Aorus B450M TPM ve Secure Boot aktifleştirince görüntü gelmiyor

Daha fazla  
Windows 11 kurmak isteyerek TPM'yi aktif ettim ve bilgisayarı yeniden başlattım. Denetleyiciden fark ettim ki Secure Boot diye bir şeyin daha açılması gerekiyormuş. Onun ayarlarını internetten bakarak yapmaya çalıştım fakat BIOS'u kaydedip çıktığımda bir daha görüntü alamadım. Araştırmalarım sonucunda BIOS'u veya CMOS'u kısa devre yaparak sıfırlamak gerektiğini öğrendim ve şunları denedim:
  • BIOS pilini çıkartıp taktım. Bu süre aralığını 1, 5, 10, 30, 30, 30 olarak denedim olmadı, hatta 1.5 gün bekledim taktım yine olmadı.
  • Kısa devre yapmak için BIOS pilini ters taktım, güç tuşuna basılı tuttum, bas çek yaptım olmadı.
  • Jumper kullanarak anakart üzerindeki clr_cmos işlemini yaptım olmadı.
İşe yarayan işlem:
-Dual BIOS özelliğini kullanmak için güç ve reset tuşuna aynı anda 10 saniye basmak gerekiyoruş galiba, bu işlemi yaptım ve bilgisayar 2 kere bip sesi çıkardı. Yeniden başlattığımda normal bir şekilde başladı. Bundan sonra BIOS'a girdiğimde ekrana gelen bilgi BIOS'un sıfırlandığı ve ayarların yeniden yapılması gerektiğiydi. Sonra tekrar TPM'yi ve Secure Boot'u enable yaptım ve çıktım( ama eskisi gibi derin işlem yapmadım). Bilgisayarı o gün normal bir şekilde kullandım fakat ertesi gün yine aynı problemle karşılaştım ve yukarıda denediğim hiçbir işlem işe yaramıyor.

Anakart: Aorus B450M

Hata LED'leri: Boot hariç diğer 3 LED sırayla değişiyor, döngüye girmiş gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı