AOC 27G2U 144 Hz'de Ekranın gidip geliyor

MakeisS

Decapat
Merhabalar AOC 27G2U moodelini kullanıyorum. İçinden çıkan kablosuyla ekranı kullanırken görüntü gidip geliyordu. Pague'nin yeni kablosunu aldım hala aynı sorun var sıkıntı neyde bilmiyorum ve sinirlendim artık hiçbir işim doğru gitmiyor. Ekran kartım XFX RX 5600 XT Sorun ekran kartı kaynaklı mıdır yoksa monitör kaynaklı mı bir fikri olan cevap verirse çok sevinirim. Ekran kartını garantiye göndereceğim ama sıkıntı acaba monitörde mi ekran kartında mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

-Ekstra olarak çift monitör kullanıyorum ikiside AOC'nin yeni olan monitörümde ekran git gel yaptığı sırada aynı anda eski monitörüm'de de git gel yapıyor ekran siyah olup hemen geliyor. Oyunlardayken bu vs. Fps'im yarıya düşüyor. Oyunlarda VSYNC'yi açtığım zaman sorun düzeliyor gibi ama masaüstünde dahi bu sorunu yaşıyorum. Sorunum ekran kartı kaynaklı sanırsam ama yinede fikirlerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Merhabalar AOC 27G2U moodelini kullanıyorum. İçinden çıkan kablosuyla ekranı kullanırken görüntü gidip geliyordu. Pague'nin yeni kablosunu aldım hala aynı sorun var sıkıntı neyde bilmiyorum ve sinirlendim artık hiçbir işim doğru gitmiyor. Ekran kartım XFX RX 5600 XT Sorun ekran kartı kaynaklı mıdır yoksa monitör kaynaklı mı bir fikri olan cevap verirse çok sevinirim. Ekran kartını garantiye göndereceğim ama sıkıntı acaba monitörde mi ekran kartında mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

-Ekstra olarak çift monitör kullanıyorum ikiside AOC'nin yeni olan monitörümde ekran git gel yaptığı sırada aynı anda eski monitörüm'de de git gel yapıyor ekran siyah olup hemen geliyor. Oyunlardayken bu vs. Fps'im yarıya düşüyor. Masaüstünde dahi bu sorunu yaşıyorum. Sorunum ekran kartı kaynaklı sanırsam ama yinede fikirlerinizi bekliyorum.
Ekran kartınızı test etmek için Furrmark stres testine sokun. Eğer bir sorun varsa orda da gözükür, ama sorun çıkmazsa hata kabloda yada monitördedir.

Ekran kartınızı test etmek için Furrmark stres testine sokun. Eğer bir sorun varsa orda da gözükür, ama sorun çıkmazsa hata kabloda yada monitördedir.
Ekran kartını furmark testine soktum 17 dk boyunca sorunsuz hiç bir şey olmadı. Ama diyorum ya sorun monitör'de olsayı aynı anda 2. monitör neden git gel yapsın ?

Ekran kartını furmark testine soktum 17 dk boyunca sorunsuz hiç bir şey olmadı. Ama diyorum ya sorun monitör'de olsayı aynı anda 2. monitör neden git gel yapsın ?
Test sonucu bu
Test sırasında ekranda herhangi bir karıncalanma yada git gel olmadıysa büyük ihtimal ekran kartınızda sorun yoktur. kabloyu değiştirmeyi deneyin çünkü dediğiniz gibi iki monitörde de git gel olması mantıksız olur hata monitördeyse. Birde furrmark test sonucunu online olarak diğer ekran kartlarıyla karşılaştırabilirsin. Ekran kartının performansının olması gerektiği gibi olup olmadığını rahatça anlayabilirsin. Furmarkı açtığınızda direkt 'present 1080p' yazan yere basın testi başlatın işlem bittiğinde yukarda 'compare your score' diye bir ibare çıkacak ordan yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
Test Sonucu bu
Test sırasında ekranda herhangi bir karıncalanma yada git gel olmadıysa büyük ihtimal ekran kartınızda sorun yoktur. kabloyu değiştirmeyi deneyin çünkü dediğiniz gibi iki monitörde de git gel olması mantıksız olur hata monitördeyse.
Daha yeni sıfır kablo aldım Pague'nin. Ekran kartı testi yaparken FurMark'dan görüntü yine git gel yapıyordu aynı şekilde. Ben bu monitörü yeni aldım AOC 27G2U'nun eski monitörüm 60hz'di hiç bir sıkıntı yaşamadım fakat bu monitör'e geçince sıkıntı başladı 144Hz'e alınca yada 100 120 hepsinde böyle sıkıntı yaşıyorum.

Dosya Ekleri

• unknown (1).png
    unknown (1).png
    20,7 KB · Görüntüleme: 147
Test Sonucu bu

Daha yeni sıfır kablo aldım Pague'nin. Ekran kartı testi yaparken FurMark'dan görüntü yine git gel yapıyordu aynı şekilde. Ben bu monitörü yeni aldım AOC 27G2U'nun eski monitörüm 60hz'di hiç bir sıkıntı yaşamadım fakat bu monitör'e geçince sıkıntı başladı 144Hz'e alınca yada 100 120 hepsinde böyle sıkıntı yaşıyorum.
Furmakta görüntünün bozulmasının sebebi çok yüksek ihtimalle ekran kartından kaynaklıdır. Ama az önce yaptığınız testte bir sıkıntı çıkmadıysa son sefer test yapışnızdan bu yana değişen parçalarsa sıkıntı olabilir. Bu arada az önce sormayı unuttum ekran kartı sürücünüz güncel mi? Değilse güncellemeyi deneyin.

Furmakta görüntünün bozulmasının sebebi çok yüksek ihtimalle ekran kartından kaynaklıdır. Ama az önce yaptığınız testte bir sıkıntı çıkmadıysa son sefer test yapışnızdan bu yana değişen parçalarsa sıkıntı olabilir. Bu arada az önce sormayı unuttum ekran kartı sürücünüz güncel mi? Değilse güncellemeyi deneyin.
Ekran kartı sürücüm güncel zaten ben 1 kere FurMark testi yaptım yaptığım zamanda çıkan sonuç o ve dedğim gibi ekran git gel yaptı. Ama 60 Hz'e aldığım zaman bir sıkıntı yaşamıyor gibiyim sadece lolde 60hz'de sıknıtı yaratıyor. Ama diğer türlü 60hz üstünde masaüstünde bile git gel yaşıyorum.

Ekran kartı sürücüm güncel zaten ben 1 kere FurMark testi yaptım yaptığım zamanda çıkan sonuç o ve dedğim gibi ekran git gel yaptı. Ama 60 Hz'e aldığım zaman bir sıkıntı yaşamıyor gibiyim sadece lolde 60hz'de sıknıtı yaratıyor. Ama diğer türlü 60hz üstünde masaüstünde bile git gel yaşıyorum.
Şimdi yaptığınız testte ekran git gel yaptıysa mümkünse başka kablo ile deneyin. Çünkü şu an iki opsiyon var ya ekran kartında sıkıntı var yada ekran kartından monitöre görüntüyü aktaran araçta bir sıkıntı var. Aynı sorunu bende yaşadım furrmarkta ekranım git gel yapıyordu ekran kartımda arıza vardı servise yolladım değişim onayı geldi. Tabi bunu yapmadan önce iki kez HDMI kablomu değiştirdim emin olmak için. Çünkü ekran kartınız servise gittikten sonra ekran kartınız turp gibi olsa bile en az 2 hafta sonra elinize geçer ve sadece zaman kaybetmiş olursunuz.
Şimdi yaptığınız testte ekran git gel yaptıysa mümkünse başka kablo ile deneyin. Çünkü şu an iki opsiyon var ya ekran kartında sıkıntı var yada ekran kartından monitöre görüntüyü aktaran araçta bir sıkıntı var. Aynı sorunu bende yaşadım furrmarkta ekranım git gel yapıyordu ekran kartımda arıza vardı servise yolladım değişim onayı geldi. Tabi bunu yapmadan önce iki kez HDMI kablomu değiştirdim emin olmak için. Çünkü ekran kartınız servise gittikten sonra ekran kartınız turp gibi olsa bile en az 2 hafta sonra elinize geçer ve sadece zaman kaybetmiş olursunuz.
Benim yaşadığım sorunda da masaüstünde karıncalanmalar google da yeşil ekran gibi sorunlar vardı.

Benim yaşadığım sorunda da masaüstünde karıncalanmalar google da yeşil ekran gibi sorunlar vardı.
Bunu 3 tane kabloyla denedim 2 kablo monitörün kutusunun içinden çıktı biri HDMİ biri DP kablosuydu ikisindede 60Hz'in üstüne çıktığımda sıkıntı yaşadım sonra kabloda sıkıntı olabiliceğini düşünüp piyasadaki en kaliteli kablo olan Pague'nin sertifikalı kablosunu aldım. Ama sorunum hala devam ediyor. Büyük ihtimal ile ekran kartımda problem var.
-Ekstra olarak zaten mavi ekran yiyiyorum. amdkndag.sys VİDEO FTR FAİLURE gibi bir hata alıyorum şu ana kadar kaç tane mavi ekran yediysem hata hep aynı.
Ekran kartım büyük ihtimal sıknıtılı.

Bende karıncalanma yok ama ekran git gel yapıyor sanki ALT+TAB'dan başka bir uygulamaya geçmiş gibi kararıp geri geliyor hemen. Ve oyunlarda bu olurken fps'im yarıya düşüyor.

Ekstra olarak zaten mavi ekran yiyiyorum.

Belli ki ne kabloyla ne de monitörlerle ilgili bir sorun var. Direk ekran kartı gibi gözüküyor, ama yazılımsal bir sorun belli ki.

Açıkladığınız problemi aşağıda biri daha yaşamış, RX 5600 XT ekran kartıyla aynı şekilde.

Arkadaş sürücü güncelleyerek veya başka bir sürücüye geçerek çözmüş problemini ama bu Nisan ayından kalma. Şu an hangi sürücüyü kullanıyorsunuz ve temiz kurulduğuna emin misiniz sürücünün?

Geri
Yukarı