AOC Q3279VWF vs Q27Q-10

Makaleler
14
Yer
Zhenhai, Zhejiang, China
Daha fazla  
Meslek
What am I? - I do not know...
AOC Q3279VWF 1 yıl garantili.
Q27Q-10 ise outlet ürün.
AOC Q3279VWF 600 TL daha uygun, ancak hakkında çok bilgim yok.
Q27Q-10 ise bilgisayarcıda satılıyor ve az çok ne olduğunu biliyorum.

2. el alacağım için bayağı kararsız kaldım, IPS olması açışından Q27Q-10 çok daha cazip geldi ama sizlere de danışayım istedim.
Karşılaştırma için epey linkini atayım, yardımcı olan herkese teşekkürler.

Yanlış anlamadıysam AOC VA olmasına rağmen Lenovo'ya renk sayısı bakımından fark atıyor, yani bu AOC'un Lenovo'dan daha iyi renk gösterimi yapacağı anlamına gelmez mi? Kontrast oranlarını hiç saymıyorum bile.
Renk sayısı da, panel de renk kalitesini etkiler ve birbirinden bağımsız şeylerdir.

Birine bakarak diğerini üstün çıkarmak hatalı olacaktır.

Mesela renk sayısı daha kaliteli renk geçişleri ve doğruluğu sunarken panel türüne göre daha canlı ve yine daha doğru renkler sunabilir.

Biraz daha anlaşılır olması için daha yüzeysel yaklaştım.

Kontrast ise apayrı bir konu, renkler değil siyah-beyazlar ile ilgili. Monitörün gösterebildiği en siyah ile ej beyaz arasındaki farktır.

Renk sayısı da, panel de renk kalitesini etkiler ve birbirinden bağımsız şeylerdir.

Birine bakarak diğerini üstün çıkarmak hatalı olacaktır.

Mesela renk sayısı daha kaliteli renk geçişleri ve doğruluğu sunarken panel türüne göre daha canlı ve yine daha doğru renkler sunabilir.

Biraz daha anlaşılır olması için daha yüzeysel yaklaştım.

Kontrast ise apayrı bir konu, renkler değil siyah-beyazlar ile ilgili. Monitörün gösterebildiği en siyah ile en beyaz arasındaki farktır.
Kontrastı biliyordum, diğer açıklamalarınız ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim :). Peki sizin bu konu hakkındaki görüşlerinizi nedir? Açıkçası merak ettim :).

Aklımda AOC'u almak var, izlediğim videolar mantıklı geldi. Aklımdaki tek soru acaba masama sığar mı oldu, 31.5'' oldukça büyük gibi duruyor. 600 TL cebimde de kalacak, sizce de mantıklı değil mi? Yoksa Lenovo mu alayım?

Normalde sıfır fiyatlara göre diğer alternatiflere yönlendirirdim ama ikinci el fiyatlarını ve diğer 2.el alternatiflerini bilmiyorum.

2.el olanın ne kadar temiz olduğunu bilmesem de outlet ürünler mağaza açık olduğu sürece hep açık olduğundan daha fazla kullanılmış olabileceğini tahmin ediyorum.

Lenovo'nun IPS olma ve biraz daha iyi parlaklık avantajı var iken, AOC'un da renk derinliği daha iyi.
Yanlız Lenovo'da mavi ısık filtresi yok :D

Şahsen Lenovo ağır basar bence ama arada 600TL fark olduğunu söylediniz. 600TL çok fazla ve bence değmez. AOC önerebilirim.

Boyut konusu çok önemli, eğer masa küçük gelirse yakından bakmak zorunda kalıp sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Kafanızı çok hareket ettirmek zorunda kalma gibi.

Q27Q-10'un outlet'i ne kadar bu arada?

Normalde sıfır fiyatlara göre diğer alternatiflere yönlendirirdim ama ikinci el fiyatlarını ve diğer 2.el alternatiflerini bilmiyorum.

2.el olanın ne kadar temiz olduğunu bilmesem de Outlet ürünler mağaza açık olduğu sürece hep açık olduğundan daha fazla kullanılmış olabileceğini tahmin ediyorum.

Lenovo'nun IPS olma ve biraz daha iyi parlaklık avantajı var iken, AOC'un da renk derinliği daha iyi.
Yalnız Lenovo'da mavi ısık filtresi yok :D

Şahsen Lenovo ağır basar bence ama arada 600TL fark olduğunu söylediniz. 600TL çok fazla ve bence değmez. AOC önerebilirim.

Boyut konusu çok önemli, eğer masa küçük gelirse yakından bakmak zorunda kalıp sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Kafanızı çok hareket ettirmek zorunda kalma gibi.

Q27Q-10'un Outlet'i ne kadar bu arada?
Lenovo 1700 TL hocam. AOC aklıma çok daha yattı, geriye kalan parayla da mousepad falan alabilirim. Bu arada bütçem 1500 TL'ye kadar çıkabilir.
Peki bu karşılaştırmaya ne diyebilirsiniz? 1500 TL'ye Samsung'un 4K 60Hz monitörleri var, tabii ışık sızma olaylarını vs. bilmiyorum.

Son düzenleme:
Lenovo 1700 TL hocam. AOC aklıma çok daha yattı, geriye kalan parayla da mousepad falan alabilirim. Bu arada bütçem 1500 TL'ye kadar çıkabilir.
Peki bu karşılaştırmaya ne diyebilirsiniz? 1500 TL'ye Samsung'un 4K 60Hz monitörleri var, tabii ışık sızma olaylarını vs. bilmiyorum.
4K olması her ne kadar çok güzel olsa da TN yüzünden öneremem.

Tabiri caizse çöp derecesinde renkler sunar TN panel. Ayrıca görüş açısı da kıttır.
TN panellerde renk kalitesi ve doğruluğu diye bir şey yoktur.

Sadece çok düşük bütçelerde veya profesyonel düşünen rekabetçi oyun oyuncularına öneririm.

Yani IPS veya VA bir monitörden geçtiyseniz anında soğuyabilirsiniz monitörden.
Abartıyorsun diyebilirsiniz ama gerçekten abartmıyorum.

TN'den VA/IPS'e geçenlerin yorumlarını okuyabilirsiniz.

İnternetteki "IPS vs TN" veya "VA vs TN" karşılaştırmalarında fotoğraflarda az belli oluyor bu arada.

Ha birde ek bilgi olsun; eğer ekran kartım 4K'ya yetmezse 2K'ya alır oynarım, yettiğinde de 4K'da oynarım diyorsanız 4K monitörde 2K, 2K monitördeki 2K'dan daha bulanık ve kötü gözükür.

Mesela 2560 tane piksel 3840'a sığdırılıyor (2K ve 4K'nın enleri). Bunun için 2K'daki her piksele 4K'da 1,5 piksel civarı en düşüyor. Tabii bu fiziksel olarak mümkün olmadığından bulanıklaşıyor biraz.
Yine de asla oynanmaz değil.

Ama yine de 4K oyun oynayacak bir sisteminiz var ise 4K için alınabilir, sonra alışırsınız.

Epey'deki karşılaştırmalardaki ACER fena değil. Hem IPS hem de sıfır. Parlaklığı da fena değil.

Bunu dışında çok bir özelliği yok; renk gamutları, renk derinliği vs. klasik standart değerler, hareket kabiliyeti olarak da bir esrisi yok; ama fiyatına göre gayet iyi. Yanlız 32" sığabilen bir masada 24" garip durabilir.

Eğer bütçeniz olur da artarsa bunu öneririm, kendim de kullanıyorum;

EpttAVM'den alırsanız;

Acer'dan farklı olarak Lenovo'daki gibi gerçek 8 bit renk derinliği ve oldukça da yüksek renk gamutlarına sahip (sRGB'nin %117'sini, NTSC'nin %100'ünü kapsıyor. Şahane değerler.).

Lenovo'dan küçük olsa da daha iyidir renkler olarak. Ayrıca mavi ışık filtresi de var :D

Ama tabii bütçe artarsa diye koydum.

Ek bilgilendirme yapayım, IPS panellerde VA panellere göre daha iyi renkler olsa da siyah/beyazlar konusunda VA paneller daha iyidir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı