Aorus X570 Ultra BIOS güncelleme sırasında elektrik kesilirse ne olur?

berkhanalpozu

Hectopat
Merhabalar,

Ben Aorus X570 Ultra rev. 1.0 anakart kullanıyorum. Bizim bölgede elektrik çok kesiliyor. BIOS güncellemesi yapmak istiyorum fakat elektrik kesintisi anında kartın çöp olmasından korkuyorum. BIOS güncelleme sırasında Backup BIOS diye bir opsiyon var. Ona tıklarsam kesinti olması dahilinde BIOS kurtulur mu? Dual BIOS diye bir olay da duydum ama bu anakartta var mı yok mu emin değilim. Şimdiden teşekkürler.

Merhabalar,

Ben Aorus X570 Ultra rev. 1.0 anakart kullanıyorum. Bizim bölgede elektrik çok kesiliyor. BIOS güncellemesi yapmak istiyorum fakat elektrik kesintisi anında kartın çöp olmasından korkuyorum. BIOS güncelleme sırasında Backup BIOS diye bir opsiyon var. Ona tıklarsam kesinti olması dahilinde BIOS kurtulur mu? Dual BIOS diye bir olay da duydum ama bu anakartta var mı yok mu emin değilim. Şimdiden teşekkürler.

BIOS güncellemeleri öyle 1 saat süren bir şey değil ki korkmana gerek yok.
BIOS güncellemeleri öyle 1 saat süren bir şey değil ki korkmana gerek yok.

Ama o güncelleme sırasında giderse geçmiş olsun ustam.

O anakartta muhtemelen kesinti koruması vardır. Yani yükleme esnasında elektrikler kesilse bile eski BIOS'dan devam eder.

Nasıl emin olabilirim bu durumdan? Çeşitli dokümanları inceledim fakat açıklayıcı bir ifade bulamadım. Anakartın kitapçığında özellikler kısmının altında Dual BIOS yazıyor fakat kullanımı hakkında bir bilgi bulamadım.

Nasıl emin olabilirim bu durumdan? Çeşitli dokümanları inceledim fakat açıklayıcı bir ifade bulamadım. Anakartın kitapçığında özellikler kısmının altında Dual BIOS yazıyor fakat kullanımı hakkında bir bilgi bulamadım.
Tamam dual bios yazıyorsa vardır o özellik. Çok derine inmeye gerek yok. Yükleyin gitsin zaten topu topu 5 dakika sürüyor.

Benim başıma gelen bir olay BIOS güncelerken %60'larda elektrik kesintisi olmuştu elektrik geldikten sonra bilgisayar açılıyor BIOS ekranında error data BIOS Update hatası çıkıyordu servise gönderdim servis bana dedik elektrik kesintisiden dolayı BIOS'unuz çökmüş yeni bir anakart gönderdiler anakartım ASUS ROG STRIX B550 Xe.

Yeni konular

Geri
Yukarı