"Apple cihazı yavaşlatıyor(!)"cular

Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar forumdaşlar, yanlış bir algı olduğunu düşündüğüm konu hakkında sizlerin de ne düşündüğünü merak ederekten bu konuyu açıyorum.

Öncelikle fikirlerinizi "Apple yenilerini alalım diye diğer cihazları yavaşlatıyor." gibisinden ortaya atmaktansa daha verimli bir tartışma olması adına dayanaklarla ve kaynağınızla belirtirseniz daha iyi bir fikir alışverişi gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Peki bizlerin yakındığı ve büyük iddialarla komplo teorisi gibi ortaya atıldığı "planlı eskitme" nedir?
Planlı eskitme, endüstriyel tasarımda bir ürünün belli bir süre sonra eskiyerek veya işlevsiz hale gelerek sınırlı bir kullanım ömrüne sahip olmasını tasarlamak ya da planlamaktır. Ürünün belirli bir ekonomik ömrü olması üreticiye bir yandan yarar sağlamaktadır. Eğer bir iPhone satın alıp kullanım kılavuzlarını karıştırırsanız "Bu ürünün ekonomik ömrü ortalama 5 yıldır." tarzı bir ibare göreceksiniz. Bu genel olarak birçok cihazda böyledir, ihtiyaçlarımızın gün geçtikçe gelişmesi ve daha komplike hale gelmesi, günlük kullandığımız programların daha işlevsel hale getirilmek adına yazılımsal olarak geliştirilmesi, elimizdeki cihazların zamanla performans olarak kopukluklar yaşamasıyla beraber yavaşlaması veya kozmetik ve donanımsal olarak aşınmasıyla cihazın ömrünün dolmasına neden olur.

Peki neden insanlar iPhone'ların yeni modellerinin satılması adına eski modellerin yavaşlatıldığını düşünüyor? Belki de bu cihazlardan beklenen ve alınanla alakalıdır, bu forumda dolaşırsanız ikinci el olarak alınmak üzere birçok iPhone 6s-7 konuları göreceksiniz. Bu iki telefon 2015-2016 yıllarında çıkmıştır. Verilen bilgiye göre ortalama 5 yıla sahip olan bu modeller yaş olarak 4-5 seneyi doldurmuştur, tabii ki beklenenden daha uzun süre çalışmayacak oldukları kesin değildir. Kullanıcıyı daha uzun süre tatmin edecek deneyimler yaşatacaktır. Ama sorun burada başlıyor.
Fiyatların ülkemizin durumunda bir hayli yüksek olması insanımızı eski iPhone modelleri almaya itiyor, eğer ikinci el ise bu cihazlarda donanımsal yıpranmalar bulunma ihtimali, pil döngüsü ve işlem gücü olarak günümüze yetişememeye başlaması telefonun ihtiyaçları karşılamamasına neden olmakta.
Diyelim ki 6s veya 7 modelini sıfır olarak aldınız. Şu tarihte bu hamlenin mantıklı olduğunu düşünmüyorum ama varsayımda bulunacağım. Bu tarihte satın alınan 2015-2016 model bir iPhone halihazırda yazılımsal desteğinin sonlarına yaklaşmıştır. Apple ne kadar güncelleme vererek telefonu stabil halde tutmaya çalışsa da teknolojinin gelişimi gereği işlem gücü yetersiz kalacak ve şikayetçi olduğumuz "yavaşlamalar" başlayacaktır. Düşünülenin aksine yavaşlamalar güncellemeyle gelmez, güncellemeler yavaşlamaları önleyip daha stabilize bir kullanıcı deneyimi sağlamak üzere verilir.

Ama diyeceksiniz ki Apple ne için dava edildi? Apple, telefonun çalışma sağlığını korumak adına da olsa kullanıcının haberi dışında bir performans düşüşü yaşattığı için dava edildi. Performans düşüşü gereksinimi şundan kaynaklanıyordu:
Cebimizdeki telefonlarda kimyasal olarak sonsuza kadar dayanmayacak bataryalar bulunuyor ve neredeyse her gün bu bataryaları bir döngüye sokuyoruz. Cihazlarımızda bulunan yüksek performanslı işlemciler, parlak ve güzel ekranlar bu pilin enerjisinden sonuna kadar yararlanıyor. Ama o da ne? 2-3 seneye varan kullanımın ardından pilin enerji kapasitesi neredeyse 1/4'ünden fazla düşmüş durumda. Yıpranmış olan pil zamanının yüksek performanslı işlemcisini besleyecek kadar düzenli bir enerji sağlayamıyor ve yetersiz enerjiden dolayı beklenmedik, istenmeyen kapanmalara sebep oluyor. Apple bunu önlemek amacıyla pil kapasitesinin düşmesiyle beraber istenmeyen kapanmalara neden olmamak adına işlemci gücünü kısıtlamaya yöneldi. Yaptıkları hamle uzun ömürlülük adına doğruydu ama kullanıcıların isteği ve haberi dışında gerçekleşen bir performans düşüşü hiç etik değildi. Dolayısıyla Apple bu davada haksız bulundu ve yeni güncellemelerle cihazlara pil durumunu ve performans düşüşü olup olmayacağına karar verecekleri bir sistem ekledi.

Apple ürünleri konusunda bilgili ve incelemelerine hayran olduğum Faruk beyin videosundan fikrimi destekler nitelikte ufak bir kesit:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Peki bataryayı orijinal bataryasıyla yenileyince performansı düzeliyor mu? iPhone kullanıcısıyım eski 5S telefonumun pil sağlığı %71 civarında, pilini yenilesem hızlanacak mı yani?

Merhabalar forumdaşlar, yanlış bir algı olduğunu düşündüğüm konu hakkında sizlerin de ne düşündüğünü merak ederekten bu konuyu açıyorum.

Öncelikle fikirlerinizi "Apple yenilerini alalım diye diğer cihazları yavaşlatıyor." Gibisinden ortaya atmaktansa daha verimli bir tartışma olması adına dayanaklarla ve kaynağınızla belirtirseniz daha iyi bir fikir alışverişi gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Peki bizlerin yakındığı ve büyük iddialarla komplo teorisi gibi ortaya atıldığı "planlı eskitme" nedir?
Planlı eskitme, endüstriyel tasarımda bir ürünün belli bir süre sonra eskiyerek veya işlevsiz hale gelerek sınırlı bir kullanım ömrüne sahip olmasını tasarlamak ya da planlamaktır. Ürünün belirli bir ekonomik ömrü olması üreticiye bir yandan yarar sağlamaktadır. Eğer bir iPhone satın alıp kullanım kılavuzlarını karıştırırsanız "bu ürünün ekonomik ömrü ortalama 5 yıldır." Tarzı bir ibare göreceksiniz. Bu genel olarak birçok cihazda böyledir, ihtiyaçlarımızın gün geçtikçe gelişmesi ve daha komplike hale gelmesi, günlük kullandığımız programların daha işlevsel hale getirilmek adına yazılımsal olarak geliştirilmesi, elimizdeki cihazların zamanla performans olarak kopukluklar yaşamasıyla beraber yavaşlaması veya kozmetik ve donanımsal olarak aşınmasıyla cihazın ömrünün dolmasına neden olur?

Peki neden insanlar IPhone'ların yeni modellerinin satılması adına eski modellerin yavaşlatıldığını düşünüyor? Belki de bu cihazlardan beklenen ve alınanla alakalıdır, bu forumda dolaşırsanız ikinci el olarak alınmak üzere birçok iPhone 6s-7 konuları göreceksiniz. Bu iki telefon 2015-2016 yıllarında çıkmıştır. Verilen bilgiye göre ortalama 5 yıla sahip olan bu modeller yaş olarak 4-5 seneyi doldurmuştur, tabii ki beklenenden daha uzun süre çalışmayacak oldukları kesin değildir. Kullanıcıyı daha uzun süre tatmin edecek deneyimler yaşatacaktır. Ama sorun burada başlıyor.
Fiyatların ülkemizin durumunda bir hayli yüksek olması insanımızı eski iPhone modelleri almaya itiyor, eğer ikinci el ise bu cihazlarda donanımsal yıpranmalar bulunma ihtimali, pil döngüsü ve işlem gücü olarak günümüze yetişememeye başlaması telefonun ihtiyaçları karşılamamasına neden olmakta.
Diyelim ki 6S veya 7 modelini sıfır olarak aldınız. Şu tarihte bu hamlenin mantıklı olduğunu düşünmüyorum ama varsayımda bulunacağım. Bu tarihte satın alınan 2015-2016 model bir iPhone halihazırda yazılımsal desteğinin sonlarına yaklaşmıştır. Apple ne kadar güncelleme vererek telefonu stabil halde tutmaya çalışsa da teknolojinin gelişimi gereği işlem gücü yetersiz kalacak ve şikayetçi olduğumuz "yavaşlamalar" başlayacaktır. Düşünülenin aksine yavaşlamalar güncellemeyle gelmez, güncellemeler yavaşlamaları önleyip daha stabilize bir kullanıcı deneyimi sağlamak üzere verilir.

Ama diyeceksiniz ki Apple ne için dava edildi? Apple, telefonun çalışma sağlığını korumak adına da olsa kullanıcının haberi dışında bir performans düşüşü yaşattığı için dava edildi. Performans düşüşü gereksinimi şundan kaynaklanıyordu:
Cebimizdeki telefonlarda kimyasal olarak sonsuza kadar dayanmayacak bataryalar bulunuyor ve neredeyse her gün bu bataryaları bir döngüye sokuyoruz. Cihazlarımızda bulunan yüksek performanslı işlemciler, parlak ve güzel ekranlar bu pilin enerjisinden sonuna kadar yararlanıyor. Ama o da ne? 2-3 seneye varan kullanımın ardından pilin enerji kapasitesi neredeyse 1/4'ünden fazla düşmüş durumda. Yıpranmış olan pil zamanının yüksek performanslı işlemcisini besleyecek kadar düzenli bir enerji sağlayamıyor ve yetersiz enerjiden dolayı beklenmedik, istenmeyen kapanmalara sebep oluyor. Apple bunu önlemek amacıyla pil kapasitesinin düşmesiyle beraber istenmeyen kapanmalara neden olmamak adına işlemci gücünü kısıtlamaya yöneldi. Yaptıkları hamle uzun ömürlülük adına doğruydu ama kullanıcıların isteği ve haberi dışında gerçekleşen bir performans düşüşü hiç etik değildi. Dolayısıyla Apple bu davada haksız bulundu ve yeni güncellemelerle cihazlara pil durumunu ve performans düşüşü olup olmayacağına karar verecekleri bir sistem ekledi.

Apple ürünleri konusunda bilgili ve incelemelerine hayran olduğum Faruk beyin videosundan fikrimi destekler nitelikte ufak bir kesit:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Açıkçası abim 7 Plus'a sahip. Ve açıkçası telefonun en az 2-3 yıl daha güncelleme alacağını düşünüyorum.

Apple'a aşığım ancak aşırı pahalı. Hiç Apple ürün kullanmadım ama kalitesini biliyorum. Fiyatlar aşırı pahalı, nedeni muhtemelen satıcı ile alakalı. %200 kâr ile satıyorlar resmen.

Apple'a aşığım ancak aşırı pahalı. Hiç Apple ürün kullanmadım ama kalitesini biliyorum. Fiyatlar aşırı pahalı, nedeni muhtemelen satıcı ile alakalı. %200 kâr ile satıyorlar resmen.

Satıcıyla çok bir alakası yok, döviz + vergiyle bu hale geliyor. Her şey gözler önünde. iPhone SE 2020 4700 TL'ye kadar düştü mesela.

Yavaslik konusu tamamen sunlardan ibaret;
Apple batarya kullanim omru dustugu icin cihazda kapanmalar vs. sorunlar olmasin diye cihazin hizini dusurdu kullanicilarina sormadan ama daha sonraki guncellemede bunu artik cihaz sahibi kontrol edebiliyor. Ama bu yavaslik konusunda hala ve hala devam ediyorsa o kullanici iPhone kullanmayip atip tutan fanboylardir. 2016 yilinda almis oldum iPhone SE 1. Nesil bir defa bataryasini degistirdim ve hala kullaniyorum. Cayir cayirda calisiyor.

Geri
Yukarı