Apple Pay Türkiye'ye ne zaman gelecek?

Dangdro

Hectopat
Makaleler
1
Hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde, Amerika'da ve diğer ülkelerde Apple pay kullanılıyor ancak hala Türkiye'de kullanıma açılabilmiş değil. Acaba ne zaman ülkemize geleceği ile ilgili bilgisi olan var mı?

Kullandığın bankanın uygulamaları aracılığıyla kullanabilirsin mesela Garanti Bankası için bonusflaş uygulamasından sağ üst menüden mobil temassız ödeme ile açabilirsin telefonunun NFC desteklemesi yeterli. Akbank içinse Axess mobilden, İş Bankası için maximum mobil ve yapı kredi içinse world mobil uygulamasından yapabilirsin.

Kullandığın bankanın uygulamaları aracılığıyla kullanabilirsin mesela Garanti Bankası için bonusflaş uygulamasından sağ üst menüden mobil temassız ödeme ile açabilirsin telefonunun NFC desteklemesi yeterli. Akbank içinse Axess mobilden, İş Bankası için maximum mobil ve yapı kredi içinse world mobil uygulamasından yapabilirsin.

Telefon NFC destekliyor da banka benim telefonumu desteklemiyor sorun orada, iOS kullanıcısıyım.

Şu an bölgem Türkiye ve Türkçe olmasına rağmen Apple Pay sekmesi gelmiş ayarlara son güncellemeyle. Aynı zamanda kart ekleyebiliyorum (eskiden bölgeyi değiştirip tekrar Türkiye yaparasanız sizde bu menü gözüküyordu ancak kart ekleme kısmı gelmiyordu.) Hatta emin olmak için telefonu sıfırlayıp tekrar Türkiye ve Türkçe olarak kurdum ve yine Apple Pay menüsü ayarlarda var. Hesabım tamamen Türk Apple ID ve hiç yabancı bir ülke olarak kaydedilmedi. Durum sizde de böyle mi? Son iOS güncellemesini yapıp kontrol edin.
Kart ekleyip kullanmayı denediniz mi peki?

Türkiye’de kullanmanın en garanti yolu İsviçre’de bir banka hesabı açmak ve buradan alacağınız sanal kartı Apple Pay’e bağlamaktır. Üstelik bunun için İsviçre’ye gitmeniz veya yurt dışında ikamet etmeniz şart değil. Gereken tüm işlemleri sadece cep telefonunuzu kullanarak online ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıntıları merak edenler için detaylı anlatım burada: https://link.medium.com/kKF5fbImrcb

Türkiye’de kullanmanın en garanti yolu İsviçre’de bir banka hesabı açmak ve buradan alacağınız sanal kartı Apple Pay’e bağlamaktır. Üstelik bunun için İsviçre’ye gitmeniz veya yurt dışında ikamet etmeniz şart değil. Gereken tüm işlemleri sadece cep telefonunuzu kullanarak online ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıntıları merak edenler için detaylı anlatım burada: https://link.medium.com/kKF5fbImrcb
Durum güzel, elinize sağlık, yazı için de teşekkürler fakat bunun da şöyle bir eksisi var. Bölge kısmı İsviçre olduğu için, Apple servislerinde de İsviçre bazında ödeme yapmak gerekiyor. Var olan bir Apple servisi aboneliğinden çıkmak gerekiyor. Bu da dezavantajlı bir durum. Bir an önce buradaki bankaların geçmesi gerekiyor.

Rusya tarafından verilmiş bir kartı bölgem Amerika iken ekleyip kullanabiliyorum. Böyle bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. Tek seferlik farklı bir Apple ID ile giriş yapıp, uygulamayı indirdikten sonra çıkış yapabilirsiniz.

Rusya tarafından verilmiş bir kartı bölgem Amerika iken ekleyip kullanabiliyorum. Böyle bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. Tek seferlik farklı bir Apple ID ile giriş yapıp, uygulamayı indirdikten sonra çıkış yapabilirsiniz.
Sorun o değil, sorun Türkiye'de Apple Pay'in kullanılmaması. Bu yüzden bölge olarak Türkiye diye değiştirilirse yine kullanılamayacak.

Sorun o değil, sorun Türkiye'de Apple Pay'in kullanılmaması. Bu yüzden bölge olarak Türkiye diye değiştirilirse yine kullanılamayacak.
Ne dediğinizi anlayamadım sanırım. Türkiye'de Apple Pay kullanan insanlar mevcut. Bölge değiştirmeden kullanmak isterseniz yıllarca beklemeniz gerecek. Umarım yanılırım fakat şu an için en mantıklısı Curve vb. uygulamalar ile kullanmak. Bölge değiştirmenin bir dezavantajını göremedim. TL olarak App Store'da ödeme yapabiliyorum yine.

Geri
Yukarı