AOC garantiden VA panel ile değişim mantıklı mı?

serhatk55

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. AOC 24g2u/bk IPS panelli monitörüm bir anda bozuldu ve garantiye yolladım. Değişim yapılacağı söylendi ve elimdeki modelin üretimi devam etmediği için VA panelli 25g3zm/bk modeli ile değişim önerdiler. Önceki monitörüm IPS panel 144Hz 1ms MPRT özelliklerindeydi ve memnundum. Önerilen model 240Hz 1ms GtG olmasına rağmen VA panel olması beni düşündürüyor ghosting ve renk doğruluğu konusunda. Sizce bu değişimi kabul etmeli miyim yoksa yakın özellikle IPS panele sahip bir monitörle değişim için ısrarcı mı olmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim bildiğim VA panellerin sınırı 200Hz ve üstlerine çıkamıyor, yanlışım varsa düzeltin. Eğer ghostingi az olan bir panel ise ve Gaming için kullancaksanız mantıklı gözüküyor.

Bence değer hocam, bu modelde pek ghosting yok diye hatırlıyorum. sRGB'nin tamamını verebilen 400 nit panele sahip hocam.

VA'ya karşı olmak için özel bir sebebiniz yoksa sizin monitörden oldukça daha üstün ve 2020'den 2022'ye model bir monitöre geçmiş olursunuz.
Benim bildiğim VA panellerin sınırı 200Hz ve üstlerine çıkamıyor, yanlışım varsa düzeltin.
Yanlış hocam, herhangi bir sınır yok. Şu anda önümdeki 5 monitörün 4'ü VA ve 2'si 240 Hz.

Bence değer hocam, bu modelde pek ghosting yok diye hatırlıyorum.

Yanlış hocam, herhangi bir sınır yok. Şu anda önümdeki 5 monitörün 4'ü VA ve 2'si 240 Hz.
Önerdikleri Va panelli monitörü kabul edeyim mi öyleyse hocam? Ek olarak söylemeliyim önerilen monitörün dahili hoparlörü usb girişleri yok. Çok fazla monitör deneyimlemiş birisi de değilim. Renk ve ghosting konusunda önceki monitörümün verdiği performansı verememesinden endişe ediyorum

Yiğit çok güzel açıklamış ama ben ghostinge çok önem veren birisiyim. Işık ve panel kaliteside bir o kadar önemlidir. Ne olursa olsun asla VA panel tercih etmem.

Monitörü yeni aldıysanız değişim değil para iadesi isteyin ve muadil başka IPS monitörlere yönelmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Önerdikleri VA panelli monitörü kabul edeyim mi öyleyse hocam? Ek olarak söylemeliyim önerilen monitörün dahili hoparlörü USB girişleri yok. Çok fazla monitör deneyimlemiş birisi de değilim. Renk ve ghosting konusunda önceki monitörümün verdiği performansı verememesinden endişe ediyorum

Ghosting olarak bilmemde renk olarak daha kötü olacağı kesin fakat 240Hz ve 1ms GtG monitör bulması da çok zor, ben kabul edin derim.

Yiğit çok güzel açıklamış ama ben ghostinge çok önem veren birisiyim. Işık ve panel kaliteside bir o kadar önemlidir. Ne olursa olsun asla VA panel tercih etmem.

Monitörü yeni aldıysanız değişim değil para iadesi isteyin ve muadil başka IPS monitörlere yönelmenizi şiddetle tavsiye ederim.
2020 Ağustos ayında almıştım para iadesi istesem o paraya monitör bile alamıyorum maalesef

olarak söylemeliyim önerilen monitörün dahili hoparlörü usb girişleri yok.
Evet hocam bulunmuyorlar.
Renk ve ghosting konusunda önceki monitörümün verdiği performansı verememesinden endişe ediyorum
Renk gamutu yönünden iki monitörde sRGB'nin tamamını verebiliyor, 25G3Z 400 nit verirken 24G2U 250 nit verebiliyor.

Eğer ki VA istemiyorsanız IPS bir monitör talep edebilirsiniz.

2020 Ağustos ayında almıştım para iadesi istesem o paraya monitör bile alamıyorum maalesef
O zaman firmanın sizi yönlendirmesine izin vermeyin siz onları yönlendirin. Ben aynı mönitörü istiyorum diye ısrarcı olun. Stok yok yapamıyoruz v.s derlersede;

Bu modeli istediğinizi belirtin. Üstüne para isterler mi ne derler onu tam bilmiyorum.
Ama kesinlikle ısrarcı olun. Ben asla VA panel almam.
Dediğim monitörde aynı marka IPS 240hz monitör.

Geri
Yukarı