkmıyor gibi sebepler yüzünden yine de aoc öneririm en azından viewsonic için testler gelene kadar. merak ettiğin soru olursa yanıtlarım.

özetleyecek olursam:
- 27 inch daha iyi olur dersen aoc 27g2u,
- 24 olsun cebimden az para çıksın dersen 24g2u
- aocye kıl oluyorum daha çok harcamak isterim dersen XG2405
- hissediyorum testler ortaya çıkmamış olsa da viewsonic daha iyi iş çıkartmış olmalı dersen XG2405
XG2401 nasıl monitor CS:GO oynadın mı hiç? Bu ara almayı düşünüyorum. Hızlı tepkime süresi arıyorum açıkcası. Ve o monitörde renk ayarlarını düzgün yapmamız gerekiyormuş galiba default ayarlarda biraz görüntü kötü diyorlardı. Bu doğru mu?

24G2U ile XG2405 aynı paneli kullanıyor arkadaşlar. Marka ve stand farklı sadece, aynı monitörler. 24G2U neyse XG2405 de o yani, inceleme beklemenize gerek yok. Ghosting olan bir panel kesinlikle değil. Ms değerlerine de fazla takılmayın. 1 Ms diye pazarlanan TN paneller bile ortalaması alındığında 3-4-5 Ms çıkıyor. Durum böyleyken gidip de TN panel almayın zaten.

Tavsiyem budur. Çünkü sen oyun, film seven birisin. Uzun süre oturacaksan gözlerinde ağrı,kızarıklık, odaklanma kaybı, baş dönmesi yapabilir. Mavi ışık filtresi ve renk titreşimleri en aza indiren bu panele bir bak derim. Fiyatı az daha artır pişman olmazsın. Bende şu anda 60 herz IPS vx2476 smhd var çok rahat ama keşke 144 herz olsaydı.

Geri
Yukarı