AOC C24GU/2 Ghost screen sorunu

clkmichael

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Forumda açtığım ilk konu dolayısıyla hatalıysa yanlışlıkla hata yapmışımdır. Uzun bir yazı yazacağım lütfen konumu onaylayın.

Ben geçen hafta bilgisayar topladım. Monitörüm ise AOC C24GU/2 modeli. 144 Hz, 1 ms, VA panel, Curved. Display Port ile 165 Hz'e bağladım ve ilk fark ettiğim olay siyah arka planlı yüzeylerde herhangi renkte bir yazıyı mouse tekerleği ile kaydırdığımda saniyelik yağlı boya gibi kayıp düzelmesiydi. Daha sonra dün CS:GO oynarken siyah kıyafetli bir Ajan'a bakarken Mouse'ı çevirdiğimde siyahların uzayarak yağlı boya misali geldiğini ve Mouse'u bıraktığımda düzeldiğini fark ettim. Sonrasında denemek için PUBG'ye girdim ve siyah yerlerde benzer sıkıntılar gördüm. Sonrasında Ghost screen testi yapan UFO'lu bir internet sitesinde denedim ve renklerin UFO'nun arkasından kayarak geldiğini fark ettim.

Daha sonra HDMI kablosu ile 120 Hz'de kullanmaya başladım ve sorun devam etse de bir tık azaldı. Sanırım bu sorunun adı ghost screen imiş ancak emin değilim. Aradım taradım dişe dokunur bir çözüm bulamadım. Tüm moral motivasyonum sıfırlandı. Bilgili birisi varsa lütfen yardım etsin çünkü iş iade gibi sıkıntılı yerlere gidecek. Öncelikle bu problem ekran kartından mıdır yoksa monitörden midir? DP ile 120 Hz'de azalmazken HDMI ile 120 Hz'de azaldı ancak HDMI ile de diğer Hz değerlerinde aynen devam etti.

Sistemim i5 10400F - ASUS ROG RTX 2060. Sistemin verdiği FPS değerleri internetteki testlerle uyuşuyor yani sistemde bir problem yok gibi. Başka bir yere takıp deneme imkanım yok. Her şey güncel (ekran kartı driver vs.) Sadece anakartın son sürümü beta olduğu için beta sürümünü yükleyip göndermişler ancak belirli testlere tabii tutulup getirildiği için bir problem yokmuş gibi geliyor. Şimdi sorun monitörde mi ekran kartında mı? Bir çözümü var mı? Pazartesi monitörü götürüp iade ya da değişim yapmalı mıyım?

Götürdüğüm yerde monitör bu problemi yapmazsa ekran kartı ya da sistem ile ilgili ne yapabilirim? Dişimden tırnağımdan arttırıp aldım ve kasayı garantiye göndersem en az 1 ay ve sonuç muallak. Monitörü ise pazartesi götürüp iade ya da değişim yapabiliyorum. Lütfen akıl-fikir verin buna ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı