Aorus RTX 2080 Sıcaklık Değerleri ve Ses

PurpsDope

Hectopat
Merhabalar, sistemim 1 ay önce alındı ve özellikleri kabataslak şu şekilde ;
-i9 9900K
-Aorus RTX 2080
-16GB RAM

Bugün piyasadaki en zorlu oyunlardan biri olan Metro Exodus'u kurdum ve heyecanla oyunu başlattım.
Oyundaki FPS değerleri 1080p çözünürlük ve extreme ayarlarda 120-150 arası seyrediyordu ve gayet tatmin etti.
RTX'i açtığım zaman FPS 80 civarında seyretti.

CPU Kullanımı - %30
Sıcaklık 55 derece
GPU Kullanımı - %96
Sıcaklık 75-78 derece arasında gözlemledim.

Benim sorum şu, ekran kartı 3 fanlı olmasına rağmen en fazla 78 dereceyi gördüm ve full yük altında kart 77-78 derece arasında kalıyor.
Bunun olması normal mi?
Ayrıca ekran kartımda cırcır böceğine benzer bir ses çıkıyor ağır oyunlar oynadığım zaman, vızır vızır bir ses. Masaüstünde böyle bir sıkıntı yok.
Kartta coil whine var mıdır?

Sicakliklar gayet normal ama Coil whine var galiba. Rahatsız etmiyotsa dert etmeye gerek yok. Rahatsiz edecek kadar fazlaysa garanti veya değişim talep edebilirsiniz.

Ekran kartının fanları düşük devirde dönüyorsa hızını biraz artırın. Kasanın ön kısmındaki cam bölmeyi çıkararak aynı oyunları oynayın. Sıcaklıklarda düşüş olacak mı kontrol edin. Ekran kartından sadece yük altına girdiğinde ince ıslık gibi bir ses çıkıyorsa büyük olasılıkla Coil Whine(Bobin Sesi) vardır. Bu ses performansı etkilemez ama çok can sıkıcıdır. FPS sabitleyerek azaltabilirsiniz veya iade/değişim talep edebilirsiniz.

RTX 2080 için 1080P monitör düşük gelmiyor mu?
Gelmiyor, 1080p çözünürlükte baba oyunları ultra ayarlara çekince 144+ FPS alabiliyorum. Fakat yakın zamanda 2K QHD + 144Hz bir monitöre geçeceğim.

Ekran kartının fanları düşük devirde dönüyorsa hızını biraz artırın. Kasanın ön kısmındaki cam bölmeyi çıkararak aynı oyunları oynayın. Sıcaklıklarda düşüş olacak mı kontrol edin. Ekran kartından sadece yük altına girdiğinde ince ıslık gibi bir ses çıkıyorsa büyük olasılıkla Coil Whine(Bobin Sesi) vardır. Bu ses performansı etkilemez ama çok can sıkıcıdır. FPS sabitleyerek azaltabilirsiniz veya iade/değişim talep edebilirsiniz.
Merhaba, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Coil Whine için garantiye göndersem kaç gün içerisinde değişim veya iademi alabilirim? Alışverişimi incehesap üzerinden 1 ay önce yaptım.

Bu konu hakkında bir fikrim yok. İncehesap veya yetkili servise danışmanız gerekiyor.
Öyle yapacağım. Yukarıda ince vızıltı gibi bir ses demişsiniz fakat ben kulaklık takılıyken bile duyabiliyorum bu sesi, bildiğiniz ekran kartının arasına çekirge yapışmış gibi bir ses çıkıyor. Ve odanın her köşesinden duyulabilir bir ses.

Öyle yapacağım. Yukarıda ince vızıltı gibi bir ses demişsiniz fakat ben kulaklık takılıyken bile duyabiliyorum bu sesi, bildiğiniz ekran kartının arasına çekirge yapışmış gibi bir ses çıkıyor. Ve odanın her köşesinden duyulabilir bir ses.
Dostum acaba ekran kartının fanina kablo mu sürtüyor? Bir kontrol et. Belkide sorun budur bu kadar küvetli bir ses geliyorsa.

Dostum acaba ekran kartının fanina kablo mu sürtüyor? Bir kontrol et. Belkide sorun budur bu kadar küvetli bir ses geliyorsa.

Açıkcası ben de bundan şüphelendim ama öyle olsa müdahale edebilirdi.
Başka 2080 kullanan birinde bu durum var mı onu bir öğrenmek gerek.
Bahsettiği ses sanırım çok yüksek üretim kaynaklı bir hatada olabilir.
Yani Msi Xtrio 2080 de böyle bir ses yok fakat Auros konusunda bilgisi olan yazsın derim.
Kartı boş yere servise götürmemiş olur

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı