Apple Ekim Etkinliği Gerçekleşmeyebilir

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Apple Ekim Etkinliği

Bloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın güncellenmiş iPad Pro, Mac mini ile 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modellerini içeren 2022 için kalan ürünlerini dijital bir Ekim etkinliği yerine web sitesindeki basın bültenleri aracılığıyla piyasaya sürmeye karar verebileceğini ileri sürdü. Gurman en son Power On bülteninde, Apple’ın şu anda dijital bir etkinlik yerine “kalan 2022 ürünlerini […]

Devamı: Apple Ekim Etkinliği Gerçekleşmeyebilir
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

M2 performans artışı konusunda M1'e oranla hayal kırıklığı yarattı bence etkinlik düzenlememelerinin ana sebebi bu olabilir zaten çekirdek performansında yoğun bir artış yok kasa belli batarya belli sadece %10 civarında bi cpu upgrade'i yaşanacak, pro serilerinde p-core'lar m1 prolarda hali hazırda fazla olduğu için aradaki fark makası aynı çekirdek sayısını korumaya devam ederlerse daha da kapanacak. Heyecan oluşturup hayal kırıklığına dönüştürmeden bu şekilde güncelleyip m2 etiketiyle satmayı tercih etmeleri mantıklı.

M2 performans artışı konusunda M1'e oranla hayal kırıklığı yarattı bence etkinlik düzenlememelerinin ana sebebi bu olabilir zaten çekirdek performansında yoğun bir artış yok kasa belli batarya belli sadece %10 civarında bi cpu upgrade'i yaşanacak, pro serilerinde p-core'lar m1 prolarda hali hazırda fazla olduğu için aradaki fark makası aynı çekirdek sayısını korumaya devam ederlerse daha da kapanacak. Heyecan oluşturup hayal kırıklığına dönüştürmeden bu şekilde güncelleyip m2 etiketiyle satmayı tercih etmeleri mantıklı.

13" M1 MacBook Pro sahibi olarak M2 islemcili modellere gecmeyi 1 kere bile dusunmedim. Bence ozellikle Pro modeli cuvalladi. Air'in de fiyatlari bence gereksiz pahali. Performans cekirdegi sayisini artirip piyasaya surduler islemciyi. M1 zaten oldukca iyi islemci. M2 icin para harcamaktansa 13" Air ve Pro modellerinin kasalarini yenileyip M1 ile daha uygun fiyattan satisa sunsalar bence cok daha iyi olurdu.

13" M1 MacBook Pro sahibi olarak M2 islemcili modellere gecmeyi 1 kere bile dusunmedim. Bence ozellikle Pro modeli cuvalladi. Air'in de fiyatlari bence gereksiz pahali. Performans cekirdegi sayisini artirip piyasaya surduler islemciyi. M1 zaten oldukca iyi islemci. M2 icin para harcamaktansa 13" Air ve Pro modellerinin kasalarini yenileyip M1 ile daha uygun fiyattan satisa sunsalar bence cok daha iyi olurdu.
M2 Air'in bir de SSD faciası oldu bunu hiç kimse yeterince dile getirmedi Touch-Bar'ın gidişinin çentikli ekranın gündem oluşunun çeyreği kadar dahi gündem olmadı. 256 GB M2 Air resmen yarı hızında SSD ile geliyor Apple kendi NAND yongalarına geçtiği için çift modül yerine tek modül kullanmayı tercih etmiş ve hız doğrudan yarıya, 4k random okuma hızı neredeyse 1/3'üne inmiş durumda hiç kimsenin umrunda olmadı bu durum..
Ayrıca kasa konusuna gelecek olursak şahsen ben yeni kasaların ne görünüşünü ne malzeme hissiyatını hiç sevmedim çok çiğ, plastik hissiyatlı bir kasaya geçiş yapılmış 2015 MB Pro kasası bence daha kaliteli hissettiriyordu diyebilirim.

M2 Air'in bir de SSD faciası oldu bunu hiç kimse yeterince dile getirmedi Touch-Bar'ın gidişinin çentikli ekranın gündem oluşunun çeyreği kadar dahi gündem olmadı. 256 GB M2 Air resmen yarı hızında SSD ile geliyor Apple kendi NAND yongalarına geçtiği için çift modül yerine tek modül kullanmayı tercih etmiş ve hız doğrudan yarıya, 4k random okuma hızı neredeyse 1/3'üne inmiş durumda hiç kimsenin umrunda olmadı bu durum..
Ayrıca kasa konusuna gelecek olursak şahsen ben yeni kasaların ne görünüşünü ne malzeme hissiyatını hiç sevmedim çok çiğ, plastik hissiyatlı bir kasaya geçiş yapılmış 2015 MB Pro kasası bence daha kaliteli hissettiriyordu diyebilirim.

Mac tarafında ürünlerin 256GB ile baslaması bence saçma zaten hocam. Fiyatları bir tık indirip 512GB ile başlaması lazım artık. Telefon tarafında 64GB'ı kaldırdıkları gibi. M2 Air tarafında dediğiniz SSD olayı yüzüden Apple resmen gidin 512GB modeli alın diyor insanlara.

Mac tarafında ürünlerin 256GB ile baslaması bence saçma zaten hocam. Fiyatları bir tık indirip 512GB ile başlaması lazım artık. Telefon tarafında 64GB'ı kaldırdıkları gibi. M2 Air tarafında dediğiniz SSD olayı yüzüden Apple resmen gidin 512GB modeli alın diyor insanlara.
Ama bunu bildirmiyor aradaki %10 farkı peak power'lar new performance'lar şunlar bu benchler şu skorlar bu grafikler diye gösterip göz boyayıp sonrasında resmen %40 hızında ssd satarken hiçbir ifade yer almıyor bu bence apple'ın marka kalitesine yakışmıyor kaç kişi bizim gibi bu bilgileri bilerek alıyor gidip üniversite için alıyor insanlar ne ssd hızı bilgisi ne bir şey ssd her konuda etkiliyor performansı sonuç olarak ben bu durumdan fazlasıyla rahatsız olmuştum.

Apple'ın yerinde olsam Mac, iPad, iPhone, Watch vs. gibi ürünleri iki senede bir çıkarırdım. Tabii tüketim çılgınlığı yaşadığımız şu devirde böyle bir şey mümkün görünmüyor.

Apple için aslında tamamen M1 çok deneyseldi profesyonel tüketiciden ziyade öğrenci kullanımı ön plandaydı pandeminin de sonunda muhtemelen hızlıca çıkarıp yeterince Intel ile arasındaki farkı övmek yerine pile odaklanması uygunluğa odaklanmasının sebebi deneysel bir ürün sattıklarını düşünmeleriydi performanslardan çok bakın X86 uygulamalarını da çalıştırabiliyor bunu da yapabiliyor tarzında ucuz cihaz kafasında konfügre etmişlerdi kendi kendilerine. Sonrasında bir baktılar alan herkes memnun artık insanlar isyan ediyor geçen sene 1900 dolara i9 MacBook Pro alan adam 1100 dolara alınan M1 ile resmen ikiye bölünüyor insanlar isyan edince işi biraz da basamaklı kademeli yapmaya başladı M1 devrimi ilk ve sondu diyebilirim ama Apple'ı tanıyorsam bunun cezasını yine M1'e keser MacOS'ten kesmeye kesemez ama 2-3 sene sonra telefondan webcam tarzında hayat kolaylaştırıcı bir geliştirme yapar M1 eski onu desteklemiyorum der hop atar kenara.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı