AOC 27G2U 144 Hz'de Ekranın gidip geliyor

Belli ki ne kabloyla ne de monitörlerle ilgili bir sorun var. Direk ekran kartı sorun.

Açıkladığınız problemi aşağıda biri daha yaşamış, RX 5600 XT ekran kartıyla aynı şekilde.

Arkadaş sürücü güncelleyerek veya başka bir sürücüye geçerek çözmüş problemini ama bu Nisan ayından kalma. Şu an hangi sürücüyü kullanıyorsunuz ve temiz kurulduğuna emin misiniz sürücünün?
Evet hatta bu sorunu yaşarken DDU ile sürücüleri sildim ve yeniden yükledim. Bir süre mavi ekran almadım ama sonra yeni güncelleme geldiği gün daha güncellememi yapmadan mavi ekran aldım güncellemeyi yaptım bu gün tekrardan mavi ekran aldım.

Bunu 3 tane kabloyla denedim 2 kablo monitörün kutusunun içinden çıktı biri HDMİ biri DP kablosuydu ikisindede 60Hz'in üstüne çıktığımda sıkıntı yaşadım sonra kabloda sıkıntı olabiliceğini düşünüp piyasadaki en kaliteli kablo olan Pague'nin sertifikalı kablosunu aldım. Ama sorunum hala devam ediyor. Büyük ihtimal ile ekran kartımda problem var.
-Ekstra olarak zaten mavi ekran yiyiyorum. amdkndag.sys VİDEO FTR FAİLURE gibi bir hata alıyorum şu ana kadar kaç tane mavi ekran yediysem hata hep aynı.
Ekran kartım büyük ihtimal sıknıtılı.

Bende karıncalanma yok ama ekran git gel yapıyor sanki ALT+TAB'dan başka bir uygulamaya geçmiş gibi kararıp geri geliyor hemen. Ve oyunlarda bu olurken fps'im yarıya düşüyor.
O zaman ekran kartınızda hata olma ihtimali epey yüksek servise yollamanızı öneririm.

O zaman ekran kartınızda hata olma ihtimali epey yüksek servise yollamanızı öneririm.
Yani bende öyle düşünüyorum aslında ilk başta monitör'den şüphelendim fakat aynı anda ikinci monitörüm 60 hz'de çalışıyor bu arada aynı anda ikinci monitörüm'de de bu git geli görmem beni direkt ekran kartına yöneltti

Güncellemeyi yaptım bu gün tekrardan mavi ekran aldım.

AMD'nin opsiyonel ve tavsiye edilen olarak 2 sürümü var şu an. En yeni yani opsiyonel olanı mı kullanıyorsunuz? Tam olarak hangi sürüm?

Son olarak, bir arkadaş şöyle bir çözüm önerisi vermiş ve işe yaramış.

"Can you try disabling hardware acceleration in Discord and any web browsers and let me know if that stops the issue?"

Doğru bir çözüm, mesela arkadaşlarım 5700 XT kullanırken Chrome'da video izliyorlarmış veya arkaplanda Discord açık şekilde oyun oynuyorlarmış, ama sürekli bir mavi ekran geliyormuş. Discord'da "donanım ivmesi" ayarını kapattıkları ve Google'da ise "donanım hızlandırma" ayarını kapattıktan sonra bu mavi ekran hatalarını almadıklarını söylediler. 5600 XT'de de aynı durum olabilir.

AMD'nin opsiyonel ve tavsiye edilen olarak 2 sürümü var şu an. En yeni yani opsiyonel olanı mı kullanıyorsunuz? Tam olarak hangi sürüm?

Son olarak, bir arkadaş şöyle bir çözüm önerisi vermiş ve işe yaramış.

"can you try disabling hardware acceleration in Discord and any web browsers and let me know if that stops the issue?"

Doğru bir çözüm, mesela arkadaşlarım 5700 XT kullanırken Chrome'da video izliyorlarmış veya arkaplanda Discord açık şekilde oyun oynuyorlarmış, ama sürekli bir mavi ekran geliyormuş. Discord'da "donanım ivmesi" ayarını kapattıkları ve Google'da ise "donanım hızlandırma" ayarını kapattıktan sonra bu mavi ekran hatalarını almadıklarını söylediler. 5600 XT'de de aynı durum olabilir.

Kullandığım sürüm bu.
Dediğiniz donanım ivmesini Discord'dan kapattım Opera kullanıyorum onda böyle bir ayar olduğunu zannetimiyorum. Şimdi biraz düşünüce yediğim mavi ekranların çoğunu Discord'da gezinirken yedim.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    13,2 KB · Görüntüleme: 49
Merhabalar AOC 27G2U moodelini kullanıyorum. İçinden çıkan kablosuyla ekranı kullanırken görüntü gidip geliyordu. Pague'nin yeni kablosunu aldım hala aynı sorun var sıkıntı neyde bilmiyorum ve sinirlendim artık hiçbir işim doğru gitmiyor. Ekran kartım XFX RX 5600 XT Sorun ekran kartı kaynaklı mıdır yoksa monitör kaynaklı mı bir fikri olan cevap verirse çok sevinirim. Ekran kartını garantiye göndereceğim ama sıkıntı acaba monitörde mi ekran kartında mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

-Ekstra olarak çift monitör kullanıyorum ikiside AOC'nin yeni olan monitörümde ekran git gel yaptığı sırada aynı anda eski monitörüm'de de git gel yapıyor ekran siyah olup hemen geliyor. Oyunlardayken bu vs. Fps'im yarıya düşüyor. Oyunlarda VSYNC'yi açtığım zaman sorun düzeliyor gibi ama masaüstünde dahi bu sorunu yaşıyorum. Sorunum ekran kartı kaynaklı sanırsam ama yinede fikirlerinizi bekliyorum.
Asus tuf modeli var bende o bende 1-2 kez oldu çözümü sürücüyü güncelle 20.9.1'de bu ortadan kalktı.

Kullandığım sürüm bu.
Dediğiniz donanım ivmesini Discord'dan kapattım Opera kullanıyorum onda böyle bir ayar olduğunu zannetimiyorum. Şimdi biraz düşünüce yediğim mavi ekranların çoğunu Discord'da gezinirken yedim.

Tamam, sürücü son sürüm. Tavsiye edilen (WHQL) değil ama yorumlara göre kötü bir sürüm de değil öyle fazla.

Chrome'da video izlerken aldıklarını söylemişlerdi mavi ekranı, aynı hatayla. Opera ile aynı durum olmayabilir. Opera'da video izlerken hata alırsanız aşağıdaki rehberle kapatabilirsiniz. Hala öyle bir ayar var mı bilmiyorum tabi.

Discord ile ilgili duruma gelecek olursak, probleminiz bu olabilir. Tekrar mavi ekran alırsanız başka çözümlere bakarız.

Asus tuf modeli var bende o bende 1-2 kez oldu çözümü sürücüyü güncelle 20.9.1'de bu ortadan kalktı.
20.9.1 kullanıyorum zaten.
Tamam, sürücü son sürüm. Tavsiye edilen (WHQL) değil ama yorumlara göre kötü bir sürüm de değil öyle fazla.

Chrome'da video izlerken aldıklarını söylemişlerdi mavi ekranı, aynı hatayla. Opera ile aynı durum olmayabilir. Opera'da video izlerken hata alırsanız aşağıdaki rehberle kapatabilirsiniz. Hala öyle bir ayar var mı bilmiyorum tabi.

Discord ile ilgili duruma gelecek olursak, probleminiz bu olabilir. Tekrar mavi ekran alırsanız başka çözümlere bakarız.
Zaten sıknıtım şuan mavi ekran değil 144Hz'de iken monitörümün git gel yapması.

O zaman servislik gibi gözüküyor. Git gel yapması normal değil.

Şöyle bir bakayım dedim, yine aynı forumda en sondaki yorumda sizin ekran kartınızı kullandığını söylemiş arkadaş.

Arkadaşlar sorunu çözdüm ve çok komik bir sebepten dolayı bu hatayı yaşamışım. Cevabı MSİ Afterburner. Evet bu programı kapattığım zaman hiç bir sıkıntı yaşamıyorum herkese duyurulur. Çok komik bir cevap cidden.

Geri
Yukarı