Apartman dairesine kargo teslimatı

Renovatio

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Arkadaşlar bugün N11 üzerinden bir klima satın aldım ve kargoya verildi. Taşıyıcı firma Sürat Kargo. Yorumlarda birkaç kişiden paket ağır olduğu için daireye teslim edilmediğini, apartman girişinde bırakıldığını okudum. Teslimat 2 parçadan oluşuyor; biri 7 kg, diğeri 25 kg civarında. Benim öğrenmek istediğim açık adres belirtilmiş olduğu halde kargo firmasının gönderiyi apartman kapısında bırakma hakkı var mı?

Daireye kadar getirirse şükredin. Bize gelenler sokak başında, ayaklarına çağırıyorlar. Normalde kapıya kadar teslimatı getirmeleri gerekiyor. Ama ülkemizdeki kargo şirketleri işlerini yapmadıkları için böyle durumlar yaşanıyor.

Arkadaşlar bugün N11 üzerinden bir klima satın aldım ve kargoya verildi. Taşıyıcı firma Sürat Kargo. Yorumlarda birkaç kişiden paket ağır olduğu için daireye teslim edilmediğini, apartman girişinde bırakıldığını okudum. Teslimat 2 parçadan oluşuyor; biri 7 kg, diğeri 25 kg civarında. Benim öğrenmek istediğim açık adres belirtilmiş olduğu halde kargo firmasının gönderiyi apartman kapısında bırakma hakkı var mı?

Kapınıza kadar teslim etmedikleri durumda dilekçe yazarak kapıya kadar teslimat bedeli olan 4,90₺+KDV ücretinin iadesini talep edebilirsiniz.

Kapınıza kadar teslim etmedikleri durumda dilekçe yazarak kapıya kadar teslimat bedeli olan 4,90₺+KDV ücretinin iadesini talep edebilirsiniz.

Teslimat gönderici ödemeli. Aslında niyetim "ben anlamam getirsinler ayağımın önüne koysunlar" şeklinde davranmak değil. Normal koşullarda isterse apartmanın dışında bıraksın ben kendim sırtlar taşırım daireme. Fakat Sürat Kargo'nun son 2 teslimatında fatura ile ilgili sıkıntı yaşadım. Buradaki dağıtıcılar adresleri okumak için kargo ceplerindeki faturaları çıkartıyorlar. Son gelen 2 gönderimden birinde faturayı kaybettiler. Geçtiğimiz günlerde gelen tavan vantilatörünün faturasını ortadan ikiye ayrılmış ve sonrasında Sürat Kargo bantı ile özensiz şekilde yapıştırıldığını görünce kan beynime sıçradı. O yüzden hakkımın ne olduğunu tam olarak bilmek istiyorum.

Teslimat gönderici ödemeli. Aslında niyetim "ben anlamam getirsinler ayağımın önüne koysunlar" şeklinde davranmak değil. Normal koşullarda isterse apartmanın dışında bıraksın ben kendim sırtlar taşırım daireme. Fakat Sürat Kargo'nun son 2 teslimatında fatura ile ilgili sıkıntı yaşadım. Buradaki dağıtıcılar adresleri okumak için kargo ceplerindeki faturaları çıkartıyorlar. Son gelen 2 gönderimden birinde faturayı kaybettiler. Geçtiğimiz günlerde gelen tavan vantilatörünün faturasını ortadan ikiye ayrılmış ve sonrasında Sürat Kargo bantı ile özensiz şekilde yapıştırıldığını görünce kan beynime sıçradı. O yüzden hakkımın ne olduğunu tam olarak bilmek istiyorum.

Valla hocam ben üründe sıkıntı olmadığı halde sadece kutu biraz zarar görmüş diye tutanak tutturup değişim istedim. Adamlar tekme atarak yüklüyorlar kargoyu sonra vay efendim ben tutanak tutmam, seve seve tutturdum. Siz evde olduğunuzda evde yoktunuz not bırakmayı unutmuşlar gibi yalanlarla geçiştirmeye çalışırlar, gidin taksi tutun taksiyle alın kargonuzu, sonrasında dilekçeyi verin ellerine taksi faturasıyla birlikte bakın her kargo nasıl paşa paşa kapınıza kadar geliyor ve gelirken aranıyorsunuz özellikle.

Evet var. Bunu bizzat N11 üzerinden dolap aldığım zaman yaşadım. Bu kargocuların suçu değil. Çünkü adamların yönetmeliğinde örnek veriyorum 20kg. üzeri apartman girişine kadar getirilir yazıyor. Ama N11'deki satıcılar bunu size söylemiyorlar. Kaçmayın diye. 5 kat yukarı kendim taşımak zorunda kaldım bütün parçaları.

Ağır koli aldığımda ilk gün dağıtıma çıkmamıştı bende şubeyi arayıp sormuştum. Şubeden “Bugün tek kişi çıkıyor paket ağır olduğu için çıkarılmadı yarın 2 kişi çıkılacak ve paketinizde o zaman dağıtıma çıkarılacak.” cevabını almıştım. Sonuç olarak daire kapısına kadar teslim etmişlerdi.

Horoz kargo gibi ağır paket taşıyan kargo firmaları genelde teslimatı tam şekilde yaparlar. Fakat diğer kargo firmalarının yönetmelikleri genelde düşük ağırlıktaki paketleri taşıyor. Yani size gelen görevli iş tanımı olarak taşımak zorunda değil açıkçası. Fakat kendileri inisiyatif kullanarak getirebilirler. Durum bu şekilde olunca kargo görevlisine getirmek zorundasın diyemiyor insan. Apartman girişinden teslim ediliyor genellikle. Aslında bu bilgilendirmeyi ürün satışını yapan firmaların ilana eklemeleri gerekir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı