Apple TV 4K incelemesi ve UKT

Selam dostlar birkaç haftadır bizde olan ve ikincisini almamızı sağlayacak kadar bize kendini sevdiren Apple TV incelemesini ve uzun kullanım testini yapacağım.

1606034271024.png

Cihazının oldukça kompakt ve boyutuna göre ağır olduğunu söyleyerek işe başlayalım. Cihazı elinize ilk aldığınızda ilk dediğiniz şey "Bu bu kadar ağır mıydı ?" Oluyor. Bunu yaşattığı ufak çaplı şoku atlattıktan sonra, kurulum işlemine geçiyorsunuz. Kurulumu da oldukça basit, eğer iOS bir cihazınız var ise çok daha basit, kendisi her şeyi telefondan senkronize ederek kuruyor zaten. Kurulum işlemi tamamlandığında karşınıza eğer bir iOS kullanıcısı iseniz size hiç yabancı gelmeyecek bir ekran çıkıyor.

1606035121794.png

Nasıl ekran görünümü aynı ise iPhone, IPad'deki gibi kullanım mantığı da tamamen aynı. Uygulamalara girip çıktıktan sonra bile uygulamaları tamamen kapatma mantığı aynı, kapatma menüsünü açıp yukarı kaydırıyorsunuz. Apple TV'de bir tarayıcı bulunmuyor, aslında bulunmasına da pek gerek yok, nitekim bu durum bazı kullanıcılar için eksi oluşturabilmekte.

4K 60Hz HDR desteği bulunan Apple TV'yi sorunuz kullanabilmek için kaliteli ve Ultra hızlı bir HDMI kablosuna ihtiyacınız var.
App Store'da da seçenekler oldukça bol, TV+, Puhu TV, BluTV gibi yerel uygulamaların yanı sıra Netflix, Hulu, Prime Video gibi seçenekler de bulunuyor. IPTV izleyecekseniz de pek çok farklı seçenek var. Bunlarla berber Apple TV içinde bulunan Apple TV uygulmasından film, dizi kiralayabilmekte ve maalesef ülkemizde olmayan AppleTV+ ile aynı Netflix gibi aylık bir ücret karşılığında dizi ve film izleyebilmektesiniz. Apple'ın Arcade adlı servisinde de bir sürü oyun mevcut, Apple TV'yi ilk aldığınızda 3 aylık Arcade hediye ediliyor, ancak denediğimde ise beni mutlu etmedi. Çocuğunuz var ise düşünebilirsiniz, şu an için aylık 34.99₺. Yine de App Store'da pek çok ücretsiz oyun seçeneği olduğunu belirtelim.

1606043819463.png

Oyun tarafında benim en çok kullandığım yöntem ise Steam Link, daha çok GTA V oynamak için kullanıyorum. Burada GTA V'in Apple TV üzerinde çalıştığını düşünmeyin, ortalama bir Upload'a sahip olduğum için bilgisayarımdan Apple TV'ye yayın yapılıyor. Ve GTA V tam kontrolcü desteği sunuduğu için Gamepad'imi Apple TV'ye bağlayarak oyunumu televizyonun karşısında yata yata oynayabiliyorum. Apple TV oldukça fazla gamepad desteği sunuyor ve bununla Arcade oyunlarını'da oynamak mümkün.

1606036552992.png
1606036684002.png

Şimdi gelelim sihirli kumandamıza, ilk 3 jenerasyonda kumanda birbirine benzerken 4. jenerasyonda köklü değişiklere gidilen kumandamızın üst kısmına konumlandırılmış bir dokunmatik yüzeyimiz var, MacBook kullanların alışık olduğu yüzeyin birebir aynısı, dokunma hissi de epey güzel. Kumandamız Bluetooth 4.0 teknolojisi ile beraber geliyor, Apple TV Bluetooth 5.0 desteklerken, kumandanın 4.0 olması bir acayip olmuş.
Apple TV ile kumandamız Bluetooth ile bağlandığı için alışık oluğumuz gibi kumandayı kaldırıp televizyona tutmaya gerek yok. Belki üzerinde bulunan kızılötesini kullanmak için gerekebilir ama kızılötesini sadece ses açıp kaparken ve televizyonumuzu, Apple TV'mizi açarken kullanacağız. Kumandanın benim gözümdeki en büyük eksisi desteklemediği Siri. Kumandamızın üzerinde bir adet mikrofon var, bu mikrofon sayesinde Siri'yi kullanabiliyorsunuz ancak Türkiye'de Türkçe desteklenmediğinden Siri kullanılamıyor. iOS cihazlarda Türkçe Siri var ve üstelik iOS 14 ile telaffuz problemi de çözülmüş Siri çok daha verimli çalışırken neden tvOS için Türkçe Siri yok anlamak mümkün değil.

1606042048337.png

Eğer iOS cihazlara sahipseniz cihazınızın ekranını Apple TV'ye yansıtabiliyorsunuz bu da çok güzel bir özellik. Apple her ürününde olduğu gibi bu ürününde de her şey beraber çalışabilecek şekilde ayarlamış, oyun oynarken veya film izlerken AirPods'larınızı bağlayıp etrafınızdaki insanları rahatsız etmeden istediğinizi yapabiliyorsunuz. HomeKit ile de entegre çalışan Apple TV eğer HomeKit ile akıllı ev yapılmak istenilirse buna çok güzel bir olanak sağlıyor.

Son olarak fiyat konusuna gelecek olursak, fiyatı diğer TV Box'lardan pahalı ama iOS cihazlar kullanıyorsanız kesinlikle değeceğini düşünüyorum. Gerek Apple'ın sürekli güncellemelerle cihazı aktif tutuyor olması, gerek de parça kalitesi ve sağlanılan teknik destek bu cihazı en az 4-5 sene daha ayakta tutacak gibi gözüküyor. Herhangi bir sorunuz olursa konunun altına belirtebilirsiniz. Keyifli Sosyaller!

Son düzenleme:

Geri
Yukarı