AOC 24G2U vs ViewSonic XG2405

Bütçe
1900-2100

Vendetta0

Kilopat
Selamlar herkese, bütçem normalde 1500-1700 civarlarıydı fakat malum dolar, fiyatlar her gün üzerine koyarak artıyor. Gecikmeden alma niyetindeyim. Vatan Bilgisayar'dan gidip alacağım.

Monitör video kurgu işlerinde de kullanılacak, oyun olarak ise genelde hikayeli oyunlar ve bol bol yarış simulasyonu oynuyorum. Pivot özelliği benim için önemli bir husus.

Renkler vs olarak aralarında çok fark yok sanırım ikisi arasında önemsediklerim,

- Hangisinin ayak kısmı daha sağlam ve dengelidir? Masaya direksiyon bağladığımda ekran titrememesini istiyorum.
- Ekranın yansıması hangisinde daha azdır? Mat ekran olsa bile bazı ekranlara güneş ışığı geldiğinde veya arkada tavan lambası vs açık olduğunda ekran görülemez hale geliyor.
- Ileride 2. monitör olarak kullanılma ihtimali var bu durumda ayakları ve çerçeveleri nedeniyle hangisi daha mantıklı olur.
- Ölü piksel ve ışık sızması hangisinde daha fazladır? AOC'un eski partilerinde oldukça fazla ölü piksel sorunları gördüm internette, tabii AOC daha popüler bir monitör daha çok kişi almış bunu da hesaba katmak lazım.

Çok arada kaldım, ViewSonic'in tasarımı daha sade hoş gibi, ama AOC'un da marka olarak seviyorum, en büyük korkum sürekli ölü piksel ışık sızması vs uğraşmak.

Vatan Bilgisayar'dan elden sipariş vereceğim, test edilip öyle teslim alacağım.

XG2405 mi 24G2U mu sizce?

Not: Ekran kartım 1660 Super, XG2405 fiyatı 2000 TL, 24G2U fiyatı 2100 TL.

Ben de GTX 1660 Super kullanıcısıyım, ViewSonic'de kullanıyorum. Vatan Bilgisayar'dan 144Hz bir modeldi aldığım, çok övdüler, ölü piksel testi de yapıldı vs. neyse bilgisayara kurdum, tüm ayarları yaptım, yaklaşık 8 ay oldu kullanalı, hayatımda gördüğüm en vasat, en kötü, en zayıf renklere sahip monitördür, malzeme kalitesi de vasat bile değil ViewSonic'in ekipmanda Rampage neyse benim için ViewSonic monitör de odur. Sakın bulasmayın.

Ben AOC 24G2U kullanıyorum, oldukça memnunum ve tavsiye ederim. Bahsettiğiniz diğer model hakkında bilgim olmadığı için yorum yapamam. 24G2U modeli hakkında sorularınız varsa elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışırım.

Yansıma olarak ikisi de 3H Antiglare. Bu yönden fark olacağını sanmıyorum.

Malzeme olarak da ikisi de kaliteli. Paneller IPS. Hareket kabiliyetleri aynı. İkisi de ince kenarlı. İkisi de 6 bit + FRC renk derinliğine sahip.
Parlaklık ve kontrast'ları da aynı.

Ama bir fark var, o da AOC'un renk gamutları daha yüksek.

Viewsonic sRGB %104 iken AOC %126 kapsıyor.

Ayrıca Viewsonic NTSC %72 kapsarken NTSC ile neredeyse aynı olan Adobe RGB %108 AOC'da.

Tahmini olarak NTSC de %95-105 arası bir şeydir herhalde. Ama %72 olamaz.

Bu yönden AOC'un önemli bir artısı var.

Viewsonic'in de Extreme modda 1ms (GtG) avantaji var, ama renk gamutları kadar etkilemeyecektir.
Hele hikayeli oyunlarda etkisi daha da minimal olacaktır.

Ölü piksel olarak bir şey diyemem, şans işi. Kronik derecede sorunları yok ikisinin de benim bildiğim.

Işık sızması ise ikisinde de olacak. %99.9 olacak. IPS panellerde bu kaçınılmazdır.

Dikkat etmeniz gereken günlük kullanımda etkikiyor mu, karanlık ortamda siyah ekran açılmadığı sürcee belli oluyor mu.

Özetle, ben AOC önerebilirim.

Ben olsam AOC'u tercih ederdim. @SkyRose
Teşekkürler yorumunuz için.
24G2U daha hoş bence.
Ben de GTX 1660 Super kullanıcısıyım, ViewSonic'de kullanıyorum. Vatan Bilgisayar'dan 144Hz bir modeldi aldığım, çok övdüler, ölü piksel testi de yapıldı vs. neyse bilgisayara kurdum, tüm ayarları yaptım, yaklaşık 8 ay oldu kullanalı, hayatımda gördüğüm en vasat, en kötü, en zayıf renklere sahip monitördür, malzeme kalitesi de vasat bile değil ViewSonic'in ekipmanda Rampage neyse benim için ViewSonic monitör de odur. Sakın bulasmayın.
Teşekkürler yorumlarınız için. Aslında ViewSonic'in tasarımcılar için yaptığı monitörleri kullandım, güzel monitörlerdi renkleri doğal iletiyordu, fakat bahsettiğim monitörler tuzlu monitörler. Bu klasmanda ben de merak ediyorum açıkçası düşük seviye monitörlere ne kadar değer verdiklerini. tecrübelerinizi aktardığınız için teşekkürler, sizin adınıza üzüldüm.
Ben AOC 24G2U kullanıyorum, oldukça memnunum ve tavsiye ederim. Bahsettiğiniz diğer model hakkında bilgim olmadığı için yorum yapamam. 24G2U modeli hakkında sorularınız varsa elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışırım.
Teşekkür ediyorum desteğiniz için, aslında size sorabileceğim soru şu olabilir, ilk mesajımda da belirttiğim gibi, ekranın yansıma olayı. Bazı monitörler mat ekran kullanmasına rağmen, ekrana güneş ışığı veya tavan lambası ışığı vurduğunda görünmüyor, direk ayna gibi yansıtmıyor fakat ışığın vurduğu kısım neredeyse görünmez oluyor, bu durum 24G2U da ne şekilde? Bir diğeri de ekranın sallanma olayı, masaya direksiyon bağladığımda titreşime bağlı monitör titreme yapar mı acaba, şuan kullandığım direksiyon çok güçlü değil fakat yine de eski Laptop'umu sallamaya yetiyordu.

Malzeme olarak da ikisi de kaliteli. Paneller IPS. Hareket kabiliyetleri aynı. İkisi de ince kenarlı. İkisi de 6 bit + FRC renk derinliğine sahip.

Ayrıca Viewsonic NTSC %72 kapsarken NTSC ile neredeyse aynı olan Adobe RGB %108 AOC'da.

Viewsonic'in de Extreme modda 1ms (GtG) avantaji var, ama renk gamutları kadar etkilemeyecektir.

Ölü piksel olarak bir şey diyemem, şans işi. Kronik derecede sorunları yok ikisinin de benim bildiğim.

Işık sızması ise ikisinde de olacak. %99.9 olacak. IPS panellerde bu kaçınılmazdır.

Dikkat etmeniz gereken günlük kullanımda etkikiyor mu, karanlık ortamda siyah ekran açılmadığı sürcee belli oluyor mu.

Teşekkür ediyorum detaylı yorumlarınız için. Evet sitelerinden baktığım kadarı ile, sRGB oranı AOC da daha iyi fakat NTSC hakkında bir bilgi bulamamıştım bunu öğrendiğim iyi oldu açıkçası. 1MS GTG benim işime yaramayacak bir şey, hatta 1MS ile 5MS in farkını anlayabileceğimi bile sanmıyorum, fakat Pivot ve 144hz benim için önemli özelliklerdi o sebepten bu iki monitör arasında kaldım. Dolar da daha fazla çıkmadan bugün yarın gidip alma düşüncesindeyim, şuanda AOC daha ağır basıyor kafamda. Sadece internette gördüğüm kadarıyla piksel sıkıntısı yaşayanlar olmuş geçmiş dönemlerde fakat bu da sanırım monitörün popüler olup çok fazla satın alınmasından kaynaklanan bir durum, Viewsonic kullanıcıları daha nadir görüyorum internet üzerinde. Renk gamutu benim açımdan daha önemli, fps oyunu oynuyorum ama kolsuz bir oyuncuyum :D ms değeri benim için önemsiz. Mağazada test edip öyle alacağım, umarım bir sorunla karşılaşmam, teşekkürler.
AOC’ u şubatta 1250 Civarına almıştım. Almadan 2 hafta önce kampanyalı 1000 TL idi şu an 2 katı olmuş maşallah. İkiside aynı özelliklere sahip. Tasarım ve fonksiyon açısından daha avantajlı olan AOC seçerdim ben. Masaüstünde çok şık duruyor.
Teşekkürler yorumunuzla destek verdiğiniz için.

Hazır sizi bulmuşken bir soru daha iletmek istiyorum, Markaların ölü pixel politikaları farklılık gösteriyor konunuzda belirttiğiniz gibi, bu hususta satış sonrası destek, garanti açısından AOC markası mı ViewSonic markası mı daha iyidir tüketici açısından, sizin yorumunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı